Artykuł sponsorowany

Obecnie mamy szeroki wybór materiałów opałowych. Przy zakupie paliwa należy wziąć pod uwagę parametry techniczne pieca, wartość energetyczną surowca, jego wpływ na środowisko naturalne, a także cenę. Przeczytaj, jaki materiał opałowy jest najczęściej wybierany. 

Obecny kryzys energetyczny, a także wzrost cen materiałów budowlanych nie sprzyja modernizacji systemu grzewczego. Wysoka cena węgla sprawia, że wielu Polaków decyduje się na wybór innego rodzaju paliwa. Należy pamiętać o tym, że spalanie śmieci i odpadów jest zabronione ze względu na emisję spalin, a w dodatku duża zawartość wilgoci może doprowadzić do korozji i zanieczyszczenia kanałów kotła. Warto inwestować w opał wysokiej jakości, który szybko nie ulegnie wypaleniu, a do tego nie pozostawia po sobie problematycznych spieków i popiołu, które trzeba później samodzielnie usunąć.

Ekogroszek 

Ekologicznym rozwiązaniem jest ekogroszek, a więc nowoczesne paliwo węglowe, które jest przeznaczone do kotłów z podajnikiem mechanicznym, ale można stosować go także w kotłach zasypowych rusztowych i konwencjonalnych piecach kaflowych. Nowoczesny i wysokoenergetyczny ekogroszek workowany, który pochodzi od renomowanych producentów, pozwala na najniższą emisję pyłów oraz małą masę popiołów, które dodatkowo będą obojętne ekologicznie. Warto inwestować w opał, który pozwala obniżyć koszty ogrzewania, nie wpływa negatywnie na stan kotła, a także uzyskał Certyfikat Bezpieczeństwa Ekologicznego.

Pellet drzewny 

Pellet drzewny to surowiec odznaczający się wysoką wartością energetyczną przy zachowaniu minimalnej zawartości wilgoci. Ten surowiec produkowany jest z wiór tartacznych i trocin drewna iglastego. Nowoczesny pellet drzewny stanowi odnawialne źródło energii, dzięki czemu jego stosowanie umożliwia korzystanie z różnych rządowych dotacji, np.  w przypadku termomodernizacji. Warto podkreślić również, że spalanie pelletu odbywa się w bezobsługowych kotłach i zapewnia niską emisję dwutlenku węgla.

Brykiet

Wysokiej jakości brykiet kominkowy jest polecany jako alternatywa dla tradycyjnego drewna ze względu na wyższą kaloryczność tego materiału opałowego. Żar z brykietu także dłużej się utrzymuje, a niska wilgotność surowca ogranicza strzelanie iskrami podczas spalania, co jest dużą zaletą w przypadku otwartych, domowych kominków. Warto zwrócić uwagę też na łatwość rozpalania i możliwość późniejszego wykorzystania popiołu w roli nawozu. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mateusz Feliksik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *