Jakie rośliny warto posadzić w wiosennym ogrodzie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie rośliny warto posadzić w wiosennym ogrodzie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli chcemy, żeby nasz ogród prezentował się wiosną okazale, musimy posadzić w nim odpowiednie rośliny. Podczas zakupu konkretnych nasion czy cebul warto patrzeć nie tylko na wygląd rośliny, ale także na jej termin kwitnienia i wymagania. Które rośliny najlepiej sprawdzą się w wiosennym ogrodzie? podpowiada plantet.pl

Rośliny dekoracyjne, które zakwitają wiosną

W Polsce ogromną popularnością cieszą się takie rośliny kwitnące wiosną jak tulipany, szafirki, hiacynty, forsycje, krokusy, narcyzy, piwonie, krzewuszki, różaneczniki czy bzy.

Tulipany w wiosennym ogrodzie

Tulipany to bardzo eleganckie rośliny, które będą prawdziwą ozdobą wiosennego ogrodu. Liczba ich odmian jest imponująca. Możemy kupić tulipany w rozmaitych kolorach. Argumentem przemawiającym za zakupem cebul tulipanów jest fakt, że nie mają one dużych wymagań pielęgnacyjnych. Oprócz regularnego podlewania i nawożenia musimy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów (dzięki temu zabiegowi roślina wytworzy więcej cebul przybyszowych). Idealne stanowisko dla tulipanów jest słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Gleba musi być zasobna w składniki odżywcze i przepuszczalna.

Dowiedz się jak sadzić tulipany 

Wiosenne krokusy

Krokusy są uważane za jeden z symboli wiosny. W polskich ogrodach możemy spotkać krokusy wielokwiatowe i krokusy złociste. Mogą one przybierać różne barwy – żółtą, białą czy fioletową. Żeby cieszyć się krokusami na wiosnę, ich cebule należy posadzić do gruntu na przełomie września i października. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przed posadzeniem spryskać cebule specjalnym preparatem przeciwko chorobom grzybowym. Jeżeli chcemy, żeby rośliny kwity obficie, powinniśmy posadzić je a stanowisku słonecznym, w podłożu przepuszczalnym, żyznym i próchniczym.

Efektowne różaneczniki

Różaneczniki to zachwycające rośliny dekoracyjne, które sprawią, że nasz wiosenny ogród będzie wyglądał bajecznie. Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że różaneczniki potrzebują podłoża kwaśnego i wilgotnego. Dodatkowo stanowisko dla nich powinno być lekko zacienione i osłonięte od silnych wiatrów. Dobrym pomysłem jest posadzenie krzewów różaneczników pod sosnami i dębami, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym (podczas, gdy różaneczniki są płyto ukorzenione).

Delikatne szafirki

Szafirki to niewielkie, a jednocześnie przyciągające spojrzenia rośliny cebulowe, które kwitną wiosną. Ich kwiaty są zazwyczaj niebieskie, choć możemy spotkać także białe, różowe czy fioletowe. Rośliny te są polecane nawet początkującym ogrodnikom, gdyż ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Cebule szafirków sadzi się jesienią. Najlepiej jest wybrać dla nich stanowisko dobrze nasłonecznione. Tolerują one większość gleb (z wyjątkiem tych, które są ekstremalnie suche i jałowe). Szafirki mogą rosnąć na tym samym stanowisku nawet przez kilka lat.

Słoneczne żonkile

Przepiękne żonkile o intensywnym, żółtym zabarwieniu kojarzą się nam ze słońcem. Są one odporne na mrozy, dlatego można się nimi cieszyć już wczesną wiosną. Atrakcyjny wygląd żonkili sprawia, że są one bardzo często wykorzystywane we florystyce. Cebule tych roślin dobrze jest posadzić na stanowisku słonecznym, ewentualnie lekko zacienionym. Idealna gleba dla żonkili jest próchnicza i umiarkowanie wilgotna. Jeśli chcemy cieszyć się żonkilami na wiosnę, pamiętajmy, żeby posadzić je najpóźniej we wrześniu. Cebule, które zostaną posadzone późną jesienią nie zdołają wykształcić korzeni, co sprawi, że nie nabędą odporności na mróz i nie przetrwają zimy.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*