Ryby to nie tylko dodatek do wnętrz, ale i wielka odpowiedzialność. Wymagają uwagi, odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedniego doboru gatunków. Na początek warto wybrać małe akwarium i przystosowane do niego rybki. Potem przyjdzie czas na bardziej zaawansowane rozwiązania.
Ryby wymagają zaangażowania i naszej wiedzy na ich temat. Nie są typowymi zwierzętami domowymi, jednak opieka nad nimi wcale nie jest taka trudna. Jeśli nie masz dużo miejsca w mieszkaniu, a marzysz o rybkach lub jesteś początkującym akwarystą, to mniejsze akwarium będzie doskonałym wyborem. Bez doświadczenia nie warto inwestować w większe, ponieważ istnieje duże ryzyko niepowodzenia. Na początek polecamy akwarium o pojemności 20-30 litrów.
Musisz pamiętać, aby do akwarium nie kupować od razu wszystkich wymarzonych gatunków ryb. Nie kupuj również oczami. Nie jest to pożądane zachowanie, ponieważ ryby muszą być do siebie dopasowane względem zachowania i cech charakterystycznych. Duże znaczenie ma również płeć – zwierzęta potrafią między sobą rywalizować. Ich duża ilość sprawi, że będą się czuły niekomfortowo w małej przestrzeni. Jeden osobnik powinien mieć do dyspozycji około 5 litrów pojemności. Inaczej ryby mogą doznać licznych chorób, które zakończą się przedwczesną śmiercią.
Polecamy wybór akwarium słodkowodnego. Jest ono dużo łatwiejsze w eksploatacji i utrzymaniu. Co więcej, opieka nad gatunkami słodkowodnymi jest dużo przyjemniejsza. Akwaria słonowodne dobrze się sprawdzają tylko w przypadku bardzo dużych objętości. Zazwyczaj wybierają je doświadczeni akwaryści.
Jak wcześniej wspomniano, rybki do małego akwarium powinny być słodkowodne. Przed zakupem zaleca się sprawdzić, które gatunki rybek mogą żyć obok siebie oraz które nie lubią być samotne. Niestety zdarza się, że różne gatunki walczą między sobą, co nie przynosi większych korzyści. Poniżej przedstawiamy gatunki rybek polecane do mniejszych akwariów.
Są to niezwykle ładne rybki, które zachwycają swym żółto-beżowym ubarwieniem. Pochodzą z Afryki, gdzie zasiedlają górne strefy akwarium. Sklasyfikowane zostały jako ryby drapieżne, jednak z charakteru są spokojne i nieśmiałe. Osiągają długość 4 cm. Samce są nieco większe od samic. Najchętniej przyjmują pokarm żywy lub mrożony. Można je dokarmiać suchym.
Jest to niezwykle popularna rybka akwariowa, pochodząca z Azji. Zamieszkuje głównie mniejsze rzeki w Chinach i Wietnamie. Osobniki osiągają jedynie 4 cm długości. Ryby wyróżnia jasnozłotawy, obrzeżony na niebiesko pas ciągnący się wzdłuż tułowia. Jest to ich naturalny odcień. Istnieją formy hodowlane o innych barwach, jednak są mniej odporne na choroby, przez co przedwcześnie umierają. Ryby odżywiają się pokarmem pochodzenia zwierzęcego, np. insekty, larwy, zooplankton. Zaleca się podawać im pokarm suchy, uzupełniany żywym lub mrożonym.
Są to jedne z najmniejszych akwariowych ryb. Pochodzą z Ameryki Południowej, zamieszkują głównie dorzecze Amazonki. Samice osiągają jedynie 3 cm długości, a samce 2,5 cm. Jest to niezwykle spokojny gatunek, który lubi żyć w stadzie. W akwarium zalecane jest minimum 4-6 sztuk, optymalnie 10 i więcej. Mogą być karmione pokarmem suchym, żywym lub mrożonym.
Jest to mała, słodkowodna ryba pochodząca z Azji. Występuje jedynie w jeziorze Inle w miejscowości Myanmar. Osobniki osiągają niewielką długość, ok. 2 cm. Ich ciało jest w kolorze jasnorudym, zdobione niebieskimi pasami. Mają czerwono-pomarańczowe płetwy. Są łagodnie usposobione, najlepiej czują się w większych grupach 8-10 ryb. Zalecana jest przewaga samic. Naturalnie żywią się glonami i zooplanktonem. W akwarium przyjmują każdy pokarm.
Jest to jedna z najmniejszych spotykanych w akwariach ryba świata. Pochodzi z Ameryki Północnej. Można ją spotkać w mniejszych, spokojnych rzekach. Lubi środowisko zarówno słodkowodne, jak i słonowodne. Samce osiągają jedynie 2 cm długości, z kolei samice 3,5 cm. Są niezwykle wytrzymałe, dlatego poleca się je dla początkujących. Lubią większe grupy, więc pożądana ilość to 6-10 sztuk. Są wszystkożerne, szczególnie lubią pokarm roślinny.