Dwór w Żytnie – dawniej odwiedzany przez Sienkiewicza, a dziś hotel

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dwór w Żytnie – dawniej odwiedzany przez Sienkiewicza, a dziś hotel

Niewiele jest hoteli mogących pochwalić się równie imponującą przeszłością co dwór w Żytnie. Zapraszamy w podróż po historii tego niezwykłego budynku. Odwiedź dwór w Żytnie i przenieś się w czasy Sienkiewicza!

Dwór w Żytnie – szczypta historii

Początki dworu w Żytnie sięgają pierwszej połowy XIX wieku. W 1819, czyli pięć lat po nieudanej wyprawie Napoleona do Rosji, pracę nad dworem rozpoczął Jan Nepomucen Antoni Siemieński herbu Leszczyc. Trwały one do 1845 r., z krótką przerwą w latach 1830–1831, gdy to Siemieński brał udział w powstaniu listopadowym.

W drugiej połowie stulecia klasycystyczny pałac został rozbudowany o neorenesansowe, piętrowe skrzydło. Dworek szybko stał się ulubionym miejscem rekreacji. W okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch powstania styczniowego był on ośrodkiem myśli patriotycznej i niepodległościowej.

Jego regularnym bywalcem był Henryk Sienkiewicz. Tutaj właśnie autor „Quo vadis” oświadczył się Marii Keller, swojej wielkiej młodzieńczej miłości. Sienkiewicz nie był jedynym artystą czułym na wdzięki dworu. Często przebywał tutaj także Jacek Malczewski – jeden z najwybitniejszych malarzy nurtu symbolicznego. Urokliwy dworek najwidoczniej przemawiał do artystycznych dusz. Jednak nie tylko artyści potrafili docenić uroki dworku. Spędzała w nim wolny czas także rodzina generała Władysława Andersa.

A po wojnie…

Druga wojna światowa zakończyła trwającą od połowy XIX wieku dobrą passę dworu. Niespokojne lata wojny i okupacji uniemożliwiły jego normalną działalność. Mimo to odegrał podczas walk dość ważną rolę, służąc za schronienie misji Freston – wysłanym przez Winstona Churchilla w 1944 spadochroniarzom wojskowym. 

Po wojnie dworek stał się własnością państwową i służył jako szkoła podstawowa. Niestety niewłaściwa konserwacja połączona z brakiem stosownych napraw szybko dała się budynkowi we znaki. W latach 80. szkoła funkcjonująca we dworze musiała zostać zamknięta, gdyż budynek groził zawaleniem. Od 1994 pozostał on niezamieszkały.

Dworek współcześnie

Historia dworu w Żytnie na szczęście kończy się szczęśliwie. Przejęty przez prywatnego właściciela, począwszy od 2016 przeszedł serię gruntownych napraw i renowacji. W 2021 został otwarty na nowo jako hotel przeznaczony dla wymagających klientów, także biznesowych.

Obecnie w budynku znajduje się 16 pokoi gościnnych, 3 sale konferencyjne, lokal restauracyjny, biblioteka oraz SPA. Wszystko to tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat, w którym historia płynnie przechodzi w nowoczesność. Dworek otoczony jest malowniczymi lasami grądowymi, wchodzącymi w skład rezerwatu przyrody Dębowiec.

Spotkać tu można ponad 355 gatunków roślin i 50 gatunków ptaków, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem i podlega ścisłej ochronie. Przez rezerwat biegnie żółty szlak turystyczny Ewina-Maluszyn.

Atrakcje dla miłośników historycznych opowieści

Jednak atrakcje przyrodnicze to nie jedyny atut okolic. Również miłośnicy historii nie będą zawiedzeni. Zaledwie kilka kilometrów od dworku w Żytnie znajduje się Ewina – niewielka wieś, będąca miejscem jednej z potyczek II wojny światowej. 12–13 września 1944 pod Ewiną doszło do starcia między niemiecką żandarmerią a oddziałem Armii Ludowej, zakończonej zwycięstwem polskich partyzantów. 

Na terenie samego Żytna znajduje się kościół neoromański pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Usytuowany pośród drzew z dwuwieżową fasadą, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu. Wybudowany został w latach 1860–1874 wedle wizji Stanisława Gołębiowskiego.

Z budynkiem tym ściśle wiąże się postać Wandy Malczewskiej, wywodzącej się z arystokratycznej rodziny Malczewskich, ciotki malarza Jacka Malczewskiego, Po upadku powstania styczniowego oddała się ona całkowicie działalności religijnej, patriotycznej oraz charytatywnej. Innym ciekawym zabytkiem okolicy jest dawny zbór ariański w Silniczce. Powstały w XVI wieku, stanowi pamiątkę po dawnej wielowyznaniowej i wielokulturowej Rzeczpospolitej. 

Niezależnie od tego, czy jesteś fascynatem historii, miłośnikiem przyrody czy też po prostu chcesz wypocząć, zmodernizowany i odnowiony dwór w Żytnie z pewnością będzie stanowić trafny wybór.

Zdjecie główne: Patti Black/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*