Jaki kształt umywalki wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki kształt umywalki wybrać?

Artykuł sponsorowany

Umywalka to jedno z najczęściej używanych elementów wyposażenia domu, dlatego tak ważny jest zakup produktu, który spełni nasze oczekiwania. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie umywalki.

Kuchnia czy łazienka?

Przede wszystkim określ spełnienia jakich zadań oczekujesz od nowej umywalki. Czy wybierasz ją z myślą o kuchni, gdzie jej główną funkcją będzie sprostanie myciu naczyń? A może szukasz czegoś do świeżo wyremontowanej łazienki w pokoju gościnnym? Twój wybór powinien być podporządkowany koncepcji, którą sobie ustanowisz. Do łazienki pełniącej głównie cele dekoracyjne nie wybierzesz szerokiej na 80 cm umywalki, a do kuchni – malutkiego, okrągłego zlewu z rzeźbionymi wzorami kwiatów.

Jaki kształt wybrać?

Na rynku konsument ma do wyboru umywalki w najróżniejszych kształtach, od okrągłych po prostokątne, kończąc na modelach przypominających bardziej współczesną rzeźbę niż funkcjonalne wyposażenie.

Dopóki twoja sprzęt spełnia swoją rolę, to, jaki konkretnie kształt wybierzesz, nie ma takiego znaczenia dla jej funkcjonalności. Umywalka, która służy do więcej czynności niż tylko mycie rąk, powinna być wystarczająco duża i głęboka, to jest nie płytsza niż 40 cm. Zapewni to wygodę użytkowania, szczególnie przy czyszczeniu dużych przedmiotów, takich jak garnek od wolnowaru czy kocia kuweta. Nie chcesz zmywać w małej umywalce ogromnej patelni – a tym bardziej ścierać wody z podłogi, która się podczas tego topornego procesu wylała.

Jeśli o sposób montażu umywalki chodzi, dzielą się one ze względu na wiszące, nablatowe oraz meblowe. Pierwsza grupa oznacza, że sprzęt jest po prostu montowany na śrubach w ścianie. To rozwiązanie, które najczęściej zobaczysz w starych budynkach. Z kolei umywalki nablatowe umieszczone są – jak sama nazwa wskazuje – na blacie. Z reguły ta opcja skutkuje w pięknie wyglądającej stylizacji, która jednocześnie pozwala nam na trzymanie akcesoriów kosmetycznych czy naczyń tuż koło źródła bieżącej wody.

Przy małej przestrzeni polecamy wybrać umywalkę meblową. Połączona z szafką, możemy ją wykorzystać jako miejsce do ukrycia zlewu lub schowek na ręczniki lub przybory.

Większość umywalek użytkowanych w domach jest jednostanowiskowa. Jeśli jednak mieszkasz w domu z wieloma współlokatorami lub po prostu z kimś, kto ma tendencję do wstawania o tej samej godzinie co ty, dobrym pomysłem może być zakup umywalki dwustanowiskowej. Pomoże wam nie kłócić się o to, kto pierwszy o siódmej rano idzie myć zęby przed pójściem do pracy.

Wybierając kształt umywalki, dobrze jest najpierw zwrócić uwagę na cały wystrój wnętrza pomieszczenia, szczególnie jeśli chodzi o łazienkę. Skomponuj całość tak, by żaden element nie gryzł się ze sobą. Umywalka powinna pasować wyglądem zarówno do lustra, jak i baterii. Jeśli masz problem z ustaleniem spójnej wizji wystroju łazienki, czekają na ciebie otwarte salony łazienek, gdzie ujrzysz na własne oczy już przygotowane propozycje przeróżnych stylizacji. Zobaczenie produktu na żywo pomoże ci w wizualizacji upragnionego rezultatu oraz pozwoli na dobranie odpowiednich akcesoriów i mebli tak, aby całość się nie gryzła.

Co z materiałem?

Ze względu na swój niski koszt produkcji oraz jednoczesną wytrzymałość najpopularniejszym wyborem jest ceramika. Nie znaczy to, że musisz ograniczać się wyłącznie do niej. Oprócz ceramiki i metalu, który jest materiałem częściej spotykanym w kuchni, możliwymi opcjami są szkło, tworzywo sztuczne i drewno.

Szklana umywalka czy tworzywo sztuczne to świetny wybór dla tych, którzy lubią posiadać w swojej przestrzeni designerskie elementy. Drewno to nieczęsty wybór konsumentów, a szkoda, bo umiejętnie wykorzystany doda uroku nawet najgorzej urządzonemu pomieszczeniu. Szczególnie świetnie będzie pasował do aranżacji w stylu skandynawskim lub japandi.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*