Pęknięcia w betonie – czy można je naprawić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pęknięcia w betonie – czy można je naprawić?

Artykuł sponsorowany

Betonowe powierzchnie często są narażone na pęknięcia, zarysowania i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Gdy znajdują się na zewnątrz, dodatkowo działa na nie wilgoć, światło słoneczne oraz zmiany temperatury. Na szczęście z łatwością możemy samodzielnie pozbyć się nieestetycznych uszkodzeń. Jak? Podpowiadamy!

Pęknięcia w betonie – dlaczego trzeba je naprawiać jak najszybciej?

Gdy betonowe tarasy, płyty, schody, chodniki oraz podmurówki nie są pokryte płytkami, z czasem, pod wpływem czynników zewnętrznych, mogą zacząć pękać. Wtedy naprawa rys w betonie jest konieczna, gdyż dostająca się w głąb woda, zamarzając i odmarzając, może powodować coraz większe straty. Warto więc wiedzieć, jak naprawiać tego rodzaju uszkodzenia, by uniknąć ogromnych zniszczeń.

Jak przygotować beton do naprawy?

Zanim zabierzemy się do naprawy betonowej powierzchni, należy ją najpierw odpowiednio przygotować. Zacząć trzeba od dokładnego wyczyszczenia uszkodzonego miejsca. Należy pozbyć się luźnych fragmentów betonu, nalotów, tłustych plam oraz łuszczącej się farby. Aby jak najlepiej wypełnić szczelinę, należy poszerzyć ją do szerokości ok. 5 mm. Możesz zrobić to przy pomocy szlifierki kątowej lub szpachelki. Pamiętaj, by po procesie poszerzania usunąć z okolic pęknięcia resztki pyłu. Jeżeli do ubytku doszło w miejscu zamontowania prętów zbrojących, również należy je dokładnie oczyścić z różnego rodzaju osadów. Gdy osadziła się na nich rdza, należy skuć beton na taką głębokość, aż dotrzemy do części zbrojenia niepokrytych korozją. Pozostałe fragmenty należy oczyścić z rdzy i pokryć farbą antykorozyjną. Beton dookoła prętów należy skuć na szerokość ok. 1,5 cm. Tak przygotowana nawierzchnia jest gotowa do naprawy.

Jak załatać ubytki w betonie?

Aby skutecznie załatać szczeliny w betonowej powierzchni, można wykorzystać samodzielnie przygotowaną zaprawę, wykonaną z cementu, piasku oraz wody. Nie jest to jednak skuteczne rozwiązanie i po czasie pęknięcie znów może być widoczne. O wiele lepiej sprawdzają się gotowe masy, dostępne w sklepach budowlanych. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem upewnić się, czy wybrany przez nas produkt może być stosowany do powierzchni znajdujących się na świeżym powietrzu.

Naprawę pęknięcia należy rozpocząć od zagruntowania ubytku, by poprawić przyczepność zaprawy. Grunt można zastąpić masą szczepną, szczególnie, gdy mamy do naprawienia ubytek o dość dużych rozmiarach. Na tak przygotowane podłoże możemy nałożyć zaprawę wypełniającą. Jeżeli mamy do czynienia z większą szczeliną, konieczne będzie nałożenie kilku warstw. Pamiętaj jednak, by nie przekroczyć grubości jednorazowej powłoki, zalecanej przez producenta. Uzupełniony fragment możemy pokryć farbą po 24 godzinach, a dopiero po upływie tygodnia możemy ułożyć na nim płytki. Do tego czasu na uzupełniony ubytek możemy nałożyć powłokę uszczelniającą, która chroni powierzchnię przed wilgocią.

Fot.: Mahdis Mousavi/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*