Jak usunąć kamień z akwarium?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak usunąć kamień z akwarium?

W akwarium może gromadzić się kamień. Przyczyną tego może być stosowanie twardej wody z wysoką zawartością minerałów.  Na szczęście możesz łatwo usunąć kamień z akwarium, stosując poniższe wskazówki!

Jak pozbyć się kamienia z akwarium?

Przygotuj: skrobak do akwarium, myjkę, ocet (opcjonalnie gotowy środek do czyszczenia akwariów, dostępny w sklepie zoologicznym), butelkę z rozpylaczem, siatkę, zapasowe akwarium i świeżą wodę do zbiornika. Nigdy nie używaj płynu do mycia szyb lub innych detergentów, ponieważ nawet najmniejsze pozostałości chemikaliów mogą zaszkodzić rybkom. 

Wyjmij wszystkie ryby z akwarium, używając sieci i włóż je tymczasowego zbiornika. Następnie zdrap jak najwięcej osadu z twardej wody za pomocą specjalnego skrobaka.  Wymieszaj pół szklanki białego octu z 3.5 l wody i wlej mieszaninę do butelki z rozpylaczem. Spryskaj nią osady, a później wytrzyj myjką. Na koniec dokładnie wypłucz akwarium czystą, świeżą wodą. Upewnij się, że pozbyłeś się wszystkich śladów po occie. Napełnij zbiornik czystą, bezpieczną dla ryb wodą i włóż je z powrotem do akwarium.

Bezpieczne usuwanie kamienia ze szkła

Twarda woda jest preferowanym siedliskiem dla niektórych ryb. Niestety niezbyt dobrze wpływa na czystą, przezroczystą szybę. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś biały osad na górnej części szklanego zbiornika, prawdopodobnie widzisz efekt odparowywania twardej wody. Takie pozostałości to zazwyczaj wapno (węglan wapnia plus podstawowe jony) nagromadzone na szybie, zwane również “kamieniem”. Chociaż nie szkodzą rybom, możesz mieć spory problem z ich zobaczeniem. Nie będą więc cieszyć oka tak, jak powinny.

Jeśli zmagasz się z uporczywym osadem, spróbuj użyć żyletki lub skrobaczki do alg, aby delikatnie zeskrobać kamień. Zrezygnuj z maszynki z uchwytem z pleksi. Wszelkie ostre narzędzia mogą porysować akwarium. 

Jak zapobiec tworzeniu się kamienia?

Parowanie jest główną przyczyną powstawania kamienia. Dlatego sprawdzaj linię wodną zbiornika co dwa, trzy dni. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza zwiększają szybkość parowania. Najlepszym zamiennikiem odparowywanej wody jest woda destylowana. 

Co tydzień należy przepłukiwać wkłady filtrujące, aby jony mineralne nie dostały się ponownie do filtracji. Sypkie minerały zanieczyszczają wodę. Możesz także przeprowadzić test, sprawdzając wodę za pomocą specjalnych pasków. 

Biogenne odwapnienie

W wodzie alkalicznej lub twardej zachodzi reakcja, w której tworzą się skorupy węglanu wapnia, znane jako odwapnienie biogenne. W ten sposób powstają białe plamy wapnia na szkle. Zwiększają stężenie minerałów w akwarium, co jest niebezpieczne dla ryb.

Jak pozbyć się białych alg?

Aby usunąć glony z akwarium, użyj specjalnego skrobaka. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wyłącz grzałkę. Co prawda, glony giną w wysokiej temperaturze, ale zostawiają wszędzie białe, nieestetyczne plamy. Nie powinieneś ciągle tworzyć zimnego i gorącego środowiska w akwarium. Takie wahania temperatury nie tylko szkodzą rybom, ale też powodują takie problemy, jak glony i złogi wapnia.

Wyszoruj i namocz dekoracje do akwarium

Po wyczyszczeniu szyb w akwarium usuń dekoracje i dobrze je wyszoruj. Pamiętaj, by opróżnić zbiornik ze wszystkich kamieni, nowatorskich elementów dekoracyjnych, a nawet sztucznych roślin. Użyj ponownie skrobaczki do glonów, by usunąć cały osad. Szczególną uwagę zwróć na liście sztucznych roślin. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich glonów. 

Jeśli dekoracje są bardzo brudne, a skrobaczka nie działa, zanurz je w roztworze z wody i wybielacza. Napełnij zlew 10% roztworem i mocz wszystko przez 15 minut. Po namoczeniu spróbuj ponownie wyszorować wszystkie przedmioty, a następnie dokładnie wypłucz je pod bieżącą wodą. W ten sposób usuniesz wszystkie ślady wybielacza. Pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu, by resztki wybielacza wyparowały z powierzchni.

A co z żywymi roślinami? Pamiętaj, że one również mogą gromadzić glony. Zastanawiasz się, jak się ich pozbyć? Wiele roślin toleruje krótkie namoczenie w 5% roztworze z wybielacza, ale nie pozostawiaj ich na dłużej niż 2-3 minuty. Następnie dokładnie je opłucz. Co ważne, gatunki łodygowe mogą nie tolerować takiego roztworu, dlatego przetestuj go na jednej roślinie, zanim namoczysz je wszystkie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*