Płyta OSB – co to jest i czym ją zabezpieczyć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Płyta OSB – co to jest i czym ją zabezpieczyć?

Artykuł sponsorowany

Wykańczanie domu to czas, w którym z pewnością spotykasz się z nazwami, których nie słyszałeś nigdy wcześniej. Specjalistyczny sprzęt, różne narzędzia i materiały, sposoby wykonywania różnych elementów aranżacji… Czy jesteś gotowy, aby poznać jeszcze jeden produkt, który może znaleźć zastosowanie w Twoim domu?

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB to skrót od nazwy Oriented Stand Boards, czyli kompozytowa płaskoprasowana płyta o wiórach orientowanych. Niewiele Ci to mówi? Cóż, należy przyznać, że nie jest to najbardziej subtelna nazwa, z jaką mogłeś się spotkać. Spróbujmy więc uczynić to pojęcie bardziej zrozumiałym. Płyty OSB są materiałem drewnopochodnym, które produkuje się do różnych budowniczych zastosowań. Z tego powodu mogą występować jako produkty jednowarstwowe, ale również wielowarstwowe. Zazwyczaj te pierwsze stanowią półprodukt do dalszej produkcji i powstają z nich inne płyty drewnopochodne. Z kolei płyty OSB wielowarstwowe są wykorzystywane jako samodzielne materiały konstrukcyjno-wykończeniowe.

Proces tworzenia płyt OSB nie jest skomplikowany. Powstają one w wyniku sprasowania wiórów (wskazówkę na ten temat również można znaleźć w polskiej nazwie tego materiału). Wióry wykorzystywane do produkcji płyt OSB są najczęściej prostokątne i pochodzą z drzew iglastych, takich jak sosna lub świerk. Prasowanie odbywa się w ekstremalnych warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia. Dodatkiem do wiór jest żywica syntetyczna, która stanowi skuteczne spoiwo dla płyty i ma charakter wodoodporny. Wióry ułożone są w zmienny sposób – na wierzchu płyty, wzdłuż, wewnątrz w poprzek. Zapewnia to lepsze właściwości mechaniczne. Płyty OSB, dzięki swojej budowie, składzie i sposobie produkcji, w zasadzie nie wykazują wad typowych dla litego drewna – nie pękają, nie odkształcają się, mają niską podatność na uszkodzenia, są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Zainteresowało Cię to? W sklepie Drewno24 znajdziesz szeroką ofertę płyt OSB, które mogą przydać Ci się podczas wykańczania domu.

Czy płyty OSB trzeba zabezpieczać?

Płyty OSB mają niską podatność na warunki atmosferyczne, ale nie oznacza to, że nie należy ich dodatkowo zabezpieczyć, a wszystko tak naprawdę będzie zależało od rodzaju, na który się zdecydujesz. Najtrwalsze są płyty OSB typu 4. Znajdują one swoje zastosowanie w konstrukcjach nośnych, znoszą dobrze duże obciążenia mechaniczne i bardzo wysoką wilgotność. Może więc wykorzystać je do stworzenia szalunku, konstrukcji szkieletowej dachu czy zbudowania zewnętrznej altanki. Impregnat do drewna może nie być konieczny, ale na pewno będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie. Znacznie częściej niż typ 4 są jednak spotykane płyty OSB 3, które również zostały przystosowane do wykorzystywania w warunkach podwyższonej wilgotności. Wysoka odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że ten typ znajduje swoje zastosowanie przy wykańczaniu warstw zewnętrznych domu, jednak długie moczenie może powodować pęcznienie krawędzi – dlatego warto stosować impregnaty do drewna. Pozostałe dwa typy – płyty OSB 2 i 1 – to materiały rekomendowane do wykorzystania we wnętrzach. Są tanie, wytrzymałe i proste do obróbki, ale w przeciwieństwie do typu 3 i 4 bezwzględnie wymagają impregnacji. Jeżeli nie zdecydujesz się na zabezpieczenie typu 3 lub 4, ryzyko uszkodzenia płyt jest niskie – przy typie 1 i 2 impregnacja jest jednak konieczna, by uzyskać gwarancję efektu. Pamiętaj o tym, kiedy zdecydujesz się na zakup płyt OSB!

Fot.: Ambitious Creative Co. – Rick Barrett/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*