Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Bez względu na liczbę rozmów kwalifikacyjnych zawsze możesz być nerwowy. Jednak odpowiednie przygotowanie się do wywiadu sprawi, że na pewno będziesz wartościowym kandydatem w oczach rekrutera.

Zbadaj przedsiębiorstwo

Podstawowe informacje uzyskasz, czytając ogłoszenie, ale teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się nieco więcej. Odwiedź stronę internetową firmy lub jej media społecznościowe. Pokazanie, że wiesz, czym zajmuje się Twój potencjalny pracodawca, będzie dobrze wyglądać w oczach rekruterów. Jeśli powiedziano Ci – lub możesz się dowiedzieć – kto będzie przeprowadzał z Tobą wywiad, to trochę badań na temat rekrutera (wystarczy szybkie spojrzenie np. na LinkedIn) może potencjalnie pomóc zmniejszyć Twój stres i zwiększyć Twoje szanse.

Przygotuj pytania i odpowiedzi

Przyjrzenie się opisowi stanowiska i umiejętnościom wymaganym na danym stanowisku powinno dać Ci wskazówkę, jakiego rodzaju pytania można by zadać na temat Twoich predyspozycji i doświadczenia. Wypisz możliwe pytania i zanotuj, jakie byłyby Twoje odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna jest okazją do pokazania swojej wiedzy i umiejętności, ale także osobowości. 

Pomyśl o pytaniach, które chciałbyś zadać

Podczas Twoich poszukiwań najprawdopodobniej pojawiły się rzeczy, o których chciałbyś dowiedzieć się więcej. Zapisz pytania odnośnie do tych rzeczy i zapytaj o nie rekrutera. Pomoże Ci to uniknąć niezręcznej ciszy, gdy pojawi się pytanie: „czy masz jakieś pytania?”. 

Przeczytaj swoje notatki

Ponownie zapoznaj się z przygotowanymi pytaniami i odpowiedziami, ale nie stresuj się próbą zapamiętania każdego szczegółu. Przyzwoite zrozumienie głównych punktów sprawi, że nie będziesz czytał jak robot, ale jeśli to pomoże, utwórz listę kluczowych umiejętności, cech i doświadczenia z CV, które chcesz omówić.

iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=82542605659412209″ height=”501″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” >

Dobrze się wyśpij

Zniweczysz swoje przygotowania, jeśli będziesz tłumić ziewanie podczas wywiadu. Poczucie odświeżenia i czujności pomoże Ci również poradzić sobie z wszelkimi nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą wywołać stres i nerwy – jak pytania, o których być może nie pomyślałeś.

Przykładowe pytania

Opowiedz mi o sobie

Większość wywiadów zaczyna się od tego pytania, a sposób, w jaki na nie odpowiesz, wywrze pierwsze wrażenie. Jeśli natkniesz się na to pytanie i nie jesteś pewien, co powiedzieć, to pokazuje, że brakuje Ci pewności siebie. Jeśli zaczniesz wymieniać wszystkie swoje największe osiągnięcia i będziesz za dużo mówić, Twoje ego może wyglądać nie najlepiej. Musisz znaleźć równowagę między pewnością siebie a pychą.

Najlepszym sposobem przygotowania się na to pytanie jest stworzenie prezentacji na temat tego, kim jesteś. Pomiń swoją osobistą historię i powiedz około 2–3 zdań o swojej ścieżce kariery i tym, jak trafiłeś na tę rozmowę kwalifikacyjną. Nie musisz być zbyt szczegółowy, pojawi się dużo więcej pytań. Chcesz po prostu wystarczająco rozbudzić ciekawość, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy chcieli dowiedzieć się o Tobie więcej.

Dlaczego chcesz pracować dla nas?

Kiedy rekruter zadaje to pytanie, nie tylko chce wiedzieć, dlaczego chcesz dla niego pracować, ale także chce wiedzieć, co wiesz o firmie. To pytanie sprawdza, jak dobrze wiesz, czym zajmuje się firma i jak pasjonujesz się pracą, którą wykonuje – więc upewnij się, że dobrze ją znasz.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Gdy usłyszysz to pytanie, pamiętaj, że rekruter chce usłyszeć, jakie masz umiejętności, które zamierzasz wnieść do zespołu. Nie udzielaj niejasnych odpowiedzi, na przykład „Jestem przyjazny i pracowity”. Zamiast tego bądź konkretny, podsumuj swoją historię pracy i osiągnięcia oraz używaj liczb, jeśli to możliwe.

Na przykład powiedz, ile masz lat doświadczenia lub wymień niektóre z osiągnięć z ostatniej firmy. Im dokładniej możesz określić swoje umiejętności i to, jak cennym jesteś pracownikiem, tym lepiej rekruter będzie mógł wyobrazić sobie, jak pracujesz w firmie.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*