Artykuł sponsorowany
Rozwody i podziały majątku to bardzo trudna i nieprzyjemna sprawa. Czasami może ciągnąć się nawet przed długie lata. Zobacz, jak podzielić wspólny majątek.
Cechą podstawową ustroju wspólności majątkowej jest niemożność dokonania podziału dóbr materialnych i funduszy. Aby zaistniała możliwość podziału zgromadzonego przez małżonków majątku, panująca między nimi wspólność musi zostać zniesiona. W jaki sposób doprowadzić do wygaśnięcia wspólności majątkowej? Tylko w kilku konkretnych sytuacjach jest ona możliwa do zniesienia. Najczęstszym przypadkiem jest moment, w którym wniosek rozwodowy zostaje uprawomocniony. Jednak ten sam skutek będzie w momencie orzeczenia sądowe o separacji oraz w sytuacji ogłoszenia upadłości lub ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków. Także zawierając wcześniej intercyzę ze swoim współmałżonkiem, znosisz ustrój wspólności majątkowej.
Warto tutaj pamiętać również o tym, że wszystko, co ty lub twoja druga połówka nabędzie po ślubie, automatycznie wchodzi w wasz majątek wspólny, chyba że postanowicie inaczej. Przykładem jest moment, w którym na umowie zakupu domu wyraźnie zostało zapisane, że wejdzie on w skład majątku jeden ze stron. Ten jeden zapis wystarczy, aby nie móc go podważyć. Skutkuje to tym, że bez zgody tej osoby, nikt inny nie może rozporządzać żadnym składnikiem majątku.
Potoczną nazwą do umowy zawartej pomiędzy dwie osobami mówiącej o rozdzielczości majątkowej jest intercyza. Co ona oznacza w praktyce? Oznacza to, że każda ze stron posiada swoje własne zgromadzone dobra, którymi może dysponować w pełni samodzielnie, bez zgody drugiego małżonka. Intercyzę możesz zawrzeć w dowolnym momencie — jednakowo przed wejściem w związek małżeński jak także podczas jego trwania. Jeśli decydujesz się na intercyzę przedmałżeńską, musisz udać się ze swoim partnerem do notariusza, u którego oświadczasz, że chcesz, aby w waszym związku obowiązywał ustrój rozdzielczości majątkowej. Dzięki temu już od dnia ślubu będziesz posiadał swój własny majątek.
Na rozdzielczość majątkową podczas trwania małżeństwa najczęściej decydują się pracy, które planują rozwód. Takie rozwiązanie ma w tym momencie dużo zalet. Od podpisania takiej umowy każdy z małżonków uzyskuje niezależność finansową, a ponadto mogą dokonać podziału wspólnego majątku na przejrzystych zasadach.
Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji i szukasz porady prawniczej, odwiedź stronę https://gajda-adwokat.pl/.
Fot.: Gabrielle Henderson/unsplash.com