Szczotka do pielęgnacji ciała – jaką wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Szczotka do pielęgnacji ciała – jaką wybrać?

Regularne szczotkowanie ciała zalicza się do tanich i prostych sposobów na poprawienie stanu skóry w domowym zaciszu. Jaką szczotkę wybrać, aby cieszyć się niesamowitymi efektami?

Szczotkowanie ciała może stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnych masaży lub peelingów. Sukces tego zabiegu tkwi w sumienności i naprawdę warto o nią zadbać, gdyż lista korzyści wynikających ze szczotkowania brzmi zachęcająco. Co zyskamy, jeśli będziemy regularnie masować skórę? Wśród efektów wymienia się:

  • zmniejszony cellulit,
  • ujędrnienie i wygładzenie skóry,
  • usunięcie zrogowaciałego naskórka,
  • pobudzenie krążenia krwi,
  • dotlenienie i wzmocnienie skóry,
  • wyrównanie koloru skóry,
  • oczyszczenie porów,
  • działanie pobudzające, ale i odprężające.

Jaką szczotkę wybrać do masażu?

Wybierając szczotkę do pielęgnacji ciała, kierujmy się indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Do wyboru mamy szczotki w przeróżnych kształtach i rozmiarach: okrągłe, owalne, prostokątne, mniejsze, przeznaczone na przykład do masażu twarzy, i większe, które sprawdzą się podczas szczotkowania całego ciała, w tym pleców. Niektóre produkty są wyposażone w funkcjonalne gumki, paski i rączki, ułatwiające manewrowanie szczotką podczas masażu.

Wyróżniamy szczotki z naturalnej szczeciny, na przykład konia, dzika bądź świni, które zalicza się do szczotek miękkich, oraz szczotki wykonane z włosia pochodzenia roślinnego, między innymi z agawy, zaliczane do szczotek twardych. Akcesoria z roślinnych materiałów z pewnością będą dobrym wyborem dla wegan, rezygnujących z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Niektóre szczotki są przeznaczone do masażu na sucho, inne na mokro. Zazwyczaj modele ze szczeciny służą do szczotkowania na mokro. Są one delikatniejsze, więc poleca się je w przypadku skóry wrażliwej. Z kolei szczotki z włosiem pochodzenia roślinnego uznaje się za twardsze i stosuje się je podczas masażu na sucho. Możemy znaleźć także produkty przeznaczone do masowania konkretnych części ciała: piersi, rąk, pleców, a nawet paznokci, dzięki czemu lepiej dopasujemy je do własnych potrzeb. Warto jeszcze wspomnieć, że można używać szczotek z drewnianym trzonem, zabezpieczonym przed wilgocią.

Jak szczotkować ciało?

Pierwsze masaże szczotką trudno zaliczyć do przyjemnych, jednak skóra szybko się przyzwyczaja do włosia, a zabieg staje się odprężający. Znaczenie ma prawidłowa technika masowania – ciało szczotkujemy od dołu do góry, zaczynając od stóp i kierując się w stronę serca. Masujemy okrężnymi ruchami. Dzięki poprawnej technice szybciej zauważymy efekty i nie zrobimy sobie krzywdy. Podczas szczotkowania nie stosujemy kremów i olejków, ale warto ich użyć po masażu, gdy skóra jest dotleniona i przygotowana do kolejnych etapów pielęgnacji.

Po masażu, przynajmniej raz w tygodniu, musimy umyć szczotkę ciepłą wodą i mydłem bądź szamponem do włosów, a następnie zostawić do wyschnięcia.

Przeciwwskazania do szczotkowania

Szczotkowanie ciała nie jest wskazane w następujących sytuacjach:

  • rany, stany zapalne, podrażnienia,
  • zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
  • choroby skóry, na przykład trądzik, łuszczyca,
  • żylaki,
  • nowotwory.

Jeśli na skórze mamy liczne pieprzyki i znamiona, podczas szczotkowania powinnyśmy omijać te miejsca.

Zdj. główne: TesaPhotography/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*