Aktywność fizyczna w pandemii – jak o nią zadbać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Aktywność fizyczna w pandemii – jak o nią zadbać?

Aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia i samopoczucia. Niestety, związane z pandemią SARS-CoV-2 restrykcje sanitarne zdecydowanie nie ułatwiają jej uprawiania. Jak dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią dawkę ruchu, mimo reżimu sanitarnego?

Aktywność fizyczna, a koronawirus

Zamknięcie siłowni i klubów fitness oraz ograniczenia w przemieszczaniu się związane z pandemią, znacząco utrudniają aktywność ruchową. Mimo to nie powinniśmy traktować reżimu sanitarnego jako wymówki dla braku aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – w czasie globalnej epidemii potrzebujemy jej jeszcze bardziej niż zwykle.

Regularne korzystanie z dobrodziejstw ruchu pozwala na utrzymanie układu krążenia i układu oddechowego w dobrej kondycji. To właśnie one są najbardziej narażone na powikłania wywołane przez zakażenie COVID-19. Dodatkowo aktywność fizyczna dba o układ odpornościowy, który jest odpowiedzialny za walkę z infekcjami.

Liczne badania naukowe wskazują na pozytywny wpływ aktywności fizycznej na łagodzenie konsekwencji zakażenia koronawirusem. Zespół Roberta Sallisa przeanalizował 48 480 dorosłych pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. Wyniki badania zostały opublikowane w recenzowanym (peer-review) piśmie British Journal of Sports Medicine. Zauważono, że osoby regularnie uprawiające sport lub inny rodzaj aktywności fizycznej przez co najmniej 11 minut tygodniowo, cechuje znacznie mniejsze ryzyko hospitalizacji, przyjęcia na oddział intensywnej terapii, a także zgonu.

Epidemiologiczne restrykcje sanitarne miały wpływ na zamknięcie nas w domach oraz ograniczenie życie towarzyskiego, co zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Sytuację pogarsza dodatkowo permanentny stres, wywołany troską o zdrowie nasze i bliskich. Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie serotoniny, często nazywanej hormonem szczęścia. Oczywisty jest więc pozytywny wpływ aktywności fizycznej na utrzymanie równowagi psychoemocjonalnej.

Jak ćwiczyć podczas pandemii?

Biorąc pod uwagę te czynniki, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w czasie pandemii regularną aktywność fizyczną. Według wytycznych WHO, dzieci i nastolatki w wieku od 5 do 17 lat powinny spędzać aktywnie przynajmniej godzinę dziennie.

Nieco niższa jest norma przewidziana dla osób dorosłych od 18 do 65 roku życia. Im wystarczy 150 minut umiarkowanego lub 75 minut znacznego wysiłku fizycznego tygodniowo. Seniorzy, liczący sobie 65 i więcej lat, powinni przynajmniej 3 razy w tygodniu ćwiczyć sprawność i koordynację ruchową, by zapobiec groźnym w skutkach upadkom. Jak jednak spełnić te normy, podczas epidemicznego reżimu sanitarnego?

Nawet podczas najostrzejszych restrykcji sanitarnych, ograniczających swobodę przemieszczania się, można trenować w domu. Brak profesjonalnego sprzętu nie stanowi w tym przypadku dużej przeszkody, gdyż wiele ćwiczeń fizycznych możemy wykonać w warunkach domowych. Profesjonalny sprzęt atletyczny możemy nierzadko zastąpić meblami. Przy odrobinie inwencji, stół może zostać wykorzystany w charakterze drążka do podciągania, a odpowiednio wypełniony plecak jako zamiennik ciężarka kettlebell.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Przez większość pandemii możliwa jest w miarę standardowa aktywność na świeżym powietrzu, oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Dlatego też niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kolarzem, czy też miłośnikiem nordic walking, pamiętajmy o kilku elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Należą do nich:

  • noszenie maseczki lub innego materiału zasłaniającego usta i nos,
  • zachowanie bezpiecznego dystansu. Zaleca się utrzymanie odstępu jednego metra podczas poruszania się w terenie otwartym. Wyklucza to raczej sporty zespołowe (football, siatkówkę);
  • mycie i dezynfekcja rąk po powrocie do domu,
  • w przypadku wystąpienia objawów mogących sugerować COVID-19 jak gorączka, bóle mięśni, permanentne zmęczenie czy utrata smaku, wstrzymaj się od aktywności fizycznej i skontaktuj pilnie z najbliższą placówką medyczną.

Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrobytu. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, aktywne spędzanie przedłużającej się epidemii jest możliwe.

zdjęcie główne: Bruno Nascimento/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*