Nowy zwierzak w domu – o co należy zadbać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis
Nowy zwierzak w domu – o co należy zadbać?

Artykuł sponsorowany

Powitanie w domu nowego, futrzastego członka rodziny to powód do ogromnej radości i ekscytacji. Należy jednak pamiętać, że posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemność, ale też ogromny obowiązek. Przed przyjęciem nowego czworonoga trzeba przygotować dom na jego przyjście. Zobacz, jak to zrobić!

Przygotowanie domu na przyjście psa

Przed wyborem psa, którego chcemy przyjąć do rodziny, musimy zastanowić się gdzie chcemy szukać naszego przyszłego przyjaciela. Jeśli decydujemy się na przygarnięcie psa ze schroniska, musimy wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie jest to pies po przejściach, który będzie wymagał od nas cierpliwości i systematycznej pracy, za to na pewno odwdzięczy się nam bezgraniczną miłością. Z kolei rasowy szczeniak z hodowli będzie po prostu szczeniakiem – nieułożonym, chaotycznym wulkanem energii, którego wszystkiego trzeba nauczyć od podstaw. Przed kupnem psa sprawdź koniecznie czy hodowca jest zarejestrowany i prowadzi hodowlę legalnie. Zwierzęta z pseudohodowli mogą kusić kilkakrotnie niższą ceną, jednak kociaki i szczeniaki ze związków kazirodczych, od wyczerpanych i źle żywionych matek, żyją o wiele krócej, zdecydowanie częściej chorują i mają wiele wad genetycznych.

Ponadto finansując pseudohodowle przez kupno takich zwierząt, napędzamy ten okrutny biznes i skazujemy dziesiątki tysięcy innych zwierząt na tragiczny los. 

Co zatem powinna zawierać wyprawka dla szczeniaka? Zanim psiak trafi do naszego domu, musimy przygotować dla niego kąt, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Najlepszą opcją jest klatka kennelowa, która pełni niejako rolę psiego pokoju. Tam, o ile pokażemy psu, że to jego przestrzeń do relaksu, odpoczynku, uspokojenia emocji i złapania dystansu, psiak będzie miał swój bezpieczny kąt, które da mu pełne poczucie bezpieczeństwa, najlepszą jakość snu i miejsce do bycia sam na sam ze sobą. Psa nauczonego korzystania z klatki można w niej zamykać na przykład na czas naszej nieobecności, jednak nie powinien od spędzać w zamkniętej klatce dłużej, niż 4 godziny na dobę. 

Jeśli warunki mieszkaniowe nie pozwalają Ci na postawienie klatki, postaraj się zaaranżować dla niego cichy i spokojny kąt w domu, który będzie przeznaczony tylko dla niego. Powinno się tam znaleźć legowisko dla psa, odpowiednio dobrane do jego rozmiaru, ulubiona zabawka, na przykład szarpak czy zabawka do wylizywania. Taki kąt czy klatka kennelowa pomoże psu szybciej zaadaptować się do nowego miejsca i sytuacji. 

W niedalekim sąsiedztwie, choć nie bezpośrednio obok miejsca relaksu, powinny znaleźć się miski na karmę i wodę. Miska do karmy najlepiej, żeby była wykonana ze stali nierdzewnej, ponieważ ten materiał jest najbardziej odporny na psie zęby i nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Z kolei miska na wodę najlepsza będzie ceramiczna – w ceramice woda najdłużej pozostaje świeża i najlepiej smakuje, a co za tym idzie, psy najchętniej ją piją. Wiele młodych lub skrzywdzonych przez człowieka psów ma problem ze zbyt szybkim jedzeniem, co prowadzi do przejedzenia, wymiotów i problemów z żołądkiem. Dla takich przypadków warto zainwestować w miskę lub silikonową matę spowalniającą jedzenie. Taka miska ma rowki i labirynty, z których pies musi wydobyć karmę, a przez utrudnienia je dużo wolniej, co jest dla niego zdrowsze. 

Poza legowiskiem i miskami, niezbędne są zabawki. Młode psiaki to wulkany energii, które potrzebują stale ją rozładowywać. Niezbędne na pewno okażą się szarpaki i pluszaki, które pies będzie mógł rozrywać i niszczyć, dzięki zapewnieniu mu tego typu zabawek, oszczędzimy swoje buty, meble i tekstylia. Piszczałki to niekoniecznie dobre rozwiązanie zwłaszcza dla ras ze skłonnościami do reaktywności. Głośne dźwięki mogą powodować problemy lękowe i generować zbyt dużo stresu. Dodatkowo przydadzą się na pewno zabawki o charakterze wyciszającym, na przykład zabawki do wylizywania typu KONG i mata węchowa, którą łatwo można wykonać samodzielnie. Takie zabawki pomogą psu wyciszyć emocje i pohamować nadmierną ekscytację. 

Oprócz rzeczy, w które musimy wyposażyć dom, trzeba pamiętać też o akcesoriach spacerowych. Smycz – najlepiej długa linka, która pozwoli nam na najlepszą komunikację z psem podczas spacerów, obroża z adresówką i odpowiednio dobrane szelki są niezbędne już od pierwszych godzin z psem w domu. 

Odpowiednie żywienie szczeniaka i kociaka

Jeśli kupujemy zwierzę z hodowli, hodowca razem z psem lub kotem powinien wydać nam porcję karmy, którą karmiony był przed wydaniem do nowego domu, która powinna wystarczyć na minimum 10 dni. Młode są zupełnie niezależne od mleka matki od mniej więcej 7. tygodnia życia, więc mleko zastępcze absolutnie nie będzie potrzebne. Nagła zmiana pokarmu u szczeniaka, którego układ pokarmowy nadal się rozwija, może prowadzić do poważnych problemów, dlatego zmianę karmy trzeba przeprowadzić stopniowo. 

