Artykuł sponsorowany
Dla zwierząt domowych i ich właścicieli uniwersalnym językiem miłości jest często jedzenie. Nierzadko podamy psu kawałek kanapki, ciastka lub oddamy mu część obiadu., Wydaje się być to nieszkodliwe. Cóż, nie zawsze. Sprawdź zatem, czy popełniasz któryś z tych błędów w karmieniu zwierząt domowych, by zmienić przyzwyczajenia dla dobra pupila.
Większość zwierząt domowych nie będzie stosowała samokontroli. Jeśli zostawisz jedzenie przez cały dzień, każdego dnia, może to prowadzić do nadwagi u zwierząt, chociaż koty są lepsze w samoregulacji niż psy. Zwierzęta często jedzą z nudów, nawet jeśli nie są naprawdę głodne. I nie jest to tylko kwestia nadmiernego otłuszczenia — otyłość może prowadzić do cukrzycy, uszkodzenia stawów, chorób serca i innych problemów zdrowotnych u zwierząt domowych. Leczenie niektórych schorzeń jest bardzo kosztowne, a często niemożliwe. Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Z ludzkiej perspektywy brzmi to bardzo zdrowo, ale jeśli nie została opracowana przez dietetyka, specjalizującego się w żywieniu zwierząt, posiadającego stosowny certyfikat, w domowej diecie może brakować odpowiedniej równowagi białka, węglowodanów, witamin i mikro oraz makroelementów dla Twojego zwierzaka. Zwierzęta o specjalnych potrzebach żywieniowych, takie jak zwierzęta w ciąży lub karmiące, szczenięta lub kocięta, mogą mieć poważne problemy zdrowotne, jeśli nie są karmione dietą zbilansowaną pod względem odżywczym, przystosowaną do konkretnego etapu życia.
Koty są mięsożercami, co oznacza, że do życia potrzebują dietetycznego mięsa. Psy są w stanie wytwarzać pewne aminokwasy, takie jak tauryna i arginina, niektóre z elementów budulcowych białka, dlatego mogą być zdrowe dzięki diecie bezmięsnej. Koty jednak nie mają odpowiednich enzymów i potrzebują w swojej diecie źródła mięsa, aby uzyskać te niezbędne składniki odżywcze. To powiedziawszy, kotów nie należy karmić wyłącznie mięsem. Potrzebują również węglowodanów i innych składników odżywczych do zbilansowanej diety. Jednak żaden pies ani kot sam na wegetarianizm jeszcze nie przeszedł i zalecane jest, by zwierząt do ludzkich nawyków żywieniowych nie zmuszać.
Wszyscy wiedzą, że koty nie kochają nic bardziej niż lizanie miski mleka, prawda? Być może tak jest, ale tylko w bajkach. Większość kotów nie toleruje laktozy, a produkty mleczne mogą w rzeczywistości prowadzić do wymiotów i biegunki. To natomiast powoduje niesamowite osłabienie organizmu, a osłabiony organizm jest bardziej podatny na inne choroby. Jeśli już zależy nam na podawaniu mleka, to należy mocno rozcieńczyć je z wodą. Warto to jednak robić tylko wtedy, kiedy chcemy zachęcić zwierzę do picia płynów. Nigdy jednak nie zastępuj wody mlekiem.
Karmienie swojego zwierzaka resztkami ze stołu i smakołykami w ciągu dnia może prowadzić do problemów trawiennych, przybierania na wadze i żebractwa, który w pierwszej kolejności rozpoczął cykl. Pamiętaj: to, co masz na talerzu, nie zawsze jest bezpieczne dla Twojego zwierzaka. Pokarmy takie jak winogrona, rodzynki, czekolada i cebula mogą być toksyczne dla zwierząt. Jeśli naprawdę chcesz podawać zwierzętom ludzkie jedzenie jako smakołyki, wybierz bezpieczne, niskokaloryczne opcje, takie jak surowe jabłka lub marchewki. Smakołyki powinny również stanowić nie więcej niż 10 procent całkowitego dziennego spożycia kalorii zwierzęcia.
Kości mogą zawierać różne drobnoustroje, takie jak salmonella, która może zarażać zwierzęta i ludzi. Kości są również często twardsze niż zęby psa, a żucie ich może prowadzić do złamań zębów. Odłamane kości, jeśli zostaną połknięte, mogą spowodować uszkodzenie układu pokarmowego, który wymaga natychmiastowej operacji. Kość może też utknąć w przełyku, co objawia się krztuszeniem. Lepiej jest kupić suszone gryzaki, które będą się stopniowo rozpuszczać.
Podobnie jak ludzie, dorosłe zwierzęta mają różny poziom aktywności i metabolizmu. Dlatego zalecenia żywieniowe na opakowaniach karmy mogą być dla niektórych zwierząt za zbyt wygórowane lub zaniżone. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem w sprawie odpowiedniej karmy i ilości. Następnie obserwuj zmiany w kondycji Twojego zwierzaka, aby móc stwierdzić, czy Twój pies lub kot może przyjmować dany pokarm lub nie. Warto pamiętać o tym, że nasypanie psu lub kotu karmy do miski to nie wszystko. Zwierzę trzeba nieustannie obserwować, by dopasować mu dietę. Podajesz karmę z kurczaka, widzisz alergię, odstawiasz, sprawdzasz, czy objawy mijają i dopasowujesz karmę, która nie będzie takich reakcji wywoływała. Proces ten jest długotrwały, bowiem karmę należy zmieniać stopniowo, by przyzwyczaił się do niej i pupil, i jego organizm.
Karmy możesz zakupić na stronie https://taniakarma.com/. Z ich użyciem możesz skomponować różnorodną dietę, która będzie odpowiednio zbilansowana. Interesujące mieszanki oferują produkty marki Wiejska Zagroda, dostępne na stronie https://taniakarma.com/wiejska-zagroda-karma-dla-psa.
Jeśli masz więcej niż jedno zwierzę w domu – każde powinno mieć swoją miskę. My również nie chcemy, by ktoś wyjadał nam z naszego talerza, kiedy i my z niego jemy. Wspólna miska może być także powodem do agresji, co skończy się tym, że jeden zwierzak będzie przejedzony, ponieważ będzie łapczywie zjadał pokarm, nie chcąc go stracić (przypomina to trochę jedzenie jednej pizzy przez ludzi i batalię o ostatni kawałek), a drugi będzie głodował.