Naturalne nawozy dla roślin doniczkowych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Naturalne nawozy dla roślin doniczkowych

Nawozy do kwiatów doniczkowych są bardzo popularne, ale niestety często bywają również drogie. Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, by nasze kwiaty były zawsze piękne. 

Najpopularniejsze naturalne nawozy do roślin doniczkowych

Skórki od bananów

Skórki od bananów są bardzo dobrym podkładem pod kwiaty doniczkowe. Mają wiele witamin oraz minerałów, dzięki czemu rośliny rosną bardzo szybko. Aby wykonać taki naturalny nawóz, należy pokroić skórkę w kostkę i moczyć ją w gorącej wodzie przez co najmniej dobę. Po tym czasie powstałym roztworem można podlewać kwiaty doniczkowe. To bardzo dobre źródło potasu, dlatego idealnie sprawdzi się np. do storczyków. Skórki od banana można również zmielić, a później wymieszać z ziemią.

Skorupki jajek

Już nasze babcie stosowały skorupki jajek jako nawóz do kwiatów. Wystarczy je rozdrobnić i wymieszać z ziemią. Są idealne dla roślin, które preferują wyższe pH ziemi, np. lawenda. Nawóz wapniowy świetnie sprawdza się w  przypadku roślin ogrodowych, a także doniczkowych. Zwiększa ich odporność na działanie szkodników. Dodatkowo skorupki jaj mają w sobie cynk, selen oraz siarkę i fluor. 

Fusy z kawy i herbaty

Zwolennicy ruchu Zero Waste na pewno ucieszą się z faktu, że można ponownie wykorzystać również fusy z kawy i herbaty. Są one świetnym dodatkiem do kompostu, który zmniejsza ilość pojawiających się wokół kwiatów muszek owocówek. Dodatkowo taki podkład sprawia, że podłoże jest bardziej nawilżone – zwiększa się podłoże wodne w doniczce. Fusy z kawy i herbaty mogą być nie tylko idealnym nawozem, ale również podkładem pod ziemię doniczkową.

Drożdże piekarskie

Są one bardzo dobrym nawozem do kwiatów. Jeśli po wypiekach zostanie nam nieco drożdży, możemy sprawić, że staną się one podkładem dla kwiatów doniczkowych. Drożdże najpierw zasypujemy cukrem, tak jakbyśmy robili wypieki, a następnie zalewamy je ciepłą wodą. Po ostygnięciu możemy ich używać do podlewania roślin ogrodowych oraz doniczkowych.

Piwo

Piwo jest używane głównie jako napój wyskokowy, idealny do grilla, czy obiadu. Jednak niewiele osób wie o tym, że może być też dobre dla naszych kwiatów. Przede wszystkim jest bogate w witaminy z grupy B oraz oczywiście w cukry. Piwo rozcieńczone z wodą może być wykorzystywane do spryskiwania liści oraz korzeni. Z pewnością będziemy zaskoczeni tym, jak po podlaniu korzeni nasze rośliny szybko zaczną wzrastać. Piwo ochroni je również przed szkodnikami.

Mleko w proszku

Mleko w proszku zawiera bardzo duże ilości wapnia. Może być używane nawet wtedy, gdy skończył się jego termin do spożycia. Wystarczy wymieszać je z ziemią i wsadzić w nią  nasze kwiaty. Dzięki cukrom zawartym w mleku w proszku, mikroorganizmy znajdujące się w glebie mają pożywkę. Jeśli rozcieńczymy je  z wodą i będziemy regularnie podlewać nim rośliny, będą one miały znacznie bardziej intensywne kolory liści. 

Żelatyna

Wiele osób używa żelatyny wieprzowej w proszku do wykonywania galaretek domowych albo do utrwalania kremów w ciastach. Może ona stanowić również idealny środek  do wzmacniania roślin ogrodowych. Aby wykonać odżywczy preparat dla roślin, należy żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie.

Na szklankę wody używamy jednej łyżeczki stołowej żelatyny w proszku. Po rozpuszczeniu żelatyny i ostudzeniu wody, rozcieńczamy ją w trzech szklankach wody i takim roztworem podlewamy kwiaty. Można stosować go również do kwiatów w ogrodzie. Powinniśmy zauważyć pozytywne efekty takich zabiegów – przede wszystkim rośliny będą znacznie szybciej rosły. Dzieje się tak, ponieważ żelatyna zawiera w sobie duże ilości azotu. Taką pielęgnację stosujemy raz w miesiącu.

Dlaczego naturalne nawozy są najlepsze?

Przede wszystkim naturalne nawozy nie oddziałują negatywnie na środowisko. Składniki, które są w nich zawarte, nie docierają do owoców, dlatego nie mają na nie złego wpływu. Są to w pełni naturalne metody, mające na celu odżywić rośliny doniczkowe i ogrodowe. Poza tym nawozy naturalne są również znacznie tańsze niż nawozy sztuczne.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*