Artykuł sponsorowany
Często potrzebujemy wkręcić mocowanie do drewna, na przykład kiedy, skręcamy samodzielnie meble lub tworzymy od podstaw drewniane konstrukcje takie jak przydomowa ławeczka. Jednak jak wykonać to prawidłowo? Podpowiadamy!
Podczas wkręcania mocowania najczęściej chcemy, aby śruba nie wystawała. Jest to także wyjątkowo istotne na przykład podczas przykręcania deski do blatu stołu lub skręcania drewnianych mebli. W takim wypadku śruby nie powinny wystawać ponad powierzchnię deski, gdyż naczynia czy szklanki stawiane w takim miejscu będą krzywo stały, a nawet mogą się przewrócić. W takim przypadku warto więc wykorzystać specjalne wiertła, na przykład te do konfirmatów, które pozwalają na wykonanie odpowiedniego otworu wraz z pogłębieniem „za jednym wiertłem”. Co jednak zrobić, jeśli nie masz dostępu do takiego właśnie wiertła? Możesz oczywiście wykorzystać to klasyczne, jednak bardzo istotne będzie wtedy odpowiednia technika i sposób wykonania otworu.
Jak więc wkręcić mocowania do drewna? Dwoma wiertłami o różnej średnicy należy wywiercić dwa otwory, a także wgłębienie na główkę wkrętu. Jeden otwór o szerszej średnicy będzie potrzebny, żeby bez problemu zmieściła się gwintowana część wkrętu. Średnica drugiego otworu musi odpowiadać średnicy cienkiej części rdzenia wkrętu do drewna. Pamiętaj również, że wkręt do drewna należy wkręcać tylko do jednej części (najlepiej do dolnej deski), a w drugiej części powinien się on znajdować luźno. Jeżeli materiał, do którego planuje się wkręcić wkręt, jest miękki albo wkręt jest za krótki, należy posłużyć się cienkim, troszkę mniejszym niż od średnicy wkrętu wiertłem. Natomiast jeśli materiał jest twardszy i będziesz używać długiego wkrętu, wiertło może być trochę grubsze. Ponadto, jeżeli zależy Ci na bardzo mocnym i trwałym połączeniu, wkręt do drewna możesz także zanurzyć przed wkręceniem w kleju. Z jednej strony klej zastąpi smar i ułatwi wkręcenie, a z drugiej po zastygnięciu będzie chronił wkręt przed samoczynnym wykręceniem. Wkręcając mocowania do drewna, warto też pamiętać, że lepiej jest wkręcić kilka mniejszych wkrętów, niż jeden duży.
Innym sposobem na prawidłowe wkręcenie mocowania jest użycie wierteł szczeblowych. Są to specjalne wiertła, którymi od razu wierci się otwór dla całego wkrętu. Używając tego typu sprzętu, należy połączyć dwie mocowane wkrętem części i w tym samym momencie wywiercić zarówno otwór o odpowiedniej średnicy, jak i wgłębienie.
A jak nie wkręcamy mocowań do drewna? Przede wszystkim nigdy nie używaj do tego młotka! Najczęściej mocowania wygną się w trakcie wbijania już w drewnie, przez co nie będzie łatwo w późniejszym czasie (w razie potrzeby) taki wkręt wykręcić. Ponadto, jeśli wbijesz je w cienkie lub delikatne drewno, może to skutkować rozerwaniem materiału.
Oprócz techniki wkręcania bardzo ważne jest także to, jakie wkręty wybierzesz. Czym się kierować przy ich wyborze? Przede wszystkim mocowania do drewna trzeba koniecznie dostosować do wymiarów zespalanych elementów. Dotyczy to zarówno długości, jak i średnicy łącznika. Ponadto, czasem dochodzą dodatkowe kryteria, na przykład wymogi estetyczne kiedy zależy Ci, żeby łącznik nie szpecił drewna widokiem swojego łebka. Szukając dobrej jakości wkrętów, koniecznie zajrzyj na stronę https://www.kristal.net.pl/.
Zdjęcie główne: Workperch/unsplash.com