Skórka od banana jako nawóz do kwiatów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Skórka od banana jako nawóz do kwiatów

Skórka od banana może służyć jako nawóz do kwiatów. Podczas sadzenia róż należy zakopać je w dołku. Możesz ją również dodać do wody i pozostawić na kilka dni, by przygotować herbatę z bananowej skórki. To doskonały nawóz dla domowych roślin. Spróbuj wysuszyć skórkę, aż stanie się czarna. Następnie musisz ją zmiażdżyć, by uzyskać proszek.

Składniki odżywcze

Skórki bananów zawierają składniki odżywcze niezbędne dla roślin doniczkowych. Wzbogacają glebę w potas, a także niewielkie ilości azotu, fosforu i magnezu, podobnie jak nawóz o spowolnionym działaniu. Możesz je połączyć z kompletnymi nawozami do roślin. Dzięki temu masz pewność, że otrzymają potrzebne składniki odżywcze.

Herbata ze skórki bananowej

Podobnie jak herbatka kompostowa, wspomniana mieszanka wykorzystuje właściwości odżywcze płynące z bananowej skórki, by zapewnić roślinom niezbędny zastrzyk mineralny. Napełnij duży słoik wodą i dodaj skórkę od banana. Odstaw na 48 godzin. Po dwóch dniach wyrzuć skórkę. Podlewaj rośliny wodą ze słoika.

Możesz też napełnić ¾ dużego słoika (2 litry) wodą i umieścić go w lodówce. Za każdym razem, gdy jesz banana, pokrój skórkę na małe kawałki i włóż do mieszanki. Słoik z przegotowaną wodą bananową trzymaj w lodówce około tygodnia. Kiedy jest już pełny, odcedź skórki i wymieszaj z 3 litrami czystej wody.

W ten sposób otrzymasz naturalny, płynny, organiczny nawóz bogaty w potas, fosfor i azot. Mieszanka wody i skórki bananowej odżywia i wzmacnia rośliny, a także pomaga przeciwdziałać chorobom i szkodnikom.

Nie wyrzucaj mokrych skórek!

Używaj skórek bananowych jako nawozu. Osusz je, a następnie zmiel na proszek. Możesz go wsypać bezpośrednio do gleby lub zrobić papkę z namoczonej skórki za pomocą blendera. W ten sposób odżywisz rośliny, a także zwalczysz szkodniki. 

Skórka bananowa w proszku stanowi również wspaniały dodatek do sadzonek. Dodaj szczyptę do mieszanki startowej w każdej doniczce. Dzięki temu pobudzisz nasiona do kiełkowania.

Wrzuć resztki skórek do kupki kompostu

Jeśli chcesz, wrzuć skórki od bananów do stosu kompostu. Nie jest to może najbardziej pomysłowy sposób na ich wykorzystanie, niemniej przynosi zadowalające efekty. Z czasem skórki ulegną rozkładowi i zamienią się w bogaty kompost. Możesz go wykorzystać, przygotowując grządki do sadzenia. Przyda się również wtedy, gdy rośliny zaczynają kwitnąć. Z pewnością docenią dodatkowe składniki odżywcze.

Przygotuj spray

Wspomniany spray wykorzystuje herbatkę bananową, skorupki jaja, soli Epsom i wody. W ten sposób wzbogacisz glebę w potas, wapń i magnez. Wysusz skórki od banana. Pokrój je w całości lub paski i ułóż tak, by nie stykały się na blaszy. Susz je w temperaturze 60 stopni Celsjusza, nie zamykając szczelnie piekarnika i poczekaj, aż wyschną. Teraz zmiel razem suszone skórki i skorupki jaja. Wsyp je do opryskiwacza i napełnij solą Epsom oraz wodą. W razie potrzeby spryskaj rośliny.

Jeśli chcesz przygotować taką herbatkę w sprayu, przygotuj: trzy pokruszone, wysuszone i zmielone skorupki jaj, cztery suszone, zmielone skórki bananów, jedną łyżkę soli Epsom i  litr wody. Mieszaj lub przetwarzaj mieszankę w blenderze lub robocie kuchennym na “wysokim ustawieniu”.

Pułapka na owady

Pokrój skórki od banana i włóż je do plastikowego pojemnika z pokrywką. Doskonale sprawdzą się tutaj pojemniki po jogurcie lub margarynie. Przykryj skórkę octem jabłkowym i połóż pokrywkę na pojemniku. Przebij otwory w pokrywie na tyle duże, by owady mogły dostać się do środka. Zapach skórki od banana i octu wabi muchy. Wlecą do pojemnika i utoną w płynie. W ten sposób pozbędziesz się wielu owadów.

Sfermentowane skórki od bananów

Sfermentowany nawóz ze skórek bananowych dostarcza niezbędne składniki odżywcze kwitnącym roślinom. Ta mikstura sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych kwiatów. Umieść kilka skórek w słoiku i wlej wodę. Przykryj słoik szmatką i użyj gumki, by trzymała się stabilnie. Postaw słoik w słabo nasłonecznionym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa na około tydzień. Umożliwi to pożytecznym bakteriom uwolnienie składników odżywczych zawartych w skórce od banana. Po tygodniu osusz skórki. Pamiętaj, by nie wylewać wody. Możesz ją wykorzystać jako płynny nawóz. 

Wrzuć skórki do blendera i zmiksuj na puree. Stosuj je jako nawóz do kwitnących kwiatów. Jeśli zauważysz w nim pleśń lub bardzo brzydko pachnie, przestań go używać.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*