Artykuł sponsorowany
Urządzanie domu czy mieszkania może być przyjemnością, ale może być też koszmarem, jeśli nie wiesz, czego chcesz. Przed rozpoczęciem remontu warto dobrze przemyśleć, co chcesz osiągnąć i jakiego efektu oczekujesz, a później zastanowić się, jak to zrealizować. Wybór płytek wydaje się być prostym zadaniem, jednak niestety okazuje się, że pod uwagę trzeba wziąć bardzo dużo istotnych czynników. Zobacz, jak dobrać kolor płytek do wnętrza, w którym mają się one pojawić.
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym najłatwiej jest o zabrudzenie ścian. Dlatego właśnie wokół zlewozmywaka kuchennego oraz kuchenki zazwyczaj kładzie się kafelki, które są znacznie łatwiejsze do umycia niż tapeta czy farba.
Jakie powinny był płytki do kuchni? Zwróć uwagę na to, by były one na pewno przeznaczone do montażu na ścianę, płytki podłogowe mają zupełnie inne właściwości, przez co nie sprawdzą się w innym miejscu. Dobrze, żeby kafelki w tych miejscach, w których brudzi się najwięcej, nie były gładkie, ponieważ we wzorach łatwiej jest ukryć zabrudzenia. Wybierając płytki w modne wzorki, oszczędzisz sobie sporo sprzątania.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ich wykończenie, glazura na wysoki połysk to nie najlepszy pomysł w okolicy zlewu, ponieważ osad z wody i kamienia będzie zostawiał matowe, mocno widoczne ślady. Z kolei wokół kuchenki, gdzie osadza się tłuszcz, nie sprawdzi się mat. Najlepiej więc postawić na uniwersalne wykończenie satynowe lub różne rodzaje płytek, w różnych strefach.
Kolor płytek powinien być dopasowany do wystroju kuchni, jednak zrezygnuj z bardzo jasnych odcieni, na których widoczny będzie każde zabrudzenie. W ten sposób kuchnia będzie wyglądała czysto nawet, jeśli nie masz czasu, by myć płytki co tydzień.
W łazience, która jest pełnym wilgoci miejscem, każde inne rozwiązanie niż płytki, skończy się prędzej czy później wykwitem grzybów i pleśni na ścianach. Ceramiczne kafelki są odporne na wodę i wilgoć z powietrza, dzięki czemu są bezpieczne do łazienki. Jeśli chodzi o kolor oraz wykończenie, płytki łazienkowe powinny być jasne i matowe, ponieważ na takich kafelkach najmniej widać osad z wody i mydła. Pod prysznicem nie da się uniknąć tego typu zabrudzeń, ale jeśli dobrze zaplanujesz wystrój łazienki, mycie płytek co kilka dni wcale nie będzie konieczne.
W łazience nie ma nic gorszego od czarnych, błyszczących płytek – będą one wiecznie “ozdobione” białymi, matowymi zaciekami, a Ty nie będziesz się rozstawać z octem i gąbką. Jasne, matowe lub satynowe płytki, najlepiej z marmurkowym wzorem lub w melanż, doskonale ukryją osady, które zawsze obecne są w łazience, dzięki czemu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie czystego i schludnego nawet, jeśli nie było tego dnia sprzątane.
Podłoga w miejscach takich, jak kuchnia, łazienka czy przedpokój, powinna być odporna na wilgoć. W przedpokoju mokre od deszczu lub śniegu buty zniszczyłyby panele, nie mówiąc już o łazience, czy okolicach zlewu kuchennego. Dlatego na podłodze w tych pomieszczeniach, powinny znaleźć się kafelki. Coraz częściej wybieraną opcją są płytki drewnopodobne, które do złudzenia przypominają panele. To doskonałe rozwiązanie do korytarza oraz aneksu kuchennego, przylegającego do salonu. Imitacja drewna pod postacią płytek stworzy w tych miejscach bardzo płynne przejście, między panelami a kafelkami.
Zdj. głóne: David Pisnoy/unsplash.com