Wkład własny – jak wyglądają obecne wymagania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wkład własny – jak wyglądają obecne wymagania?

Planujesz kupić swoje wymarzone mieszkanie, a może wybudować dom? Jeśli nie masz wystarczających środków, potrzebny będzie kredyt. Co ważne, banki wymagają pokrycia chociaż części kosztów, co jest określane mianem wkładu własnego. Bez tego nie jest możliwe zaciągnięcie kredytu. A zatem: ile aktualnie wynosi minimalny wkład własny? Podajemy najważniejsze informacje na ten temat!

Dlaczego potrzebny jest wkład własny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Wkład własny to nic innego, jak po prostu Twój udział w finansowaniu kredytowanej nieruchomości, Twój kapitał, oszczędności. To również zabezpieczenie dla banku, bo w razie nieterminowej spłaty kredytu bank odzyska pożyczone środki właśnie z tego wkładu. Musisz zdawać sobie sprawę, że wysokość wkładu własnego jest jednym z najważniejszych czynników, jakie bank bierze pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej. A im wyższy wkład własny zgromadzisz, tym mniejszego kredytu będziesz potrzebował. Obecnie nie ma banku, który udzieliłby kredytu hipotecznego bez wkładu własnego – tym samym nie możesz wnioskować o skredytowanie 100% wartości mieszkania czy domu.

Jaka jest minimalna wysokość wkładu własnego w 2022 roku?

Wysokość wkładu własnego nie jest stała, lecz zależy od wartości nieruchomości – jeśli chcesz kupić gotowe mieszkanie lub dom – albo od kosztów wynikających ze sporządzonego kosztorysu budowy. Jest więc wyliczana procentowo. 

Kiedyś wystarczyło wnieść 5-procentowy wkład własny. W 2022 roku wysokość wkładu własnego – zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego – wynosi 20%. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz wziąć kredyt na 350 tysięcy złotych, to musisz wyłożyć 70 tysięcy złotych.

Jednak są banki, które wymagają mniejszego wkładu własnego, na przykład na poziomie 10% wartości nieruchomości, ale na przykład musisz jeszcze wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (niektóre banki pokrywają te koszty).

I tak w 2022 roku wkładu własnego w wysokości 10% wymagają: mBank, Alior Bank, PKO Bank Polski, BPS Bank, Credit Agricole, Millennium Bank. Wkład własny w wysokości od 10% do 20% wymagają: Santander BP, Pekao SA, a w wysokości 20% – ING Bank Śląski, Bank Pocztowy, BOŚ Bank, City Handlowy oraz BNP Paribas. 

Czy wkładem własnym może być wyłącznie gotówka?

Wbrew pozorom wkładem własnym może być nie tylko gotówka – choć oczywiście jest ona najpopularniejszą formą. Banki akceptują również inne rodzaje zabezpieczeń, jednak wymaga to wcześniejszego ustalenia. Co zatem może być wkładem własnym? Przykładowo:

  • wkład na kontach oszczędnościowych, 
  • środki na indywidualnym koncie emeryta,
  • wartość rynkowa działki budowlanej, której jesteś właścicielem, 
  • dotychczasowe środki włożone w budowę nieruchomości, czyli na przykład na zakup materiałów budowlanych,
  • zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości, której jesteś właścicielem,
  • darowizna od bliskiej osoby,
  • każda wpłata dokonana na rzecz dewelopera.

Jak widać, wkład własny – bez względu na swoją formę – jest niezbędny, gdy chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny. Najlepiej sprawdzić ofertę i warunki w kilku bankach, by ostatecznie wybrać ten najlepszy.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*