Cukrowy detoks, czyli jak zadbać o swoje zdrowie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Cukrowy detoks, czyli jak zadbać o swoje zdrowie?

Cukier działa jak narkotyk, a bardzo dużo wspólnego ma z tym Matka Natura. Słodkie pokarmy pozwalały przetrwać ludziom cięższe czasy, jednak wtedy jedzenie nie było ogólnodostępne. Teraz sklepowe półki uginają się pod ciężarem batoników, cukierków i czekolad. 

Niestety bardzo trudno z niego zrezygnować, jednak gdy postawimy na cukrowy detoks, z czasem zauważymy same pozytywne zmiany w naszym organizmie. Poniżej garść porad, jak skutecznie przeprowadzić detoks organizmu. 

Przygotuj się do odstawienia cukru

Na początku przygotuj się mentalnie na odstawienie cukru. Małymi kroczkami dojdziesz do sukcesu, a organizm musi mieć czas na zaadaptowanie się do nowego stylu życia. Na początek: 

  • ogranicz słodki smak. Nie przerzucaj się na słodziki, jeśli musisz coś dosłodzić, dodaj do napoju lub dania miód, syrop z agawy lub syrop klonowy;
  • nie pij między posiłkami słodkich napojów. Nie popijaj pepsi ani soków. Przerzuć się na gazowaną wodę lub wodę z cytryną;
  • jeśli masz ochotę na batonika, zjedz jabłko lub banana. Możesz też zastąpić niezdrowe przekąski np. owsianymi ciasteczkami lub niesolonym popcornem;
  • przyprawiaj dania. Mają one wtedy dużo bardziej wyrazisty smak. Mowa tutaj o papryczce chili, imbirze, kurkumie, czy wanilii. Nadadzą one słodki smak daniom, a nie dodadzą do nich grama pustych kalorii;
  • planuj posiłki i trzymaj się uprzednio przygotowanej listy. Zdrowe, wartościowe dania niwelują ochotę na słodkie dodatki w diecie. 

Kontroluj ilość spożywanego cukru

Twój organizm przeżyje szok w pierwszych dniach bezcukrowej diety. Kubki smakowe nie będą się mogły przyzwyczaić do nowych zwyczajów, ale to nic złego. Należy wytrwać w swoim postanowieniu. Niestety odstawienie cukru może skutkować rozdrażnieniem i bólami głowy, ale z czasem wszystko minie. Kolejnym krokiem jest kontrola spożywanego cukru. Przede wszystkim pamiętaj, aby czytać etykiety. Nawet w wędlinie potrafi kryć się sporo słodkich dodatków. Zadbaj również o swoją dietę.

Pamiętaj, aby była pełna warzyw, ryb i pełnowartościowego białka pochodzącego z kurczaka, indyka, soi czy soczewicy. Możesz również spróbować odstawić węglowodany. Mowa tutaj o białym ryżu, pieczywie, czy ziemniakach. Pożądane są natomiast płatki owsiane i pełnoziarniste makarony. Możesz także do swojego planu dnia wprowadzić lekkie ćwiczenia fizyczne. 

Wytrwaj w postanowieniu

Jak wcześniej wspomniano odstawienie cukru, może być mało przyjemnym doświadczeniem. Kolejne dni detoksu mogą być coraz mniej przyjemne. W tym okresie najczęściej dochodzi do złamania postanowień. Poniżej sposoby, które pomogą Ci w nim wytrwać: 

  • ogranicz ilość stresu – staraj się zmniejszyć ilość stresu obecnego w Twoim życiu. Regularnie wykonuj ćwiczenia oddechowe, medytuj lub zajmij się roślinami, to bardzo mocno relaksuje!;
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość snu. Osoby zmęczone potrzebują dużej ilości energii, a co za tym idzie, są podatne na zjadanie wysokokalorycznych przekąsek;
  • nie kupuj i nie trzymaj w domu słodkości. Istnieje ryzyko, że nawet z nudów możesz po nie sięgnąć. 

Przyzwyczaj się do nowego stylu życia

To ostatnia część cukrowego detoksu. Nasz organizm powinien się oczyścić po 10–14 dniach od rozpoczęcia kuracji. Zalecamy utrwalić wpojone nawyki. Powoli możesz sobie pozwolić na dosładzanie herbaty miodem lub picie napojów. Polecamy pełnowartościowe soki, a napoje gazowane tylko w wersji bezcukrowej. Ponadto jedząc słodycze, a nawet owoce, poczujesz ze zwielokrotnioną siłą, jak bardzo są słodkie. 

Detoks cukrowy – efekty

Po serii nieprzyjemnych doznań związanych z odstawieniem cukru zobaczysz wiele pozytywnych zmian. Może właśnie przyszłe efekty zmotywują Cię do odstawienia słodkich przekąsek? Zobaczymy. Detoks cukrowy pozwoli Ci: 

  • zwiększyć energię od samego rana (choć na początku czeka Cię ból głowy, a nawet i bezsenność),
  • polepszyć stan uzębienia,
  • wyrównać poziom insuliny we krwi,
  • wyszczuplić sylwetkę,
  • pozbyć się krostek i wyprysków z twarzy i pleców,
  • wyeliminować nagłe spadki energii. 

Pamiętaj, że detoks cukrowy to nie dieta odchudzająca. Dostarczana ilość kalorii powinna być niezmienna lub dopasowana do Twoich potrzeb i stylu życia. Odstawienie cukru ma na celu usprawnić funkcjonowanie ciała i oczyścić je z toksyn. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*