Koper w ogródku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Koper w ogródku

Koper wytwarza olejki eteryczne, które odstraszają komary oraz inne owady. Świeży stanowi także wspaniały dodatek do różnych dań i wiosennych sałatek. Ta niedoceniana roślina może również znaleźć się w Twoim ogrodzie. 

Jak uprawiać koper?

Najważniejsze podczas hodowania kopru jest zaplanowanie jego siania. Przedplonem nie mogą być dla niego rośliny z rodziny selerowatych, takie jak marchew, seler, czy fenkuł. Tego typu podłoże może sprawić, że koper będzie bardziej narażony na szkodniki i choroby, które działają na niego niszcząco. Ta roślina bardzo lubi miejsca przewiewne oraz umiarkowanie wilgotne. Najlepiej sprawdzi się żyzne podłoże, które będzie słoneczne. Ciepłe, osłonięte przed wiatrem stanowisko da mu idealne warunki do wzrostu. 

Podłoże

Warto pamiętać, żeby przed zasianiem odpowiednio spulchnić ziemię. Wyrównanie gleby przy pomocą grabi sprawi, że koper wyrośnie dorodny oraz zdrowy. Musimy również usunąć wszelkie kamienie oraz chwasty, a sama gleba powinna mieć odczyn od 6,5 do 7. Dobrze jest także wybrać miejsce, w którym gleba jest bardziej wilgotna. 

Przy sezonowym sianiu kopru, należy często zmieniać jego lokalizację w ogrodzie, co korzystnie na niego wpłynie. Natomiast przed samym siewem warto zastosować kompost, który dodatkowo odżywi ziemię. Koper najszybciej rośnie na organicznym podkładzie – szczególnie dobrze sprawdzą się nawozy naturalne, takie jak obornik. Stosujemy go w ilości od 4 do maksymalnie 6 kg na jeden metr kwadratowy gleby.

Siew

Koper można również uprawiać wraz z innymi roślinami, ale nie z rodziny selerowatych – dobrze wzrasta na przykład przy pomidorach, czy ogórkach. Siejemy go od kwietnia do końca września. Trzeba pamiętać, że ma on krótki okres wegetacji, bo tylko od 45 do 50 dni. W tym czasie dobrze jest go dosiewać, by mieć wciąż świeże rośliny przy rabatach.

Koper rośnie bardzo szybko, bo już po 14 dniach mamy pierwsze wykiełkowane rośliny. Nie warto spieszyć się z siewem w kwietniu, kiedy temperatury są nieustabilizowane. Koper źle znosi niskie temperatury, a przymrozki mogą sprawić, że zacznie więdnąć i nie rozwinie się prawidłowo.

Dobrym rozwiązaniem jest hodowla kopru w szklarni, która zapewni mu umiarkowane i ciepłe warunki. Można rozsiewać go zarówno w rzędach, jak i rzutowo, pomiędzy innymi roślinami. Nasiona najlepiej umieszczać w dołkach o głębokości około 2 cm. Zadbajmy również o duży rozstaw rzędów – najlepsza będzie odległość sięgającą około 15 cm, ponieważ koper rozrasta się dość szybko. 

Z jakimi roślinami hodować koper?

Koper ogrodowy bardzo dobrze wzrasta w towarzystwie kukurydzy, jarmużu, ziemniaków, sałaty, ogórka albo buraka. Jest on jednak dość wysoki, dlatego może przeszkadzać w dojściu do światła niższym roślinom, takim jak cebula. Jeśli chcemy hodować koper przy cebuli, czy innych niższych roślinach, to warto zachować między nimi odpowiedni odstęp. Koper nie lubi za to towarzystwa takich roślin, jak lubczyk, kolendra, seler naciowy oraz kminek. Są one z tej samej rodziny co koper ogrodowy i nie mogą być z nim łączone w jednej rabacie. 

Pielęgnacja kopru oraz jego wysiewanie nie jest uciążliwe. Warto zastosować się do rad ogrodników, którzy co sezon zmieniają miejsce dla kopru, by miał on dostęp do światła. Można również hodować go w pojemnikach, ale hodowla bezpośrednio w ziemi sprawi, że lepiej wzrośnie. Sama pielęgnacja nie jest trudna – koper lubi ziemię wilgotną oraz żyzną. Obornik mieszamy z ziemią tuż przed wysiewem. W późniejszym czasie wystarczy nam jedynie regularne podlewanie, by brak wody nie doprowadził do obumierania rośliny. Warto również nieco go przycinać, jeśli zbyt mocno się rozrasta. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*