Kiedy zaczynasz swoją przygodę z jazdą rowerową ważne jest pamiętanie nie tylko o wyborze odpowiedniego sprzętu, ale również o pozycji, jaką powinniśmy przyjąć w tracie jazdy. Pomoże ona uniknąć większego zmęczenia organizmu, a także wielu kontuzji. Jak powinna wyglądać?

Prawidłowa pozycja na rower 

W przybraniu i utrzymaniu prawidłowej pozycji podczas jazdy na rowerze pomoże nam odpowiednie ustawienie roweru. Źle wyregulowany sprawi, że już po przejechaniu kilku kilometrów możemy mieć do czynienia z bólem stawów i mięśni. Postawa na rowerze górskim różni się od tej, którą przybieramy, wsiadając na rower miejski i musimy o tym pamiętać. Za każdym razem jednak musimy pamiętać o odpowiednim ustawieniu kierownicy (wyprostowane plecy oraz kąt prosty pomiędzy ramieniem i tułowiem), siodełka (wysokość siodełka jest odpowiednia, kiedy w najniższym położeniu nie musimy zginać kolana), odległości siodełka od kierownicy i kata pomiędzy plecami a ramionami

W ostatnim czasie rosnąca popularność zyskuje również bike fitting, czyli profesjonalne dopasowywanie pozycji na rowerze. Specjalista pomoże nam ustawić sprzęt oraz da wskazówki, które będą dopasowane wyłącznie do naszego roweru oraz postury ciała. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *