Funkcje wykonawcze dziecka – jak je wzmocnić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Funkcje wykonawcze dziecka – jak je wzmocnić?

Artykuł sponsorowany

Dziecko przez pierwsze lata życia rozwija się niezwykle intensywnie. Wiele okresów sensytywnych to jedyna szansa na to, by maluch w pełni opanował daną umiejętność. Nauka na wczesnych etapach rozwoju przychodzi łatwo, ale nie samoistnie. Dziecko potrzebuje dużo uwagi oraz pomocy opiekunów, żeby mogło rozwijać się szybko i prawidłowo. Zobacz, w jaki sposób możesz pomóc dziecku we wzmacnianiu funkcji wykonawczych.   

Czym są funkcje wykonawcze?   

To zestaw umiejętności niezbędnych do przemyślenia i wykonania zadań. Dzięki nim dziecko uczy się rozwiązywać problemy, inicjować i realizować cele oraz utrzymać uwagę. Funkcje wykonawcze odpowiedzialne są między innymi za planowanie, organizację, zarządzanie czasem, hamowanie reakcji, giętkość poznawczą, czy kontrolę nad emocjami.

Pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie, niemowlę między 6-12 miesiącem życia już korzysta z umiejętności hamowania reakcji, reagując pozytywnie na osoby bliskie, a trzymając dystans z nieznajomymi.  Rozwija również pamięć roboczą zapamiętując nie tylko znajome twarze, ale również swoje ulubione zabawki. W drugim roku życia rozwija się między innymi pamięć robocza, kontrola nad emocjami, skupienie uwagi, rozpoczynanie zadań, czy utrzymywanie celu. Rozwój i wzmacnianie funkcji wykonawczych jest bardzo istotne, ponieważ umiejętności te pozostają z dzieckiem na całe życie, a pierwsze lata są najbardziej kluczowe w ich utrwalaniu. Pomocne we wspieraniu tych funkcji są na przykład gry terapeutyczne

Co jeśli funkcje wykonawcze są zaburzone?   

Jeśli zauważysz, że funkcje wykonawcze u Twojego dziecka rozwijają się w nieprawidłowy sposób, konieczna może okazać się terapia dziecięca. Psycholog może z powodzeniem pomóc przedszkolakowi rozwinąć lub poprawić jego funkcje wykonawcze. Dzięki temu dziecko będzie miało silniejszy i bardziej pewny start w szkole, rozwinie umiejętności społeczne i emocjonalne, a także wytworzy nowe połączenia neuronowe w mózgu. Wczesna interwencja może też zmniejszyć problemy związane z zaburzeniami w rodzaju zespołu deficytu uwagi z nadpobudliwością i zaburzenia zachowania. 

Terapia funkcji wykonawczych uczy dziecko umiejętności samoregulacji, najczęściej pod postacią zabawy. Są także inne rodzaje zajęć, które możesz podjąć samodzielnie, a które również przyczyniają się do rozwoju funkcji wykonawczych dziecka. Należą do nich między innymi joga, edukacja muzyczna, medytacja, trening sztuk walki itp.  

Aktywności wzmacniające funkcje wykonawcze  

Możesz zachęcać dzieci do praktykowania samoregulacji i rozwoju funkcji wykonawczych w domu poprzez ustalanie rutyny. Zapowiadaj dzieciom, czego mogą się spodziewać i jak będzie wyglądał ich dzień lub zaplanowane aktywności. Pomaga to rozwinąć umiejętności przewidywania i planowania z wyprzedzeniem.

Podczas wycieczek, jazdy samochodem lub autobusem możesz dać dziecku zadanie, aby liczyło lub pokazywało na drodze konkretne rzeczy, na przykład niebieskie samochody, psy albo znaki drogowe. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*