Jak założyć akwarium? Porady dla początkujących

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak założyć akwarium? Porady dla początkujących

Własne rybki to marzenie każdego dziecka. To pomysł prosty do zrealizowania przy odrobinie zaangażowania. Sprawdź, w jaki sposób założyć akwarium!

Rybki to najczęściej pierwsze zwierzęta naszych dzieci, którymi uczą się opiekować. Wystarczy niewielki nakład pieniężny i nasz salon ozdobi akwarium z pięknymi stworzeniami. Warto jednak dowiedzieć się, jak je założyć, czego unikać i jakie ryby kupić!

Założenie akwarium krok po kroku

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednio duże naczynie, które pomieści zwierzęta. Kupuj te wykonane z dobrych materiałów, odpornych na czynniki mechaniczne, takie jak uderzenia czy zadrapania. Ważne są zarówno wielkość jak i kształt akwarium. Dobra wysokość zbiornika to pół metra. Będzie optymalna do hodowli wielu gatunków i nie utrudni dostępu do źródła światła.

Wybierając długość akwarium, kieruj się przede wszystkim wolną przestrzenią w mieszkaniu. Najlepsze będzie takie o długości metra i kształcie prostokąta. Zrezygnuj z okrągłych naczyń, które siłą rzeczy prowokują ryby do pływania po okręgu, co przekłada się na ich złe samopoczucie i problemy z błędnikiem. W małym zbiorniku ciężko będzie Ci utrzymać czystość i równowagę biologiczną.

Techniczne wyposażenie akwarium

Akwarium to symulacja naturalnego środowiska, w którym żyją ryby. Postaraj się wiernie je odwzorować, aby zwierzęta czuły się swobodnie w nowym otoczeniu.

  1. Oświetlenie powinno być zbliżone do naturalnych warunków. Większość zwierząt żyjących w akwarium powinno mieć zapewnione 12 godzin jasnego otoczenia i 12 ciemnego, by jak najbardziej zbliżyć się do warunków strefy międzyzwrotnikowej. W początkowej fazie hodowli sprawdzą się świetlówki T5 lub T8 o temperaturze barwy 6000K–6500K. Jeśli Twoja hodowla się rozrośnie, użyj lampy LED lub PLANT, która dzięki zawartości światła niebieskiego i czerwonego zmobilizuje roślinność do wzrostu.
  2. Temperatura wody, w jakiej znajdują się zwierzęta, powinna być odpowiedzią na potrzeby ryb. Kontroluj, czy nie należy podgrzać wody lub jej ochłodzić. Termometr znajdziesz w każdym specjalistycznym sklepie w cenie do kilkunastu złotych.
  3. Filtr to kolejny niezbędny element wyposażenia. Zapewni Ci czystą wodę i odpowiednie warunki dla zwierząt. Dopasuj filtr do ilości wody w zbiorniku. Większe akwaria najlepiej zaopatrzyć w filtr zewnętrzny o wydajności 400 l/h.
  4. Napowietrzacz to element zaopatrujący akwarium w tlen. Jeśli zdecydujesz się na zakup droższego akwarium, napowietrzacz powinien być jego elementem. 

Dekoracje w akwarium

Dekoracje to nie tylko element estetyczny, który ma cieszyć ludzkie oko. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni w zbiorniku zwierzęta będą się czuły jak w naturalnym środowisku. Zatroszcz się o odpowiednie podłoże mineralne, które będzie świetną podstawą do umieszczenia roślin. 

Wysokie rośliny świetnie się sprawdzą w rogu naczynia i zasłonią elementy wyposażenia, takie jak termometr czy napowietrzacz. Najchętniej wybierane rośliny do akwarium to żabienice czy zwartki. Oczyszczą wodę, natlenią ją oraz poprawią ogólny wygląd zbiornika. 

Jeśli zdecydujesz się na dekoracje takie jak zamki czy tunele dla rybek, zwróć szczególną uwagę, by nie zawierały ostrych krawędzi.

Zdjęcie główne: imsogabriel/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*