Lwia paszcza – niezawodny sposób na urozmaicenie przydomowego ogrodu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Lwia paszcza – niezawodny sposób na urozmaicenie przydomowego ogrodu

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lwia paszcza to wyjątkowo efektowna, przyciągająca uwagę roślina, która coraz częściej gości w polskich ogrodach. Osoby, które zastanawiają się nad posadzeniem nasion lwiej paszczy muszą zdawać sobie sprawę, że roślina ta nie wywodzi się z rejonów Morza Śródziemnego, przez co nie radzi sobie z przymrozkami. Co jeszcze musimy wiedzieć na temat lwiej paszczy?

Lwia paszcza – podstawowe informacje

Lwia paszcza (znana także pod nazwą wyżlin większy) to jednoroczna (w polskich warunkach) roślina wchodząca w skład rodziny babkowatych. Miejscem jej pochodzenia są kraje śródziemnomorskie, a także Azja Zachodnia. Lwia paszcza jest rośliną mającą tendencję do silnego rozkrzewiania się. Jej intensywnie zielone liście mają lancetowaty kształt. W sprzyjających warunkach może ona osiągnąć wysokość do 70 centymetrów. Ze względu na brak odporności na mróz nie jest ona w stanie przetrwać polskiej zimy. Lwią paszczę uprawia się dla niezwykle efektownych, zebranych w grona kwiatów (ich charakterystyczny kształt przypomina paszczę lwa). Występują one w różnych kolorach – między innymi żółtym, różowym, białym, pomarańczowym, czerwonym. Roślina jest cennym nabytkiem do ogrodu kwiatowego, gdyż zakwita w czerwcu i kwitnie aż do października (a często nawet dłużej – do pierwszych przymrozków). Lwie paszcze sadzi się na rabatach, wykorzystuje się je również jako kwiaty cięte (są w stanie długo przetrwać w wazonie).

Uprawa lwiej paszczy w ogrodzie i na balkonie

Lwia paszcza to roślina, która występuje w wielu odmianach. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na odmiany niskie lub wysokie, wczesne lub późne.

Dużą zaletą lwiej paszczy jest fakt, że może ona rosnąć prawie w każdej glebie. Jeżeli jednak mamy możliwość, zapewnijmy jej podłoże przepuszczalne, piaszczyste, z wysoką zawartością próchnicy. Odpowiednie dla lwiej paszczy pH waha się od 5,5 do 6,6.

Wielu ogrodników decyduje się na wysiew lwiej paszczy pod osłonami w marcu, a następnie przesadzenie sadzonek na docelowe miejsce pod koniec maja, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków będzie już minimalne. Niskie odmiany tej rośliny mogą być sadzone na balkonach (na zewnątrz wynosimy je dopiero, gdy zrobi się ciepło).

Lwia paszcza uprawiana jest dla okazałych kwiatów, dlatego należy sadzić ją na stanowiskach słonecznych. Im więcej słońca, tym bardziej obfite kwitnienie. 

Zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym należy pamiętać w przypadku tej rośliny jest regularne podlewanie i nawożenie (do tego celu najlepiej jest wykorzystać nawozy wieloskładnikowe).

Sadząc lwią paszczę w gruncie należy mieć na uwadze, że roślina ta będzie intensywnie się rozrastać. Z tego względu ważne jest, żeby zachować dość duże odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami (konkretna odległość jest uzależniona od odmiany na jaką się zdecydujemy).

Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie lwiej paszczy w sąsiedztwie łubinu, astrów, groszku pachnącego, aksamitek czy begonii.

Jak wybrać najlepsze nasiona lwiej paszczy?

Jeżeli chcemy cieszyć się okazałymi i zdrowymi roślinami, powinniśmy zainwestować w najlepszej jakości nasiona. Choć nasiona lwiej paszczy można obecnie kupić nawet na wagę, zdecydowanie lepiej jest wybierać te w szczelnie zamkniętych opakowaniach, pochodzące od renomowanych producentów. Zanim użyjemy nasion, koniecznie upewnijmy się czy posiadają one aktualny termin przydatności, a także czy ich opakowanie nie zostało uszkodzone. Nigdy nie kupujmy nasion lwiej paszczy na zapas – nie jest to najlepsza inwestycja, gdyż ich zdolność kiełkowania jest ograniczona w czasie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*