Co może być opałem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co może być opałem?

Artykuł sponsorowany

Obecnie mamy szeroki wybór materiałów opałowych. Przy zakupie paliwa należy wziąć pod uwagę parametry techniczne pieca, wartość energetyczną surowca, jego wpływ na środowisko naturalne, a także cenę. Przeczytaj, jaki materiał opałowy jest najczęściej wybierany. 

Obecny kryzys energetyczny, a także wzrost cen materiałów budowlanych nie sprzyja modernizacji systemu grzewczego. Wysoka cena węgla sprawia, że wielu Polaków decyduje się na wybór innego rodzaju paliwa. Należy pamiętać o tym, że spalanie śmieci i odpadów jest zabronione ze względu na emisję spalin, a w dodatku duża zawartość wilgoci może doprowadzić do korozji i zanieczyszczenia kanałów kotła. Warto inwestować w opał wysokiej jakości, który szybko nie ulegnie wypaleniu, a do tego nie pozostawia po sobie problematycznych spieków i popiołu, które trzeba później samodzielnie usunąć.

Ekogroszek 

Ekologicznym rozwiązaniem jest ekogroszek, a więc nowoczesne paliwo węglowe, które jest przeznaczone do kotłów z podajnikiem mechanicznym, ale można stosować go także w kotłach zasypowych rusztowych i konwencjonalnych piecach kaflowych. Nowoczesny i wysokoenergetyczny ekogroszek workowany, który pochodzi od renomowanych producentów, pozwala na najniższą emisję pyłów oraz małą masę popiołów, które dodatkowo będą obojętne ekologicznie. Warto inwestować w opał, który pozwala obniżyć koszty ogrzewania, nie wpływa negatywnie na stan kotła, a także uzyskał Certyfikat Bezpieczeństwa Ekologicznego.

Pellet drzewny 

Pellet drzewny to surowiec odznaczający się wysoką wartością energetyczną przy zachowaniu minimalnej zawartości wilgoci. Ten surowiec produkowany jest z wiór tartacznych i trocin drewna iglastego. Nowoczesny pellet drzewny stanowi odnawialne źródło energii, dzięki czemu jego stosowanie umożliwia korzystanie z różnych rządowych dotacji, np.  w przypadku termomodernizacji. Warto podkreślić również, że spalanie pelletu odbywa się w bezobsługowych kotłach i zapewnia niską emisję dwutlenku węgla.

Brykiet

Wysokiej jakości brykiet kominkowy jest polecany jako alternatywa dla tradycyjnego drewna ze względu na wyższą kaloryczność tego materiału opałowego. Żar z brykietu także dłużej się utrzymuje, a niska wilgotność surowca ogranicza strzelanie iskrami podczas spalania, co jest dużą zaletą w przypadku otwartych, domowych kominków. Warto zwrócić uwagę też na łatwość rozpalania i możliwość późniejszego wykorzystania popiołu w roli nawozu. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mateusz Feliksik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*