Pierwsze dwa dni – tylko karma z hodowli.

Dzień 3-5 – 75% karma z hodowli i 25% nowa karma.

Dzień 6-8 – 50% karma z hodowli i 50% nowa karma.

Dzień 9-10 – 25% karma z hodowli i 75% nowa karma. 

Od dnia 11 – tylko nowa karma. 

Dzięki temu stopniowaniu unikniemy wielu nieprzyjemnych konsekwencji nagłej zmiany żywienia. Karma zarówno dla psa, jak i dla kota, powinna być bezzbożowa, nie powinna zawierać cukru i barwników, za to powinno być w niej jak najwięcej mięsa. Koniecznie zwracaj uwagę na skład karmy. Ogromna większość najbardziej popularnych karm dla zwierząt, sprzedawanych w dyskontach i reklamowanych w telewizji zawiera jedynie 4% mięsa, a reszta to szkodliwe dodatki i zapychacze. 

Zwierzę powinno mieć kontrolowany dostęp do małych porcji pokarmu kilka razy dziennie. W przypadku psów to minimum dwa karmienia dziennie, koty mogą jeść w małych porcjach nawet do kilkunastu razy dziennie. 

Przygotowanie domu na przyjście kota

Wyprawka dla kotka również musi być skompletowana przed jego przybyciem do naszego domu. Kot, tak jak pies potrzebuje swojej przestrzeni, dlatego powinien mieć przygotowane legowisko w cichym, spokojnym i ciepłym kącie mieszkania. Poza miejscem do wypoczynku, kot musi także mieć miejsce do wspinaczki i obserwacji. Do tego świetnie sprawdzają się kocie drzewka, które często łączone są z drapakiem. Możliwość obserwowania pomieszczenia z wysokiego punktu daje kotu komfort psychiczny i poczucie kontroli nad sytuacją, co jest niezwykle ważne. 

Kolejnym obowiązkowym elementem wyprawki jest kuweta, a właściwie kuwety. Powinno być ich w domu zawsze o jedną więcej niż kotów, więc dla jednego kotka potrzebne będą dwie kuwety. Powinny być jak najbardziej odkryte, by kot mógł wyjść z niej od każdej strony. Wypełnienie kuwety powinno być konsystencją jak najbardziej zbliżone do zwykłego piasku. Wszelkie pellety i żwirki silikonowe nie są najlepszym wyborem, ponieważ nie jest to naturalna dla kota faktura. Najlepszy będzie bezzapachowy piasek bentonitowy – łatwo utrzymać go w czystości, a koty chętnie załatwiają w nim swoje potrzeby i zakopują, co trzeba. Jeśli boisz się nieprzyjemnego zapachu przez brak sztucznego aromatu w piasku, nie ma się czym martwić, czysta kuweta nie pachnie odchodami. Wystarczy codziennie wyjąć łopatką zbrylony, zanieczyszczony piasek, dosypać odrobinę świeżego i raz w tygodniu całkowicie wymienić podłoże i umyć kuwety. 

Miski, tak jak w przypadku psa, powinny być ustawione w dobrze dostępnym miejscu, jednak w dużej odległości od kuwet, a najlepiej w osobnym pomieszczeniu. Karma powinna być w misce ze stali nierdzewnej, a woda w misce ceramicznej lub w poidełku. Koty naturalnie piją bardzo mało, a większość wody pobierają z pokarmu – dlatego powinny dostawać głównie mokry pokarm. Poidełko w formie fontanny sprawia, że woda w nim zawsze jest świeża, a kot dzięki temu pije dużo chętniej, co jest wyjątkowo ważne w upalne dni. 

Nie wolno zapominać też o zabawkach i drapakach. Drapanie i zabawa to naturalna potrzeba kotów, dzięki którym zaspokajają instynkty. Ponadto drapanie pozwala kotom utrzymać higienę łap i pazurków. W domu powinny znajdować się co najmniej dwa drapaki, do których kot będzie miał stały dostęp. Dodatkowo warto kupić dzwoniące, szeleszczące i stukające zabawki, piłeczki i myszki, którymi kot będzie mógł pobawić się, kiedy poczuje taką potrzebę. Do zabawy z nami przydadzą się różnego rodzaju wędki i różdżki z piórkami, tasiemkami i sznurkami, na które kot będzie mógł zapolować. Wspólna zabawa wzmacnia więzi między zwierzakiem a opiekunem. Pamiętaj, że zabawki trzeba regularnie wymieniać, bo koty szybko się nudzą i tracą przyjemność z zabawy. Każdą zabawę wędką czy laserem należy zakończyć podaniem przysmaku lub karmieniem, żeby dać kotu satysfakcję z udanego polowania. Jeśli nie będziemy tego robić, w kocie będzie narastać frustracja, z której mogą wynikać problemy behawioralne, takie jak agresja czy załatwianie się poza kuwetą. 

Przywitanie nowego domownika to bardzo ekscytujący moment dla każdego przyszłego opiekuna psiaka czy kota. Przed przygarnięciem zwierzęcia trzeba jednak dobrze się przygotować i kupić wiele potrzebnych sprzętów. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka i tak, jak Ty potrzebuje spokoju, swojej przestrzeni i nie zawsze ma ochotę na głaskanie, zabawę lub spędzanie z Tobą czasu. Trzeba to po prostu uszanować.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*