Artykuł sponsorowany
Odpowiednia pielęgnacja roślin jest kluczowa dla ich właściwego rozwoju i wzrostu. Przeczytaj, w jaki sposób i jak często myć rośliny.
Systematyczna pielęgnacja roślin doniczkowych przekłada się na ich estetyczny wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie. Rośliny należy myć nie tylko ze względów estetycznych, ale także, aby zwalczyć szkodniki i zapobiec rozmnażaniu się insektów. Warto pamiętać o tym, że zalegający na liściach kurz utrudnia roślinom fotosyntezę, a także może być szkodliwy dla zdrowia. Roztocza kurzu domowego i produkty przemiany materii owadów mogą powodować dyskomfort i wywoływać reakcje alergiczne.
Rośliny o dużych liściach można przetrzeć z kurzu za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry – najlepiej zamoczonej w przegotowanej wodzie o temperaturze pokojowej. Ten sposób pielęgnacji sprawdzi się szczególnie w przypadku roślin o błyszczących liściach, a także roślin kwitnących. Natomiast rośliny o matowych liściach można oczyścić z kurzu przy użyciu pędzelka, dzięki czemu nie naruszymy ochronnej powłoki liścia. Rośliny o mniejszych liściach, takie jak fikusy czy paprocie, można także myć pod prysznicem. Warto zabezpieczyć ziemię w doniczce, aby nadmiernie nie nasiąkła wodą, a potem spryskać liście delikatnym strumieniem wody ze słuchawki natryskowej. Rośliny można również myć przy użyciu środków obojętnych dla nich chemicznie i biologicznie. W tym celu warto stosować łagodne mydła, płyn do mycia naczyń lub profesjonalne środki pielęgnacyjne przeznaczone do flory.
Częstotliwość mycia zależy od rodzaju liści danej rośliny, pory roku oraz warunków panujących w mieszkaniu. Pielęgnacja powinna być zawsze indywidualnie dopasowana do gatunku, zwłaszcza, jeśli w swojej kolekcji posiadamy unikatowe rośliny kolekcjonerskie, które mogą mieć specyficzne wymagania uprawowe i stanowiskowe. Rytuał pielęgnacyjny roślin może zostać zakończony przez przetarcie powierzchni liści nabłyszczającym olejkiem neem, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Miłośnicy kwiatów doniczkowych polecają również nabłyszczanie liści przy użyciu odgazowanego piwa.
Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com