Sezon rowerowy już się rozpoczął. Coraz więcej osób ochoczo wsiada na jednoślady, którymi dojeżdża np. do pracy. Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego roweru do jazdy po mieście. Na jaki sprzęt postawić?
Coraz więcej osób zamienia samochody na rowery, a to z racji nadejścia wiosny, która wzbudza w ludziach chęć obcowania z naturą. A przecież wiadomo, że na żadnym innym środku lokomocji nie złapiemy tylu endorfin, co na klasycznym jednośladzie – rowerze. Z biegiem lat, między innymi też za sprawą rowerów miejskich, które można wypożyczać w wielu miastach Polski, liczba aktywnych rowerzystów wciąż wzrasta.
W końcu regularna, ale też rekreacyjna jazda na tym sprzęcie pozytywnie wpływa na naszą kondycję i zdrowie. Plusem jest też to, że nie stoimy w korkach, decydując się wsiąść na rower. Mamy także realny wpływ na ograniczenie emisji spalin. Kiedy postanowimy regularnie poruszać się na rowerze, np. do pracy czy szkoły, musimy zastanowić się, jaki model sprzętu wybrać.
Oczywiście do jazdy po mieście, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej nada się – typ miejski. Ale jak wybrać model najbardziej odpowiedni dla nas?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki rower do jazdy po mieście wybrać, zacznijmy od pierwszego rodzaju. Wybór modelu roweru, przeznaczonego do jazdy po mieście zależy przede wszystkim od celu naszych “wycieczek”. Jeśli jednoślad ma nam służyć do codziennej jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych, ale też niekiedy do zjazdu lub wjazdu po krawężniku, to najkorzystniejszą opcją będzie zakup MTB (z ang. mountain bike), czyli starego, dobrego „górala”.
To sprawdzony model, który z całą pewnością świetnie poradzi sobie z niewielkimi wzniesieniami, ale równie dobrze z dziurami i wspomnianymi już wysokimi krawężnikami. „Góral” ma też bardzo dobre hamulce i sporą ilość przerzutek, których zmiana może się przydać, gdy przyjdzie nam wjechać pod chociażby niewielką górkę.
A jaki model, jeśli nie “góral”? Do wyłącznie rekreacyjnej jazdy po mieście najlepiej nada się uniwersalny rower miejski. To kompan na podróże spokojne, po jednostajnych ścieżkach czy asfalcie. Jakie są zalety takiego roweru? Ten sprzęt jest przede wszystkim bardzo wygodny, choć zdecydowanie nie poleca się nim ruszać poza chodnikami i ścieżkami. A dlaczego coraz częściej decydujemy się na zakup rowerów miejskich?
Modele rowerów miejskich są dostępne zarówno w wersji dla kobiet, jak i mężczyzn. Cieszą się popularnością, ponieważ umożliwiają jazdę w wyprostowanej pozycji w przeciwieństwie do jazdy na “góralu”. Co więcej, te typowe holenderki (to inna popularna nazwa na rower miejski), są też wyposażane w poręczne chwyty, miękkie i szerokie siodełka, a nawet amortyzowane sztyce.
Miejskie rowery uwielbiają panie, które mogą swobodnie podróżować na nich nie tylko w spodniach, ale też w sukienkach. Ponieważ umożliwia to budowa nisko osadzonej ramy, w stylu popularnej “damki”. Dodatkowo wśród ich zalet wymienia się prosty montaż koszyków, które mogą pełnić funkcję zarówno praktyczną (świetne miejsce na przewożenie zakupów), jak i ozdobną. Rowery miejskie nie posiadają za to wielu biegów, które ułatwiają jazdę po nierównych terenach. Bywają jednak takie modele holenderek, które są wyposażone w wielobiegowy napęd.
Dobry, a przede wszystkim praktyczny rower miejski, musi być sprawny! Powinien mieć błotniki, bagażnik, opcjonalnie miejsce na kosz, oświetlenie, osłonę łańcucha i podpórkę – w formie stopki.
Nadal nie wiesz, jaki rower do jazdy po mieście jest najlepszy? Dość popularnym rodzajem rowerów nabywanych do jazdy po mieście są tzw. BMX. Choć większości kojarzą się raczej z subkulturami skaterskimi, to nie najgorzej radzą sobie też jako jednoślady miejskie. To przede wszystkim rowery wytrzymałe i odporne na upadki. Polecane zwłaszcza dzieciom i młodzieży, też z racji tego, że są łatwe w obsłudze.