Na czym polega terapia uzależnień?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega terapia uzależnień?

Artykuł sponsorowany

W czasach kiedy coraz większą wagę przykładamy do zdrowia psychicznego, coraz więcej osób decyduje się na profesjonalną pomoc terapeuty – również w przypadku uzależnień. Na czym jednak polega terapia uzależnień oraz jak długo trwa? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat leczenia uzależnień.

Czym objawia się uzależnienie?

Mówiąc o uzależnieniach, warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę objawia się uzależnienie. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że człowiek może uzależnić się od wielu rzeczy, na przykład alkoholu, narkotyków, seksu, gier video, czy innych używek oraz czynności, które mogą pochłaniać jego życie i czas. Kiedy więc zauważysz pierwsze niepokojące objawy, od razu reaguj, ponieważ im wcześniej uzależnienie zostanie rozpoznane, tym większe szanse na szybki powrót do normalności.

Pierwszymi objawami uzależnienia jest oczywiście nadmiar. Jeśli zauważasz, że ktoś zaczyna pić więcej i coraz bardziej regularnie lub kiedy widzisz, że dana osoba spędza coraz więcej godzin przed komputerem, to jest to pierwszy sygnał do obaw. Zwróć też uwagę, czy dana osoba nie zwraca się do swojej używki w razie kryzysów emocjonalnych, ponieważ to również może oznaczać początki uzależnienia. Jeśli widzisz takie objawy u bliskich Ci osób, to koniecznie zwróć się po pomoc do profesjonalnej placówki. Pomóc Ci mogą między innymi ośrodki leczenia uzależnień.

Terapia uzależnień – jak wygląda?

Jak więc wygląda terapia uzależnień? Przede wszystkim jej podstawowym celem jest oczywiście wyzwolenie pacjenta od czynnika, który go uzależnił. Dzięki temu pacjent po odbyciu terapia jest w stanie wrócić do życia w społeczeństwie. Terapia uzależnień bazuje głównie na różnych oddziaływaniach psychoterapeutycznych. Często pacjenci wspomagani są również farmakologicznie, jednak najczęściej ma to miejsce  przed samym rozpoczęciem terapii, kiedy stosuje się tak zwany detoks, czyli odstawienie uzależniającej używki – alkoholu lub narkotyków. 

Właściwa terapia składa się natomiast z kilku części. Najczęściej do działań terapeutycznych zaliczamy w tym przypadku reprogramming, czyli uczenie pacjenta nowych, korzystnych dla zdrowia zachowań oraz postaw, psychoterapię indywidualną, psychoterapię grupową, psychoedukację, treningi umiejętności oraz terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach. Warto przy tym podkreślić, że w znaczącej większości ośrodków leczenia uzależnień psychoterapie prowadzone są w nurcie behawioralno-poznawczym. A jak długo trwa terapia uzależnień? Jest to oczywiście zależne od stanu zdrowia pacjenta oraz jego kondycji psychicznej, jednak szacowany czas leczenia to od 18 do 24 miesięcy. 

Jak zacząć terapię uzależnień?

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, jak zacząć terapię uzależnień? W większości przypadków diagnozy uzależnienia dokonują specjaliści terapii uzależnień pracujący w poradniach i przychodniach leczenia uzależnień. Ponadto możesz zdecydować się na leczenie bezpłatne lub w prywatnej placówce. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz poddać się leczeniu stacjonarnemu w publicznej placówce, to wymagane jest skierowanie od lekarza psychiatry.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*