Ubezpieczenie mieszkania – czy warto?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Ubezpieczenie mieszkania – czy warto?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sytuacje losowe mogą spotkać każdego. Choć zazwyczaj nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć, możemy zabezpieczyć się finansowo od przykrych konsekwencji. Polisa mieszkaniowa przynosi komfort tego, że w razie potrzeby otrzymamy odszkodowanie, dzięki któremu pokryjemy m.in. koszty naprawy. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na taki rodzaj ubezpieczenia? Od czego zależy jego cena? A kiedy polisa nie zadziała na naszą korzyść? Dowiedzmy się więcej.

Polisa mieszkaniowa – podstawowe informacje

Wykupienie polisy mieszkaniowej jest w większości przypadków dobrowolną decyzją. Wyjątek stanowi korzystanie z pomocy kredytu hipotecznego, gdy bank oczekuje od nas posiadanie takiego ubezpieczenia, które ochroni wkład finansowy w inwestycję. W każdym razie należy kierować się własnymi potrzebami względem zakresu działania polisy. Dopasowując ją odpowiednio do różnych czynników, możemy zyskać większą pewność o jej skuteczności w najmniej oczekiwanym momencie. Aby to zrobić, warto zapoznać się z różnymi ofertami na rynku. Każde towarzystwa ubezpieczeniowe tworzy takie polisy w oparciu o własne ustalenia i rozumienie poszczególnych kwestii. Przykładowo coś, co dla jednej firmy będzie uwzględnione w pakiecie podstawowym, drugi ubezpieczyciel uzna za rozszerzenie, które należy dodatkowo wykupić. Z tego powodu ważne jest zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami o wybranej umowie.

Warto zaznaczyć, że na wykupienie polisy mieszkaniowej może zdecydować się zarówno właściciel nieruchomości, jak i jej najemcy. Choć zakres ochrony będzie różnił się w zależności od posiadanych praw do lokalu, może to stanowić pomocne rozwiązanie na wypadek chęci wynajmowania mieszkania. Właściciel ubezpieczy mury i elementy stałe nieruchomości, natomiast lokator ma możliwość ochrony swoich ruchomości domowych. Polisa dla najemców stanowi dodatek do standardowej polisy mieszkaniowej, nie występuje więc jako osobny produkt.

Zakres ochrony polisy mieszkaniowej w podstawowym pakiecie obejmuje wspomniane mury, czyli fundamenty, ściany i dach nieruchomości, a najczęściej również elementy stałe, czyli takie rzeczy, których nie da się zdemontować bez użycia siły lub specjalnych narzędzi. Gdy zależy nam na ochronie ruchomości domowych, możemy zdecydować się na wykupienie rozszerzenia. Istnieją również inne dodatki, które poszerzają zakres działania polisy mieszkaniowej. Więcej szczegółowych informacji możemy znaleźć na stronie: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Ryzyka – od czego chroni ubezpieczenie?

Zastanawiając się nad tym, czy warto wykupić ubezpieczenie dla swojego mieszkania, należy zwrócić uwagę na to, co oferują poszczególne pakiety. W wyniku podstawowej wersji zakres działania ogranicza się do określonej w umowie ilości ryzyk – często jest ich około 10 lub 20, jednak to zależy od towarzystwa. Wówczas możemy spodziewać się otrzymania odszkodowania w wypadku:

  • pożaru,
  • wybuchu np. przez ulatniający się gaz,
  • silnego huraganu i opadów gradu,
  • upadku drzewa,
  • uderzenia pioruna,
  • uderzenia pojazdu mechanicznego.

Rozszerzenia, które można dodać do swojego ubezpieczenia mieszkania, to:

  • przepięcie,
  • stłuczenie szklanych przedmiotów,
  • ochrona ruchomości domowych,
  • powódź,
  • wandalizm i dewastacja,
  • kradzież z włamaniem,
  • OC na życie prywatne.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykupienie polisy All Risks, czyli takiego ubezpieczenia, które obejmuje wszystkie ryzyka, nawet te bardziej nietypowe. Oczywiście w takim przypadku wciąż obowiązują nas określone zasady jak karencja, limity odpowiedzialności i wiele więcej.

Co ma wpływ na składkę?

Podczas wybierania odpowiedniej polisy mieszkaniowej należy pamiętać o tym, aby suma ubezpieczenia była adekwatna do realnej wartości mienia – w ten sposób unikniemy nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Wpływ na składkę będzie mieć m.in.: metraż nieruchomości, lokalizacja i kondygnacja, powierzchni użytkowej, liczba lokatorów czy wartość lokalu wraz z wyposażeniem. Wysokość ceny polisy opiera się również na sposobie płatności, czyli ilości rat, czasie trwania umowy, obecności zabezpieczeń antywłamaniowych, a przede wszystkim na wybranym zakresie ochrony. Rozszerzenie pakietu podstawowego ma duży wpływ na ostateczną kwotę.

Czego nie obejmuje zakres ochrony?

Co ważne, ubezpieczyciel ma również prawo odmówić wypłaty odszkodowania, gdy do zdarzenia doszło przez sytuację, która została zawarta w wyłączeniach odpowiedzialności. Lista takich rzeczy może różnić się w zależności od wybranego towarzystwa, dlatego należy dokładnie zapoznać się z podanymi informacjami w umowie i OWU, aby uniknąć rozczarowania. Zakres ochrony polisy nie obejmuje zdarzeń takich jak:

  • kradzież bez śladów włamania, której nie da się udowodnić,
  • rażące niedbalstwo, do którego dochodzi przez brak zachowania ostrożności domownika, np. stłuczenie szyby,
  • zamieszki w pobliżu mieszkania,
  • uszkodzenie instalacji lub ścian podczas remontu,
  • eksplozja spowodowana przechowywanymi materiałami wybuchowymi.

Ważne jest to, aby nadal dbać o swoje mieszkanie, ponieważ ochrona ubezpieczenia nie zwalnia nas z zachowania ostrożności, sprawdzania sprawności poszczególnych instalacji czy urządzeń, dbania o wentylację pokoi itp.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*