Jak powinien być czyszczony komin?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powinien być czyszczony komin?

Artykuł sponsorowany

Czyszczenie komina to obowiązek właściciela obiektu. Dowiedz się, jakie metody czyszczenia komina cieszą się największą popularnością i pozwalają skutecznie udrożnić system grzewczy.

Okresowe przeglądy komina i czyszczenie przewodów to obowiązkowy element prawidłowej konserwacji, która przekłada się na większe bezpieczeństwo i dłuższą eksploatację instalacji grzewczej. Szczególnie ważne jest wyczyszczenie komina przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby zapewnić mu pełną drożność. Czyszczenie można zlecić mistrzowi kominiarskiemu lub wykonać samodzielnie, np. metodami mechaniczną i chemiczną.

Metody mechaniczne 

Udrażnianie przewodów dymnych może przebiegać z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Szczególnie polecane są akcesoria takie jak uniwersalne szczotki obrotowe z nylonowym włosiem czy elastyczne przedłużki, pozwalające na dotarcie do największych zakamarków przewodu. Dużą popularnością cieszą się również adaptery do narzędzi – m.in. wiertarki, dzięki czemu możliwe jest wyczyszczenie komina bez wchodzenia na dach. Wiele akcesoriów do czyszczenia znajdziesz na stronie: https://czystykomin.com.pl/. Należy pamiętać, że osadzające się w przewodzie kominowym złogi pod postacią smoły i sadzy mogą samoczynnie zapalić się podczas procesu spalania opału. Usunięcie zanieczyszczeń będzie skuteczniejsze, jeśli metody mechaniczne zostaną uzupełnione  przez użycie preparatów chemicznych.

Czyszczenie metodą chemiczną

Profesjonalne środki do chemicznego czyszczenia komina powinny zawierać składniki aktywne, które umożliwiają usunięcie nagromadzonej sadzy i smoły zaledwie w kilka dni. Polecane są zwłaszcza koncentraty na bazie mieszanki specjalnych kryształów. Część składników takiego preparatu katalizuje proces spalania drewna, a pozostałe wydzielają gaz, który pozwala rozkładać strukturę osadu ze smoły. Szeroki wybór skutecznych środków do usuwania smoły z urządzeń grzewczych jest dostępny pod adresem: czystykomin.com.pl.

Konserwacja systemu wentylacyjnego 

Oprócz regularnych kontroli stanu technicznego komina, warto przyjrzeć się również systemowi wentylacyjnym. Warto skontrolować stan instalacji, a zwłaszcza urządzenie służące do regulacji przepływu powietrza i ciśnienia w pomieszczeniach. Profesjonalny anemostat nawiewny umożliwia stabilizację warunków w pomieszczeniach w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. 

Fot.: Michaela Wenzler/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*