Jak nie przekarmić psa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nie przekarmić psa?

Artykuł sponsorowany

Żywienie pupila ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Odpowiednio wybrana karma oraz dopasowane do wieku i trybu życia psa porcje jedzenia to klucz do utrzymania zwierzaka w dobrej kondycji do późnej starości. Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne psa, by go nie przekarmić i zapobiegać otyłości? Podpowiadamy!   

Jaka powinna być karma bytowa dla psa?   

Karma bytowa to pożywienie, które zwierzę powinno spożywać na co dzień. Taka karma musi zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu psa. Podawanie zwierzęciu dobrej jakości karmy bytowej pozwala zapewnić mu zdrową i zbilansowaną dietę. 

Psy są zwierzętami mięsożernymi, jednak nie jest to absolutnie bezwzględna cecha, przez co z powodzeniem można w ich diecie wprowadzać również warzywa i owoce. Nie zmienia to faktu, że podstawą każdej karmy dla psiaka powinno być mięso i to ono musi być na pierwszym miejscu w składzie na etykiecie puszki. Warto pamiętać, że podroby to nie to samo, co mięso, a ich wysoka zawartość nie świadczy o dobrej jakości karmy. 

Przez lata domestykacji układ pokarmowy psa przystosował się do trawienia niektórych składników ludzkiej diety, na przykład warzyw i owoców, ale zboże i wykonane z niego produkty nadal są szkodliwe dla czworonogów. Mokre karmy dla psa powinny być bezzbożowe, ponieważ zboża, ryż, ziemniaki i inne tanie wypełniacze są szkodliwe i bezwartościowe w psiej diecie. Są one dodawane do karmy dla psów wyłącznie po to, by obniżyć koszty produkcji i tanio zwiększyć objętość produktu. Zawartość zbóż to też zły znak, jeśli chodzi o suche karmy dla psa. Ich podstawą powinno być mięso, a dodatkami podroby, warzywa i owoce. Zboża zawierają skrobię i gluten, których nie trawi układ pokarmowy psa.  

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne psa?     

Obliczanie zapotrzebowania energetycznego psa należy zacząć od poznania metabolicznej masy ciała zwierzęcia. W tym celu aktualną masę zwierzęcia trzeba pomnożyć razy 0,75. Na każdy kilogram masy metabolicznej, przypada 70 kcal na dobę. Wzór na zapotrzebowanie to zatem: masa psa x 0,75 x 70. Oznacza to, że pies ważący 10 kg, ma masę metaboliczną o wartości 7,5 kg, a jego zapotrzebowanie kaloryczne to 525 kalorie.  

Bardzo ważne do znalezienia odpowiedniej porcji karmy dla psa jest także poznanie jego RER czyli spoczynkowego zapotrzebowania energetycznego. W zależności od wieku poziomu aktywności zwierzęcia zmienia się RER. Wartości przedstawiają się następująco: 

  • Szczenię – dla młodego (3 x RER), dla starszego (2 x RER)
  • Pies dorosły, niekastrowany – 1,8 x RER
  • Pies dorosły, kastrowany – 1,6 x RER
  • Pies otyły – 1,4 x RER
  • Psy pracujące w zależności od intensywności – 2-8 x RER
  • RER dla psich seniorów zawsze jest indywidualny.  

Mnożąc podstawowe zapotrzebowanie metaboliczne przez RER, otrzymasz DER, czyli dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa. Właśnie to powinno być wyznacznikiem, według którego wydziela się codzienne porcje karmy dla psa.  

Jak często karmić psa?   

Przez wiele lat mówiło się, że pies powinien jeść raz dziennie, jeden, bardzo obfity posiłek. Obecnie na szczęście mit ten słabnie i spotyka się go coraz rzadziej. Najbardziej optymalne żywienie psa to dwa do trzech posiłków, w zależności od zapotrzebowania psiaka. Dzięki temu zwierzę nie będzie rozciągało swojego żołądka ani jadło większych ilości karmy, niż to potrzebne “na zapas”.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*