Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i co robić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Alergia pokarmowa u psa – jak ją rozpoznać i co robić?

Alergia pokarmowa pojawiająca się u naszego pupila nie jest warunkowana przez porę roku. Trwa do momentu wyeliminowania produktów uczulających i jest uciążliwa dla właściciela i zwierzęcia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak z nią walczyć!

Alergia pokarmowa to nic innego jak sygnał wysyłany przez organizm informujący o nadwrażliwości na składnik zawarty w pokarmie. Najczęściej są to białka zwierzęce lub roślinne. Organizm czworonoga zaczyna traktować białko jako ciało obce i chce jak najszybciej pozbyć się go z organizmu. 

Objawy uczulenia 

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że pies zjadł substancję, która wywołuje w nim alergię, bacznie go obserwuj. Najczęstszymi objawami uczulenia są: świąd, kichanie, katar, biegunka, łzawienie, wymioty, problemy z uszami, łupież, matowienie sierści czy lizanie miejsc zmienionych przez chorobę.

Alergia pokarmowa to przede wszystkim zmiany skórne oraz nieustanny świąd. Czworonóg drapie się, co może powodować powstawanie ran i wyrywanie sierści. Objawy mogą być podobne do alergii wziewnych czy alergii na pchły. Zwróć uwagę na uszy zwierzęcia. Jeśli mamy do czynienia z alergią, z pewnością zaobserwujesz wydzielanie większej ilości woskowiny lub nieprzyjemny zapach dochodzący z ucha.

To choroba dotykająca zwierzaki w każdym wieku, szczególnie młode psy. Istnieją rasy, które są szczególnie narażone na występowanie alergii pokarmowej. To boksery, buldogi, owczarki niemieckie, shar pei, mopsy, cocker spaniele, golden retrievery, labradory i sznaucery miniaturowe.

Jak postępować w przypadku alergii?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zweryfikuje Twoje podejrzenia. Najprawdopodobniej zleci badanie krwi i kału. Weterynarz z pewnością przeprowadzi z Tobą wywiad, w którym zapyta Cię dokładnie o potencjalne alergeny i dietę z ostatnich miesięcy. 

Pomożesz swojemu pupilowi eliminując alergeny z jego diety. Postaraj się zastąpić dotychczasowe źródło białka nowym składnikiem, z którym pies jeszcze nie miał styczności. Dodatkowo rezygnuj z tanich karm, które mają zbyt ogólnie napisany skład. Ogólna charakterystyka w stylu „mięso” na opakowaniu nie da Ci konkretnych informacji, co znajduje się wewnątrz.

Możesz zdecydować się na pomoc specjalisty w przygotowaniu karmy dla Twojego pupila. Ponadto z pomocą przychodzą suplementy, które odpowiednio zaaplikowane łagodzą objawy alergii.

Warto zdecydować się na zakup karmy pochodzącej prosto z gabinetu weterynaryjnego. To karma dietetyczna z funkcjami leczniczymi. Z pewnością uzupełni składniki odżywcze i mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Z jakimi alergiami psy borykają się najczęściej?

Nie zostały wyróżnione konkretne produkty, które bezpośrednio powodują alergię. Czworonogi najczęściej mają problem z substancjami, które znajdują się w ich pożywieniu. Alergię będą powodowały jaja, mięso kurcząt, jagnięcina czy nabiał. Czynnikami alergizującymi będą także pszenica, kukurydza czy soja.

Barwniki, substancje poprawiające smak czy konserwanty to bolączka wielu właścicieli. Ciężko znaleźć produkty wolne od wszelkich wzmacniaczy. Niestety takie uzupełnienia produktów są silnie alergizujące i należy się ich wystrzegać.

Zdjęcie główne: mattycoulton/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*