Czy można zaplanować budżet na cały rok? Jasne, że tak!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można zaplanować budżet na cały rok? Jasne, że tak!

Przeraża Cię wizja nadprogramowych wydatków? Chciałbyś zaplanować swój budżet z wyprzedzeniem? Sprawdź jak to zrobić!

Krok pierwszy – podstawowe wydatki

Jeżeli planujesz swój budżet z wyprzedzeniem, prawdopodobnie unikniesz wydawania wszystkiego co zarobisz, w danym miesiącu. Życie z miesiąca na miesiąc to spore ryzyko. Zacznij od zliczenia swojej wypłaty i zgromadzonych na koncie kwoty. Spisz wszystkie koszty, jakie musisz ponieść w konkretnych miesiącach. Przydadzą Ci się do tego rachunki i paragony (np. za większe zakupy spożywcze).

W pierwszej kolejności zapoznaj się z wydatkami stałymi, czyli: opłata za wodę, prąd, gaz, czynsz, internet, raty kredytu, ubezpieczenia, koszty paliwa itp. Wszystkie kwoty zapisujesz i sumujesz. W następnej kolejności zsumuj te, które przeznaczasz na konsumpcjęzakupy spożywcze, odzieżowe czy życie kulturalne.

Porównujesz planowane wydatki z kwotą wynagrodzenia. Jeżeli znalazłeś się na minusie, musisz przeanalizować ponownie wydatki i zastanowić się, które z nich możesz ograniczyć. 

Następnie spisz wydatki nieregularne. Nie możesz zapomnieć o tym punkcie. Osoby, które pomijają właśnie ten punkt, są później niemile zaskoczone. Nieregularne wydatki stanowią ważną oraz dość sporą część domowych finansów. Na przykład: prezenty, wakacje, przegląd techniczny auta, wizyty u lekarzy, leki. Takie wydatki są nie do uniknięcia i znajdują się w każdym budżecie domowym. Warto spróbować je podliczać w perspektywie roku.

Oszczędzanie

Budżet na cały rok nie musi być wypełniony masą celów i dokładnymi planami. Pomocne jest odkładanie. Wówczas oszczędzasz pieniądze, które nie mają przeznaczenia na konkretny cel, a będą uzbierane na ważny moment, gdy akurat będziesz ich potrzebować. Chodzi o dobry nawyk i poczucie bezpieczeństwa.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*