Nawyki żywieniowe Polaków a koronawirus – jak się zmieniły?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nawyki żywieniowe Polaków a koronawirus – jak się zmieniły?

COVID-19 spadł na nas niczym grom z jasnego nieba. Niespodziewanie musieliśmy zaadaptować się do nowych warunków i obostrzeń. Liczne zmiany, a zwłaszcza praca w trybie zdalnym, sprawiły, że zmodyfikowaliśmy nasze jadłospisy.

Badania

Mija już prawie rok od początku pandemii. W tym czasie naukowcy i specjaliści badali nie tylko wirusa, ale także nasze zachowania i reakcje na nowe warunki. 3 czerwca 2020 roku w czasopiśmie “Nutrients”, poświęconym odżywianiu człowieka, opublikowano badanie, w którym udział wzięło 1097 Polaków w różnym wieku. 

Dieta

43.5 % badanych zadeklarowało, że w czasie kwarantanny mają tendencję do spożywania większej ilości jedzenia, a 51.8% wskazało, że częściej podjadają między posiłkami. Znacząco wzrosła konsumpcja mięsa, kawy, nabiału, słodyczy i gotowych posiłków, zmalało natomiast spożycie warzyw, roślin strączkowych i owoców. Największe zmiany w ilości zjadanych produktów zaobserwowano u osób z podwyższonym BMI. Jedzą one zdecydowanie więcej produktów kalorycznych i tuczących, tj. słodyczy, mięsa, nabiału i gotowych posiłków, a za mało warzyw i owoców, przez co zalecane jest zapewnienie osobom otyłym oraz z nadwagą stosowną pomoc dietetyczną i psychologiczną. Nadto 29,9% respondentów zaobserwowało przyrost masy ciała, a 18.6% spadek. Ponownie, największe przyrosty zauważyły osoby ze zwiększonym BMI.

62.3% osób, biorących udział w badaniu stwierdziło, że posiłki przyrządzają własnoręcznie. Na przygotowywanie jedzenia w domach nie miało wpływu BMI, czy zaburzeniami typu nadwaga lub otyłość.

Uzależnienia

14.6% ankietowanych zaobserwowało wzrost spożycia alkoholu. Co ważne, zdecydowana większość osób, deklarujących wzrost picia alkoholu podczas kwarantanny, określiła się jako osoby uzależnione niż ci, którzy do uzależnionych się nie zaliczali.

40% badanych wskazało, że ich częstotliwość palenia nie zmieniła się w czasie pandemii, 14.8% nie było pewnych, a 45.2% zaobserwowało wzrost wypalanych papierosów. Zdecydowana większość osób, deklarujących wzrost, pracowała na pełen etat lub studiowała. Naukowcy sugerują, by zapewnić osobom uzależnionym stosowną pomoc i wsparcie w czasie kwarantanny.

Źródło: https://www.mdpi.com/2072-6643/12/6/1657/htm

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*