Jak zmniejszyć koszty za prąd?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zmniejszyć koszty za prąd?

Artykuł sponsorowany

Rachunki za prąd były, są i będą – szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy większość udogodnień domowych opartych jest na elektronice. Jest jednak kilka wziętych z życia sposobów na zmniejszenie kosztów za prąd. Jak to zrobić?

Prąd, jest coraz droższy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na Twoje codzienne przyzwyczajenia, ponieważ zmiana kilku z ich może oszczędzić Ci sporo pieniędzy w skali roku. Przedstawiamy kilka małych zmian, które możesz wprowadzić od zaraz oraz te większe i długofalowe, które sprawią, że Twój dom będzie energooszczędny.

Wyłączanie sprzętu na noc

Wydaje się to banalnie proste, jednak wielu z nas wciąż o tym nie pamięta. Dla oszczędności prądu zawsze wyłączaj sprzęt w nocy lub kiedy go po prostu nie używasz. Pamiętaj też, że wbrew pozorom tryb czuwania również sprawia, że Twoje rachunki za prąd są wyższe. Często praktykowane „stand by” jest wrogiem oszczędności, więc warto zacząć walkę ze swoimi przyzwyczajeniami. Dlatego też warto pamiętać, aby te najczęściej używane sprzęty podłączyć do jednej listwy przepięciowej i za pomocą jej włącznika odcinać prąd. Dzięki temu nie będzie konieczności, żeby biegać po całym mieszkaniu i wyłączać każdy sprzęt po kolei oraz jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Gotowanie wody w czajniku elektrycznym

Czy wiesz, że im więcej wody w czajniku elektrycznym, tym więcej energii „pożera” on na gotowanie? Dlatego też warto sprawdzić pojemność Twojego kubka i wlewać do czajnika tyle wody, ile jej na dany moment potrzebujesz. Skoro chcesz się na przykład napić herbaty, to po co wlewać do czajnika aż pół litra wody? Jeśli wlejesz jej mniejszą ilość, zagotuje się ona o wiele szybciej, a Ty zaoszczędzisz trochę prądu.

Energooszczędne żarówki oraz sprzęt

Żarówki energooszczędne są coraz tańsze i dostępne tak naprawdę wszędzie. Dlatego też warto wymienić zwykłe światło na to ledowe. Zaoszczędzi to sporo prądu i będzie korzystniejszym rozwiązaniem pod względem ekologicznym. Zastanów się też nad mocą żarówki. Wiadomo, że im mocniejsza jest, tym więcej prądu zużyje. Czy naprawdę więc potrzebujesz aż 400 watów w lampie świetlnej? Warto też pomyśleć o innych sprzętach, które można wymienić na energooszczędne. Stare lodówki, pralki lub telewizory pochłaniają wiele prądu, dlatego też jeśli zdecydujesz się na wymianę któregoś z tych urządzeń w swoim domu, wybierz opcję energooszczędną – najlepiej tą oznaczoną jako klasa A+++.

Fotowoltaika

Niemożliwe jest mówienie o oszczędzaniu prądu bez wspomnienia o fotowoltaice. Instalacje fotowoltaiczne są niezawodne i bezpieczne oraz przyjazne dla środowiska, a dodatkowo nie hałasują i nie powodują zanieczyszczeń. Jest to spora inwestycja, jednak niezwykle opłacalna. Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii. Warto też zastanowić się nad najnowocześniejszym rozwiązaniem, jakim są moduły BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Stanowią one integralną część budynku, która pełni nie tylko funkcję dostarczania energii, ale ma również inne zadania. Mogą na przykład stanowić pokrycie dachu lub część elewacji, dekorację, a nawet być umieszczone na oknach. Moduły BIPV nie tylko pozwalają zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku, ale także stanowią atrakcyjne uzupełnienie wizualne jego konstrukcji. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, to koniecznie sprawdź ofertę dostępną na https://mlsystem.pl/moduly-bipv/.

Zdjęcie główne: Burak Kebapci/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*