Artykuł sponsorowany
Nie każde zwierzę nadaje się do domowej hodowli. Warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup pupila. Mimo najszczerszych chęci, niektóre zwierzęta mogą po prostu mieć w przeciętnym mieszkaniu za mało przestrzeni, co często skutkuje u nich apatią i zaburzeniami rozwoju.
Psy i koty to z pewnością najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o domowe zwierzęta. Wiele osób od dziecka ma z nimi kontakt, co skutkuje kontynuowaniem „tradycji” w dorosłym życiu. Przez jakiś czas popularną opinią było stwierdzenie, że duże psy i koty nie nadają się do hodowania w mieszkaniach, a wyłącznie w dużych domach o gospodarstwach. Okazuje się, że to nie musi być prawda. Nawet dużych rozmiarów pies lub kot mogą czuć się komfortowo w niewielkiej przestrzeni mieszkania, o ile zostaną zaspokojone ich podstawowe potrzeby. Ważne jest więc na przykład zapewnianie dużemu psu możliwości wybiegania się podczas spaceru. Potraktowane w ten sposób zwierzę spożytkuje swoją energię na dworze, a w domu będzie skupione na odpoczynku. Jeśli jednak masz poczucie, że Twojemu pupilowi nie wystarcza zapewniana przez Ciebie rozrywka, zainwestuj w zapachowe maty lub zabawki, które skutecznie pomogą zwierzętom rozładować nadmiar energii. Oczywiście, zadbaj również o to, by Twoje zwierzę miało swoją przestrzeń (na przykład posłanie lub klatkę), a także miejsce, w którym zawsze znajdzie świeżą wodę i karmę – dobrym pomysłem będzie na przykład ekologiczna karma dla psa lub kota. Kotu potrzebne będą również zabawki przeznaczone do drapania. Tak wyposażony nie musisz martwić się, że Twoje zwierzę „nie nadaje się” do hodowania w mieszkaniu.
Alternatywą dla psa lub kota są rybki. Fani tego typu zwierząt zazwyczaj wskazują na takie atuty jak możliwość relaksowania się przy pięknym akwarium oraz cisza. Należy jednak pamiętać, że rybki akwariowe są wymagającymi zwierzątkami i należy zadbać między innymi o odpowiednie filtry wody, grzałki do akwarium i dostosowaną do gatunku karmę, by żyły w zdrowiu. Zbyt zimna lub zbyt ciepła woda, za duży lub za mały dostęp światła, a przede wszystkim brud i roznoszące się w wodzie choroby mogą bardzo szybko zniszczyć Twoją hodowlę. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej rybki, warto również poczytać o towarzystwie, w jakim może przebywać. Niektóre gatunki zjadają inne, co może stanowić duży problem dla każdego hodowcy. Warto również upewnić się, że jesteś odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnym rozlaniem się dużej ilości wody z akwarium oraz, że podłoga w Twoim mieszkaniu wytrzyma obciążenie, które planujesz (pamiętaj, że stulitrowe akwarium waży przynajmniej sto kilogramów!).
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay