Ubezpieczenie na życie – czy warto je mieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ubezpieczenie na życie – czy warto je mieć?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie na życie jest potrzebne? Zobacz, jakie są zalety jego posiadania, na co zwrócić uwagę podczas wyboru i czy można mieć kilka polis na życie.

Plusy posiadania ubezpieczenia na życie

Polisa na życie może okazać się bardzo pomocna dla Ciebie lub Twoich najbliższych. W pierwszym przypadku jeśli poważnie zachorujesz lub ulegniesz trwałemu uszczerbku, zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Przyda się ono w leczeniu i zapewni środki do życia, aż do momentu sposobności podjęcia dalszej aktywności zawodowej. Dzięki ubezpieczeniu możesz też uzyskać świadczenie, w postaci określonej sumy lub renty. Innymi dodatkami są np. zasiłek szpitalny wypłacany za dni pobytu w szpitalu, leczenie za granicą, czy pokrycie kosztów związanych z leczeniem dziecka. 

W drugiej sytuacji, czyli w momencie Twojej śmierci środki z ubezpieczenia na życie stanowią ochronę finansową dla bliskich osób – dzieci, żony lub innych wyznaczonych wcześniej osób. Polisa na życie może być również zabezpieczeniem Twoich zobowiązań finansowych, takich jak: kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Co więcej, ubezpieczenie gwarantuje Ci spokój związany z zabezpieczeniem przyszłości najbliższych.

Jak wybrać ubezpieczenie na życie? 

Istnieje wiele opcji polis na życie – terminowe, bezterminowe, indywidualne oraz grupowe. Każde może oferować inny zakres usług. Twoja umowa nie musi być podpisana dożywotnio, wszystko zależy od Twoich preferencji. Dużo osób decyduje się zawrzeć kontrakt do osiągnięcia pełnoletności lub niezależności dzieci. To właśnie czas utrzymywania potomstwa i spłacania kredytu hipotecznego jest najbardziej ryzykowny, więc skłania dużo ludzi do podjęcia decyzji o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie terminowe często oferuje większy wachlarz ochrony. Oprócz asekuracji w trakcie wypadku, urazów ciała, czy pobytu w szpitalu obejmować może ono zdiagnozowanie nowotworu lub inne poważne choroby.

W zagadnieniu ubezpieczeń grupowych i indywidualnych występuje jeszcze więcej różnic. Gdy samodzielnie uzgadniasz warunki umowy, masz wpływ na wybór rodzaju, czas trwania, częstotliwość opłacania składek i wysokość koty. W opcji grupowej wszystko jest z góry ustalone i nienegocjowalne. Takie warianty występują w miejscach pracy lub nauki. Pozytywnymi stronami takiego rozwiązania są z pewnością niska składka oraz fakt, że nie trzeba pamiętać o jej regulowaniu, jest automatycznie pobierana z wynagrodzenia lub opłacana jednorazowo. 

Czy w Twojej głowie pojawiło się pytanie, ile właściwie wynosi składka takiego ubezpieczenia? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ona od wielu czynników np. wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, wieku, stanu zdrowia i wykonywanego zawodu ubezpieczonego oraz tego, czy wyczynowo uprawia on sport.

Bez względu na to, jakie ubezpieczenie wybierzesz, zawsze powinieneś porównać dostępne propozycje. Możesz to zrobić za pośrednictwem dostępnych w internecie rankingów lub pojedynczego sprawdzania ofert. Taka czynność przed zakupem może pomóc Ci ustrzec się przed zbyt szybką selekcją. Przeanalizuj dokładnie swoją sytuację oraz potrzeby.

Czy można posiadać kilka polis na życie?

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli. Czy jest to prawda? Istnieje możliwość posiadania nieograniczonej liczby ubezpieczeń. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał uregulować w każdym miesiącu kwoty wszystkich rat. Jeśli je zsumujesz, może okazać się, że wychodzi pokaźna kwota. Przemyśl, czy rzeczywiście Ci się to opłaca. Ewentualność mnogiej liczby ubezpieczeń jest dozwolona tylko jeśli chodzi o kwestię tych na życie. W przypadku śmierci osoby objętej ochroną lub utraty zdrowia można dochodzić odszkodowania od wszystkich firm ubezpieczeniowych. Inaczej sprawa wygląda w kwestii polis mieszkaniowych. Tu w razie wypadku otrzymasz jednorazowo sumę na pokrycie szkód. 

Jak widzisz, ubezpieczenie na życie ma wiele plusów. Wobec tego, czy istnieją osoby, które go nie potrzebują? W przypadku, gdy jesteś singlem i nikt nie jest zależny od Twoich dochodów albo zgromadziłeś duże oszczędności, to polisa nie jest niezbędna, ale zawsze przyda się w momencie Twojego poważnego urazu. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*