Przytulna i funkcjonalna kuchnia – poradnik urządzania

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przytulna i funkcjonalna kuchnia – poradnik urządzania

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, żeby była jednocześnie funkcjonalna i przytulna? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, na co zwracać uwagę.

Odpowiednie oświetlenie

Lampy dobrze dobrane do wystroju będą nie tylko pełniły funkcję praktyczną, ale też ozdabiały wnętrze kuchni. Na stronie https://domodes.pl/oswietlenie/lampy-wiszace znajdziesz szeroki wybór lamp wiszących, które dopasujesz do stylu, w jakim chcesz urządzić kuchnię. Możesz zdecydować się na wyjątkowy wzór na przykład w stylu industrialnym albo na prosty, klasyczny kinkiet – wszystko zależy od Twojego gustu.

Szafki kuchenne

Podstawą wyposażenia każdej kuchni są szafki i szuflady kuchenne. Ważne jest, aby zabudowy były ze sobą spójne. Modne są nowoczesne zabudowy sięgające od podłogi aż po sufit. Warto rezygnować z ozdobnych elementów, stawiać zamiast tego na minimalizm. Pozwoli on zapewnić harmonię we wnętrzu i, co za tym idzie, funkcjonalność kuchni. Pamiętaj, że blaty i fronty szafek i szuflad kuchennych powinny być odpowiednio dobrane tak, by tworzyły spójną całość.

Obrusy

Sprawiają, że wnętrze kuchni nabiera wyjątkowego charakteru. Ciekawie prezentują się na przykład wzory geometryczne albo obrusy tematyczne, które można dostosowywać do okazji, np. świąteczne. Do kuchni dobrym rozwiązaniem będą też obrusy w motyw owoców. Na stronie https://www.tekstylialand.pl/ znajdziesz szeroki wybór obrusów w różnorodne wzory, a także obrusy na wymiar, ale nie tylko. Sklep oferuje też zasłony i firanki, które odpowiednio dobrane też wpłyną na przytulność Twojej kuchni.

Podziel kuchnię na strefy

Główną zasadą funkcjonalnej kuchni jest to, żeby jak najmniej chodzić, schylać się i obracać. Dlatego warto podzielić ją na pięć stref:

  1. strefa zapasów – szafka na produkty, które nie wymagają chłodzenia, lodówka i zamrażarka. Powinna znajdować się jak najbliżej wejścia, żeby można było rozpakowywać zakupy bez konieczności przechodzenia przez całą kuchnię.
  2. strefa przechowywania – szafki na naczynia, sztućce i garnki. Tutaj możesz zastosować szafki wiszące, dzięki którym swobodnie rozmieścisz miski, szklanki, kubki i talerze. W tej strefie warto postawić na szuflady z pełnym wysuwem, a zrezygnować z półek w dolnych szafkach, które będą wymagać schylania się.
  3. strefa zmywania – zmywarka, zlewozmywak i kosz na śmieci. Zmywarka jest dobrym rozwiązaniem, bo pozwala zaoszczędzić czas. Kosze do segregacji śmieci najlepiej umieść w szafce z wysuwaną szufladą.
  4. strefa przygotowywania posiłków – wyspa/blat kuchenny. Ich odpowiednia wysokość i szerokość są warunkiem wygodnego gotowania. W tej strefie powinien znajdować się też stojak z nożami, pojemniki z przyprawami i deski do krojenia.
  5. strefa gotowania – piekarnik, kuchenka gazowa i mikrofalowa. Dobrą alternatywą dla klasycznych kuchenek elektrycznych i gazowych są kuchnie indukcyjne, które pozwalają przygotować dania w znacznie krótszym czasie. Nad kuchenką warto też zainstalować okap.

Odpowiednie kolory

Oprócz dobrze dobranych sprzętów i mebli, ważne są też kolory, które mają wpływ na przytulność kuchni. Dlatego w tym wnętrzu dobrze sprawdzą się wyważone kolory, na przykład beż, oliwkowa zieleń czy słoneczny żółty. Możesz pomalować na któryś z tych kolorów ściany albo postawić na dodatki w takich odcieniach. Oprócz tego, przytulne kuchenne wnętrze dobrze komponuje się z ciepłem drewna. Urządzając przytulne wnętrze, pamiętaj też o właściwym doborze deseni, np. motywie kwiatowym.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*