Drzewka bonsai – jakie wybrać i jak hodować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Drzewka bonsai – jakie wybrać i jak hodować?

Drzewko bonsai to miniaturowe drzewo posadzone w pojemniku. Stanowi integralną część japońskiej kultury sięgającej początku XIV wieku. Niegdyś drzewka bonsai uprawiali tylko najbogatsi japońscy arystokraci, dziś są formą sztuki cieszącą się dużą popularnością na całym świecie. Sprawdź, jak je pielęgnować!

Jak wybrać drzewko bonsai?

Jeśli szukasz naturalnego drzewka do salonu, gabinetu lub jadalni, zdecyduj się na wiąz drobnolistny. Zachwyca doskonałymi proporcjami i, co ważne, jest łatwe w pielęgnacji. Szybko rośnie, a przycinanie nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. 

A może marzysz o artystycznym bonsai o zachwycającym orientalnym wyglądzie? W takim razie zdecyduj się na karmonę drobnolistną. Ma piękne białe kwiaty i błyszczące liście. To wolno rosnące bonsai jest łatwe w utrzymaniu i nie wymaga częstego przycinania. Najlepiej czuje się w ciepłym, przytulnym pomieszczeniu. Upewnij się, że nie narażasz go na zimno i przeciągi.

W ciemniejszym wnętrzu możesz postawić fikusa. Przyciąga uwagę pięknymi ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi i oryginalną korą. To wspaniałe bonsai jest łatwe w pielęgnacji, dlatego spodoba się początkującym.

Jak podlewać drzewko bonsai?

Warstwa gleby jest płytka, dlatego bardzo szybko wysycha. Pamiętaj, by podlewać drzewko bonsai, gdy wierzchnia warstwa gleby wydaje się sucha. W zależności od rodzaju i wielkości drzewa, a także rodzaju ziemi, częstotliwość podlewania może się różnić. W niektórych przypadkach należy to robić nawet codziennie.

Zadbaj o to, by w pełni nasycić system korzeniowy. Podlewaj drzewko, dopóki woda nie wypłynie przez otwory drenażowe. Ale unikaj nadmiernego podlewania, w przeciwnym razie zaszkodzisz swojemu bonsai. Wskazuje na to zażółcenie liści i wysychanie mniejszych gałęzi. Jeśli korzenie topią się w wodzie i brakuje im tlenu, drzewko nie będzie prawidłowo się rozwijać. Przyczyną przelania może być słabo przepuszczalna gleba. 

Zadbaj o oświetlenie

Drzewka bonsai nie obumrą natychmiast, jeśli nie dostaną wystarczającej ilości światła, ale z czasem skarłowacieją. Powinieneś je więc postawić w jasnym miejscu, najlepiej bezpośrednio przed oknem wychodzącym na południe. Jeżeli jednak natężenie światła nadal jest zbyt niskie, zastosuj oświetlenie fluorescencyjne z promieniującymi widmami sprzyjającymi wzrostowi drzewka lub diody elektroluminescencyjne. Włączaj je na około 10 godzin dziennie. Upewnij się też, że przez okno nie przedostaje się zimne powietrze. 

Zapewnij drzewku wysoką wilgotność

Zbyt niski poziom wilgotności to kolejny problem, z którym spotkasz się podczas uprawy tropikalnego drzewka bonsai. Pamiętaj, że ogrzewanie i klimatyzacja znacznie obniżają wilgotność w pomieszczeniu. Podłóż więc pod doniczkę tackę wypełnioną wodą. Możesz również spryskać drzewko kilka razy dziennie. Otwórz okno w ciągu dnia, by zwiększyć cyrkulację powietrza.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę

Bonsai potrzebuje przez cały rok stosunkowo wysokich temperatur. Tropikalne drzewka dobrze tolerują temperaturę pokojową (15–25 stopni Celsjusza). Subtropikalne gatunki wytrzymają też w chłodniejszym pomieszczeniu.

Zadbaj o dobre napowietrzenie

Ważne jest, by cząstki użyte w mieszance gleby miały wystarczająco dużo miejsca na prawidłowe napowietrzenie. Dzięki temu powstaną kieszenie powietrzne lub małe szczeliny. Korzenie potrzebują nie tylko tlenu, lecz także nienaruszonej mikoryzy i dobrych bakterii. Sprawdź, czy do gleby dociera świeże powietrze.

Jak przycinać drzewko bonsai?

Regularnie przycinaj obszary wzrostu znajdujące się zazwyczaj w części zewnętrznej i górnej drzewka. Jeżeli chodzi o przycinanie konserwacyjne, zwykle wykonuje się je od marca do września przez cały sezon wegetacyjny. Aby pozbyć się niepotrzebnych pędów i gałązek, użyj nożyc ogrodowych lub zwykłego noża. W ten sposób wymusisz równomierny wzrost i uzyskasz gęste liście. 

Aby nadać bonsai piękny kształt, musisz przyciąć duże gałęzie. Zdecyduj, które gałązki mają zostać, a których należy się pozbyć. Pamiętaj, że nie można odwrócić przycinania strukturalne. Pomyśl, jak ma wyglądać Twoje drzewko. Tego typu cięcie możesz przeprowadzić przed i po sezonie wegetacyjnym, czyli wczesną wiosną i późną jesienią.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*