Rozwód w rodzinie – jak skutecznie wspierać bliskich?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rozwód w rodzinie – jak skutecznie wspierać bliskich?

Sytuacja, w której rodzice się rozwodzą, ma wiele negatywnych efektów. Jednym z nich jest na przykład pogorszenie relacji pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, a także na linii rodzic–dziecko.

Okoliczności stwarzają wiele wyzwań. Dorośli muszą radzić sobie z własnymi konfliktami wewnętrznymi, a także z obchodzeniem się z emocjami bliskich oraz dzieci. Niestety większość rodzin nie wychodzi z rozwodu bez szwanku. Żeby zminimalizować prawdopodobieństwo takiej sytuacji, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak skutecznie wspierać bliskich.

Pierwszym krokiem może być pozostawienie odpowiednio dużej przestrzeni dla osób, które kończą związek małżeński. Dobrze jest też unikać stawiania się po jednej ze stron, jeśli rozwód przebiega w konfliktowej atmosferze. Nawet jeśli ktoś poczuje się urażony brakiem poparcia, to możesz mieć pewność, że po tym, jak emocje opadną, obie strony docenią Twoją neutralność. Wyraźne wspieranie męża lub żony może doprowadzić do zaognienia się konfliktu i poczucia zdrady, co jeszcze bardziej utrudni cały proces. 

Bliscy powinni poinformować rozwodzących się, że mają w nich wsparcie i pomogą obu stronom w miarę możliwości bezboleśnie przejść ten czas. Umocni to pozostałe, rodzinne czy przyjacielskie więzi i pozwoli budować kolejną relację – koleżeńską lub przyjacielską – w przyszłości, opierając ją na bliskich, którzy wykazali się zrozumieniem, miłością i dojrzałością emocjonalną. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wspierania bliskich podczas rozwodu?

Dzieci a rozwód – jak zapewnić pomoc najmłodszym?

Jeśli rozwodzą się nie tylko partnerzy życiowi, ale także rodzice, to szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci. Separacja lub rozstanie małżonków jest dla najmłodszych bardzo stresujące. Łatwiej im to przeżyć, jeśli są otoczone kochającymi, wspierającymi bliskimi. 

W takim przypadku nie można zabraniać dzieciom kontaktowania się z rodzicami. Co więcej, małżonkowie powinni wytłumaczyć swoją decyzję, a także wyjaśnić, jak będzie przebiegał rozwód i co stanie się potem, zapewniając przy tym o ich miłości do dziecka oraz obiecując, że wciąż będą się nim opiekować. 

Dzięki temu ich pociechy nie będą zdezorientowane. Nawet pomimo wielu negatywnych emocji będą mogły przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Da im to dozę spokoju i pewności przyszłości. Można się przy tym posłużyć pomocą specjalisty – psychiatry lub psychologa, ponieważ dzieci po rozwodzie muszą na nowo zdefiniować pojęcie „rodzina”.

Bliscy to również były mąż i żona

Na odpowiednie wsparcie powinni się też zdecydować rozwodzący. Trudno tutaj mówić o czułości małżeńskiej, ponieważ wskutek rozwodu obie strony rezygnują z tej formy okazywania miłości. Mogą jednak zrobić inne rzeczy.

Zalicza się do nich próba rozstania w szacunku, która wymaga dojrzałości emocjonalnej. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy jedna strona skrzywdzi drugą, na przykład wskutek zdrady. Wtedy strony konfliktu nie powinny utrzymywać kontaktu – poza wypełnianiem obowiązków wobec dziecka czy wspólnej pracy lub zobowiązań finansowych. 

Żeby bliscy poczuli wsparcie, trzeba też jasno określić, dlaczego mąż i żona się rozstają, a także zaakceptować decyzję. Oczyszczona atmosfera pozbawiona wyrzutów i agresji sprawi, że będzie można uniknąć radykalnego zniszczenia relacji rodzinnych.

Zdj. główne: Eric Ward/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*