Badanie okulistyczne dziecka: kiedy warto, jak przygotować dziecko, co wybrać – soczewki czy okulary

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Badanie okulistyczne dziecka: kiedy warto, jak przygotować dziecko, co wybrać – soczewki czy okulary

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Regularne badania okulistyczne zalecane są każdemu, a w szczególności małym dzieciom. Nie wykrycie wady wzroku na czas może być przyczyną poważnych zaburzeń rozwojowych, a w skrajnych wypadkach nawet zagrożeniem dla zdrowia i życia. Co powinniśmy wiedzieć o badaniach okulistycznych najmłodszych? – podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro.

Kiedy warto udać się z dzieckiem do okulisty?

Na regularne wizyty u okulisty z dzieckiem warto jest umawiać się bez wyraźnej przyczyny. Pamiętajmy, że osoba niebędąca lekarzem może nie wykryć poważnej choroby wzroku we wczesnym stadium jej rozwoju. Do szybkiej wizyty powinien nas zachęcać fakt, że problemy ze wzrokiem wykryte w bardzo młodym wieku zazwyczaj udaje się wyleczyć (co nie zawsze jest możliwe w przypadku osób dorosłych).

Bezwzględnym wskazaniem do jak najszybszego odwiedzenia gabinetu okulistycznego jest sytuacja, gdy zauważymy, że nasze dziecko przygląda się obrazkom lub próbuje czytać z bardzo bliskiej odległości. Nietypową sytuacją jest również siadanie bardzo blisko telewizora, mrużenie i częste tarcie oczu bez wyraźnej przyczyny, przechylanie głowy podczas czytania. Gdy nasze dziecko ma kłopoty z nauką pisania, rysowania czy czytania, nie musi to wcale oznaczać, że jest mało inteligentne – być może ma problemy ze wzrokiem.

Przygotowujemy się na wizytę w gabinecie okulistycznym

Do wizyty w gabinecie okulistycznym z dzieckiem należy się dobrze przygotować. Jest to konieczne zwłaszcza, gdy nasze dziecko się boi. Warto zdawać sobie sprawę, że obawy te wynikają zazwyczaj po prostu z lęku przed nieznanym. Dziecko nie wie jak będzie wyglądało badanie, czy będzie ono bolesne. Rodzic powinien dokładnie wyjaśnić czym zajmuje się lekarz okulista, jak wyglądają prowadzone przez niego badania, czego możemy się z nich dowiedzieć.

Możemy oswoić dziecko z badaniem za pomocą zabawy. Z małymi dziećmi możemy się pobawić w gabinet okulistyczny. Początkowo my możemy odgrywać rolę okulisty, a dziecko rolę pacjenta. Z czasem, gdy dziecko zrozumie na czym polega badanie – możemy zamienić się miejscami.

Okulary, a może soczewki kontaktowe?

Okuliści najczęściej przepisują dzieciom okulary, jednak część osób wybiera soczewki kontaktowe. Okulary sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które mogłyby mieć problemy z samodzielnym założeniem soczewek. Jednocześnie okulary nie zdadzą egzaminu się na zajęciach sportowych czy na basenie (w przypadku zajęć sportowych może dojść do uderzenia piłką i w najlepszym wypadku uszkodzenia okularów).

Dzieci z wadą wzroku, które chciałyby uczestniczyć w zajęciach sportowych (na przykład zajęciach siatkówki) lub iść na basen mogą nosić soczewki kontaktowe. W przypadku pływania w basenie, które wiąże się z moczeniem głowy lepiej sprawdzą się korekcyjne okulary basenowe (tradycyjne soczewki kontaktowe nie mogą być moczone).

Latem możemy pomyśleć o zakupie korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych dla naszego dziecka.

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów

Nie ma jednego skutecznego sposobu, który przekonałby wszystkie dzieci do noszenia okularów. Młodsze dzieci można przekonać proponując im samodzielny wybór atrakcyjnych oprawek okularowych. Część starszych dzieci nie akceptuje swojego wizerunku w okularach. Nie powinniśmy więc ich do nich zmuszać. Pamiętajmy, że dla młodzieży atrakcyjny wygląd jest wyjątkowo ważny.

Możemy spróbować przyzwyczaić dziecko do noszenia okularów kupując mu na przykład okulary do noszenia w domu i korekcyjne okulary przeciwsłoneczne.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*