Nie tylko orzeźwia ale również dodaje energii do działania i pozytywnie wpływa na naszą skórę. Którą wodę wybrać i w jakich ilościach ją pić? Sprawdź!
Organizm człowieka składa się w 60-70 proc. z wody. Jej zawartość różni się od wieku i płci ale każdemu potrzebna jest w takim samym stopniu. Przede wszystkim jest niezbędna do przebiegu przemiany materii, regulacji temperatury ciała, chronienia narządów, nawilżania skóry, spłycania zmarszczek oraz poprawy naszej koncentracji.
Zapotrzebowanie organizmu na ilość wody uzależnione jest od trybu życia. Dla niemowląt wynosi około 0,9 l, dla dzieci w wieku 1–9 lat około 1,4 l. Dla dorosłych od 2,0 l do 2,5 l. Należy pamiętać, że do płynów nam potrzebnych zaliczamy również wodę dostarczaną w postaci soków, herbaty, a także poprzez produkty żywnościowe. W większości nasze zapotrzebowanie powinno być wypełnione przez wodę mineralną. Zwróć uwagę również na to, jak organizm traci wodę podczas dnia. Zwłaszcza podczas upalnych dni, w trakcie choroby czy podczas treningu. Wtedy jeszcze istotniejsze jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej podaży płynów.
Przy wyborze wody należy kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Należy wziąć pod uwagę swój tryb życia, choroby oraz dietę. Każda woda ma odmienny skład i inaczej zróżnicowane składniki mineralne. Bardzo istotne jest czytanie etykiet i wybranie takiej, której właściwości sprawdzą się przy Twojej diecie. Warto zwrócić uwagę na zawartość sodu, wapna czy magnezu. Odpowiednio dobrana woda może posłużyć do suplementacji organizmu.
Zaletą wód źródlanych jest ograniczona zawartość składników, które powinny być limitowane w codziennej diecie, dlatego mogą być stosowane przez większość osób. Uważać trzeba w przypadku wody mineralnej, aby nie przekroczyć zalecanej dawki minerałów.
Skład wód jest zróżnicowany i nie można jednoznacznie określić, która woda jest najlepsza do picia. Należy wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Przeanalizować swoje brakujące składniki mineralne, dietę oraz stan w jakim się obecnie znajdujemy. Na przykład w trakcie trwania ciąży zaleca się spożywanie wody źródlanej ze względu na występowanie w niej wodorowęglanów wapnia i magnezu. W takim przypadku nie jest wskazane przekraczanie pewnej dawki składników mineralnych, dlatego będzie ona bezpiecznym rozwiązaniem.
Wody wysokozmineralizowane, jak i niskozmineralizowane, mają swoje zalety i są odpowiednie dla poszczególnych osób. Jeśli potrzebujesz uzupełnić dietę o magnez oraz wapń, warto sięgnąć po wodę mineralną. Jednak w przypadku, gdy szukasz wody, którą możesz pić w większych ilościach, a także bezpiecznej dla kobiet w ciąży, powinieneś wybrać wodę źródlaną.