Co jeść przed treningiem? To bardzo ważne!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co jeść przed treningiem? To bardzo ważne!

Trening będzie dawał pożądane efekty tylko w połączeniu ze zbilansowaną dietą. Wiele osób ma wątpliwości i nie wie, czy oraz co najlepiej jeść przed wysiłkiem fizycznym. Podpowiadamy, co należy zrobić!

Bez wątpienia każdy organizm potrzebuje energii podczas wytężonego wysiłku. Dzięki odpowiednio dobranej diecie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować, a wykonywane ćwiczenia przynoszą szybsze i lepsze efekty. Omijając posiłek przed treningiem, narażasz się na konsekwencje zdrowotne odwrotne od zamierzonych. W artykule odpowiadamy na najpopularniejsze pytania dotyczące jedzenia przed wysiłkiem. 

Jedzenie a sport – najważniejsze informacje

Od razu możemy rozwiać wiele pojawiających się wątpliwości, które mają osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z regularnymi treningami. Jedzenie przed treningiem jest zdrowe i wskazane. Sprawa staje się nieco bardziej złożona w kwestii tego, co jeść oraz kiedy dokładnie. 

Nasz organizm czerpie całą swoją energię właśnie z jedzenia. W skrajnych przypadkach, pozbawiając go źródła składników odżywczych, można się narazić na znaczne osłabienie, a nawet omdlenia. Dostarczając odpowiednich składników do swojego organizmu, możesz spalić większą ilość tłuszczu, jednocześnie budując masę mięśniową. 

Stosując zbilansowaną dietę, trening jest bardziej efektywny i daje szybsze widoczne rezultaty. Aby uniknąć problemów żołądkowych i uczucia przepełnienia, warto zjeść posiłek na około 1,5-4 godziny przed planowanym treningiem. Można to dopasować do własnego samopoczucia, ale eksperci zalecają, aby nie jeść na 2 godziny przed ćwiczeniami. Taki czas pozwoli organizmowi wchłonąć największą ilość cennych składników odżywczych, które wzmacniają nasze ciało. Energia skumulowana w jedzeniu będzie stopniowo uwalniać się do krwi, zapewniając nam odpowiedni poziom energii przez cały trening.

Co jeść przed treningiem?

Dietetycy zalecają, aby przed aktywnością fizyczną wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki temu poziom insuliny będzie stopniowo wzrastał we krwi, pozwalając na efektywny trening z pełną koncentracją, bez poczucia osłabienia. Posiłek przed ćwiczeniami będzie wyglądał różnie w zależności od pory dnia. Przykładowo warto, aby śniadanie zawierało zarówno węglowodany złożone, jak i proste. Można zjeść np. owsiankę z bananem lub chleb pełnoziarnisty z chudym białym twarogiem i pomidorem.

Wybierając się na trening w porze popołudniowej, warto zjeść coś minimum godzinę przed planowanymi ćwiczeniami. Mogą to być świeże owoce z jogurtem i siemieniem lnianym, sałatka z warzywami. Węglowodany złożone są niezwykle ważnym elementem diety osób, które regularnie ćwiczą. Trzeba jednak pamiętać, że im później wykonujemy trening, tym w posiłku powinno być ich mniej na rzecz regenerujących organizm białek i tłuszczy. Dlatego ćwicząc wieczorem, na kolację można spokojnie wybrać tortillę z grillowanym łososiem i warzywami. 

Trening a dieta – czego unikać?

Wiedząc, jakie korzyści przynosi dobrze zbilansowana dieta oraz jedzenie w odpowiednich odstępach czasu przed treningiem, warto się zastanowić, jakich nawyków unikać. Niektóre nieświadomie popełniane błędy mogą negatywnie wpływać na efektywność ćwiczeń, a nawet pogarszać rezultaty. Problem dotyczy szczególnie osób, które zaczynają regularne i intensywne treningi bez wcześniejszego przygotowania. Zdarza się, że wystarczy zastosować drobne zmiany, aby cieszyć się zdrowym ciałem i piękną sylwetką.

Po pierwsze, należy uważać na to, aby posiłek przed treningiem był lekkostrawny. W związku z tym najlepiej unikać potraw smażonych czy składników powodujących wzdęcia (takich jak kapusta, groch czy fasola). Pozytywnie wpłynie to na samopoczucie oraz efekty ćwiczeń. 

Co więcej, przed wysiłkiem fizycznym posiłek powinien być złożony z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Zdecydowanie trzeba wykluczyć jedzenie typu fast-food i słodkie napoje gazowane. Powodują one nagły wzrost energii, jednak szybko dają uczucie senności w związku z gwałtownym spadkiem poziomu insuliny we krwi.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*