Jakie maszyny przydadzą się do obróbki metalu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie maszyny przydadzą się do obróbki metalu?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach praktycznie na każdym kroku mamy do czynienia z wszelkiego rodzaju metalami. Spotykamy je pod różnymi postaciami np. jako części niektórych urządzeń czy maszyn lub jako elementy poszczególnych konstrukcji. Możemy je również dostrzec na co dzień w zupełnie surowej formie, jednak by mogły zostać wykorzystane do wymienionych wcześniej ról należy poddać je obróbce. Trzeba nadać im wówczas odpowiedni kształt, rozmiar i wytrzymałość. Na czym polega ten proces i przy pomocy jakich urządzeń osiągamy pożądany efekt?

Na czym właściwie polega proces kształtowania metalu?

Kluczem do tego, by dane surowce mogły zostać przez nas wykorzystane, jest wyłonienie ich konkretnych właściwości. Dowolna modyfikacja kruszcu jest możliwa właśnie dzięki dobrze wykonanej obróbce. Na ten termin składa się szereg procesów technologicznych, których celem jest zmiana konkretnych właściwości fizycznych i chemicznych, a także rozmiaru i kształtu danego metalu. Obecnie obróbki danego metalu może dokonać każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt oraz wie jak się nim posługiwać. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby osiągnąć pożądany efekt, należy zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia. Nie powinno sprawiać to jednak żadnego problemu, ponieważ aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo tego typu sprzętów. Jednym z nich są np. https://jptech-maszyny.pl/zaginarki-do-blachy, służąca właśnie do kształtowania jednego z najpopularniejszych wyrobów metalowych.

Jakie wyróżniamy rodzaje obróbki metalu?

Co prawda wyżej wspominaliśmy o tym, że na to pojęcie składa się szereg procesów, jednak jest to dosyć duże uogólnienie. Warto mieć świadomość, że obróbkę metalu możemy podzielić na poszczególne kategorie.

  1. Pierwszą z nich jest tzw. skrawanie. Jest to nic innego jak obróbka mechaniczna, polegająca na uzyskaniu konkretnych wymiarów i kształtów. Skrawania dokonujemy usuwając określoną warstwę obrabianego surowca.
  2. Możemy także dokonywać obróbki cieplnej, która pozwala na zmianę niektórych właściwości kruszca. Poddajemy go wówczas działaniu wysokiej temperatury, nie wykorzystując przy tym żadnych innych środków. Do tej kategorii możemy zaliczyć działania takie jak np. hartowanie, wyżarzanie czy stabilizowanie. Obróbce cieplnej poddajemy np. stal.
  3. Do uzyskania pożądanego kształtu możemy także posłużyć się obróbką plastyczną. Jest to proces mający za zadanie odkształcenie metalu, przy którym wykorzystujemy dowolne, preferowane metody. Czynności te opierają się na dokonaniu zmian w strukturze, gładkości bądź właściwościach materiału. Najczęściej spotykane działania w tej dziedzinie to toczenie, gięcie oraz kucie. Taka obróbka może się odbywać zarówno na ciepło, jak i na zimno.
  4. Do pozyskania konkretnych właściwości chemicznych takich jak np. zwiększenie odporności danego surowca służy obróbka chemiczna lub cieplno-chemiczna. Dokonujemy tego poprzez poddanie metalu działaniu wysokiej temperatury, jednocześnie wykorzystując odpowiednie związki chemiczne. Do tego procesu zaliczamy m. in. nasiarczanie czy nakrzemowanie.

Co z maszynami?

Jak już pisaliśmy wcześniej, dzisiejszy rynek oferuje nam szereg rozmaitych sprzętów służących do obróbki metalu. Z dnia na dzień są one udoskonalane i urozmaicane, tak by nieustannie mogły poprawiać powtarzalność i jakość produkcji. Dlatego też przedsiębiorstwa, które potrzebują tego typu urządzeń w swojej działalności powinny wciąż inwestować w jak najbardziej innowacyjne rozwiązania. Maszyny stanowiące podstawowe wyposażenie tych firm muszą pozwalać obrabiać surowce według ściśle określonej specyfikacji. Wybór konkretnego sprzętu zależy od indywidualnego zapotrzebowania oraz rodzaju prowadzonej działalności. Urządzenia służące do obróbki metalu to np:

●      Tokarki,

●      Gratowarki,

●      Giętarki walcowe,

●      Szczotkarki.

Wśród nich również możemy wyróżnić wiele rodzajów i kategorii ze względu na przeznaczenie, budowę oraz sposób działania. Jest ich jednak zbyt dużo, żeby można było wszystko zmieścić w tym artykule. Mimo to sam ten fakt oznacza, że wiedząc dokładnie na jakim efekcie nam zależy, możemy bez problemu dopasować maszynę do naszych, indywidualnych potrzeb. Rynek oferuje nam tyle przeróżnych urządzeń, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*