Jak uczyć się szybciej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak uczyć się szybciej?

Memy o studentach, którzy jeszcze tylko odkurzą pustynię i zaczną się uczyć, w zaskakująco trafny sposób odzwierciedlają naszą rzeczywistość. Wielu z nas odkłada naukę na później, z góry skazując ją na niepowodzenie. Na szczęście istnieją sposoby, by uczyć się i szybko, i efektywnie.

Regularna nauka nie kończy się wraz z ukończeniem szkoły średniej, można by nawet stwierdzić, że uczymy się całe życie. Po szkole często decydujemy się na studia albo rozpoczynamy pracę zawodową, w której również niejednokrotnie musimy przyswajać duże ilości informacji. Do tego coraz chętniej podróżujemy do innych krajów, więc chcemy uczyć się języków obcych. We współczesnym świecie spotykamy się z wieloma rozpraszaczami utrudniającymi szybką i efektywną naukę. Istnieją jednak metody skutecznego uczenia się. Poniżej przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę, aby łatwiej przyswajać wiedzę.

Przestrzeń do nauki

Nic tak nie rozprasza jak bałagan w najbliższym otoczeniu – porozrzucane ubrania, książki i zeszyty czy brudne kubki i talerze z resztkami nie stanowią najlepszej oprawy dla nauki i na pewno jej nie ułatwiają. Zanim zaczniemy się uczyć, zadbajmy o przestrzeń – sprzątnijmy pomieszczenie, przygotujmy biurko, przy którym będzie nam się wygodnie siedziało, otwórzmy okno, aby wpuścić trochę świeżego powietrza. Pochowajmy też wszystkie przedmioty odciągające naszą uwagę, szczególnie telefony i inne elektroniczne gadżety. Nie pozwólmy, by rozpraszały nas powiadomienia z mediów społecznościowych, wiadomości na komunikatorach bądź seriale i muzyka grające w tle.

Plan

Nauka, która przebiega w sposób chaotyczny, nigdy nie będzie skuteczna. Jeśli musimy przyswoić dużą ilość materiału, najlepszym sposobem będzie podzielenie go na mniejsze partie i rozpoczęcie nauki od najtrudniejszych zagadnień. Dobrą metodą jest rozłożenie procesu uczenia się na cykle – uczymy się przez 25–30 minut, po czym robimy kilkuminutową przerwę i znów wracamy do nauki. Dłuższą przerwę robimy dopiero po trzech lub czterech cyklach. To najskuteczniejszy sposób, ponieważ nasz mózg potrzebuje chwili wytchnienia i przerwy, aby móc dalej przyswajać informacje. I pamiętajmy, że lepiej uczyć się codziennie po godzinie, niż spędzić cały jeden dzień nad książkami.

Styl uczenia

Każdy z nas w inny sposób odbiera i przetwarza informacje. Jeśli rozpoznamy, który zmysł u nas przoduje, będziemy mogli lepiej dopasować do siebie metodę nauki.

Wzrokowcy, aby coś zapamiętać, muszą to zobaczyć. W nauce pomagają im wykresy, mapy myśli, schematy i kolorowe podkreślenia. Słuchowcy szybciej się uczą, gdy słuchają różnych form dźwiękowego przekazu informacji. W procesie uczenia powinni głośno czytać i na głos powtarzać wyuczony materiał. Mogą także odsłuchiwać nagrania. Kinestetycy, czyli ruchowcy, lepiej przyswajają materiał, gdy mogą się ruszać. W trakcie nauki często chodzą lub mocno gestykulują. Wyróżniamy jeszcze czuciowców (dotykowców), którzy ucząc się, muszą trzymać coś w dłoniach, na przykład długopis lub książkę.

Powtarzanie

W procesie nauki najważniejsze jest powtarzanie materiału. Większość nowych informacji zapominamy już godzinę po nauczeniu się. Jeśli chcemy utrwalić zdobytą wiedzę, musimy pamiętać o powtórkach. Najlepszym sposobem jest powtórzenie materiału z poprzedniego cyklu nauki przed rozpoczęciem nowego.

Zdj. główne: Wes Hicks/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*