Jak powiesić ramki i zdjęcia bez wiercenia w ścianie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powiesić ramki i zdjęcia bez wiercenia w ścianie?

Wieszanie różnych przedmiotów na ścianach to zwyczajna kolej rzeczy, która spotyka każdego, kto wprowadzi się do nowego mieszkania lub pojawi się w nim po remoncie. Czasami zdarza się, że nie posiadamy niezbędnych narzędzi, choćby wiertarki. Innym razem z różnych powodów nie chcemy dziurawić ścian. Jak wieszać bez wiercenia?

Problemy z wieszaniem ramek, zdjęć i innych przedmiotów

Niestety, problemy wynikające przy wieszaniu różnych przedmiotów na ścianach także bywają rozmaite. O podstawowych zostało już wspomniane: każdemu może przytrafić się to, że w dopiero co zamieszkałym domu zabraknie niezbędnego sprzętu. Czasami zdarza się, że przy próbach wiercenia lub wbijania gwoździ w ścianach tworzą się nieestetyczne ubytki czy pęknięcia. Innym razem nie jesteśmy w pełni zdecydowani co do tego, że akurat w danym miejscu chcemy mieć powieszony jakiś przedmiot na stałe. Kolejne zmiany będą zaś generowały nowe ubytki w murze, które będzie trzeba uzupełniać. Pozostaje więc poszukiwanie mniej inwazyjnych sposobów, które pozwalają na uniknięcie wiercenia.

Bezinwazyjny sposób na powieszenie ramki: wykorzystać rzepy i haczyki samoprzylepne

Brak wiercenia w ścianach pozwala na uniknięcie szeregu innych trudności. Należą do nich między innymi duża strata czasu lub zakurzenie, które powstaje w wyniku wiercenia wewnątrz pomieszczenia. Jednym ze sposobów, które pozwalają umieszczać przedmioty na ścianie w bezinwazyjny sposób, jest zastosowanie specjalnych rzepów gotowych do powieszenia. Wydaje się, że taki rodzaj zaczepienia na ścianie np. ramek, może być nieco wadliwy. W praktyce ma bardzo dużo zalet: rzepy stosuje się bardzo łatwo i, co chyba najważniejsze, z reguły nie odpadają od ściany. Są dwustronne, wykonane z plastiku, co zwiększa ich przyczepność i pozwala na udźwig powyżej siedmiu kilogramów. Wystarczy nakleić jedną część z tyłu ramki i przycisnąć do ściany. Po około 30 sekundach możemy powiesić na nich wybraną ramkę lub zegar.

Bezinwazyjnym sposobem wieszania przedmiotów na ścianach są też haczyki samoprzylepne. Ich zaletą jest możliwość doboru egzemplarzy o różnym kształcie, wielkości i zdolności do utrzymania lżejszych lub cięższych przedmiotów.

Masy do mocowania przedmiotów na ścianach

Można wykorzystać także inne sposoby mocowania ramek bez wiercenia. Metamorfozy tego rodzaju mogą być dokonywane przy pomocy masy do mocowania przedmiotów bezpośrednio na ścianach. W przypadku takich produktów bezwzględnie należy czytać informacje na etykietach. Taka konieczność występuje z powodu zróżnicowania mas mocujących odnośnie ich sposobu działania, konsystencji i przeznaczenia. Bardzo wygodnym sposobem ich stosowania są paski mocujące, które najczęściej kupuje się w kompletach zawierających kilka sztuk. Ceni się je z uwagi na prostotę zastosowania i to, że nie powodują zbędnych zabrudzeń. Dostępne są też formy kostek lub placków.

Taśmy i plastry mocujące. Plastry wodoodporne

Podobne w działaniu, czyli wieszania ramek bez wiercenia, są również taśmy i plastry mocujące. Ich zaletą jest możliwość sprawnego mocowania na ścianach przedmiotów ważących nawet do 6 kg. Naklejamy je pionowo na całej długości przedmiotu. Niestety, pomimo ich mocy trzeba zadbać, aby nie miały dostępu do wody. Podobnie jest z działaniem promieni słonecznych, które źle na nie wpływają. Wówczas znacznie lepszym wyjściem jest zakup plastrów wodoodpornych. Dzięki elastycznej strukturze lepiej przylegają do powierzchni. Sprawdzą się w kuchni i łazience, ale utrzymają mniejsze ciężary. Zwykle powiesić można na nich przedmioty o wadze do 2 kg. 

Wykorzystanie magnesów

Rzadziej wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie magnesów. Można je przymocować do ścian i powiesić na nich metalowe przedmioty. Chociaż sprawią one nieco więcej kłopotu przy montażu, to są cenione przez osoby posiadające np. obrazy na blasze lub cenne ozdoby, których nie chce się uszkodzić. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*