Jak dopasować do wnętrza rodzaj i wielkość lampy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dopasować do wnętrza rodzaj i wielkość lampy?

Artykuł sponsorowany

Dobrze dobrane oświetlenie to przede wszystkim komfort i wygoda, ale także dekoracja wnętrza. Każde pomieszczenie wymaga dokładnego zaplanowania lokalizacji źródeł światła oraz ich wyglądu. Sprawi to, że lampy będą zdobiły wnętrza, będąc jak najbardziej funkcjonalnymi.

Lampy do salonu

Salon jest najczęściej strefą odpoczynku, dlatego dobór odpowiedniego oświetlenia jest tu bardzo ważny. Wybrane lampy powinny być dobrane do każdej sytuacji. W salonie jako podstawowe źródło światła dobrze sprawdzą się duże, wiszące lampy, na przykład plafon z kryształkami. Najlepiej, żeby były usytuowane na środku sufitu. Dodatkowo wnętrze rozświetlą lampy podłogowe. Warto umiejscowić je w najbardziej zaciemnionych obszarach.

Lampy podłogowe emitują światło głównie w stronę sufitowi, a to może być przydatne na przykład podczas oglądania telewizji. Takie konstrukcje często posiadają możliwość regulacji punktowego źródła światła, a to idealne rozwiązanie, kiedy chcemy doświetlić konkretne miejsce.

W salonie dobrze sprawdzą się także kinkiety ścienne. Można wybrać modele ze światłem skierowanym w górę albo w dół. Takie z ozdobnymi kloszami mogą stanowić podstawowe oświetlenie, ale wtedy warto postawić na większą liczbę kinkietów. W salonie ciekawie sprawdzą się także rozwiązania, które będą doświetlać konkretne miejsca, na przykład obrazy, półki z książkami czy lustro.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia to miejsce pracy, tak więc istotne jest tutaj jak najbardziej funkcjonalne oświetlenie. Najlepiej, żeby lampy były zlokalizowane tam, gdzie zwykle przygotowuje się posiłki. W tym miejscu dobrze sprawdzą się lampki punktowe. Można zamontować je w suficie albo pod szafkami wiszącymi. Najlepiej sprawdzą się oprawy halogenowe z pojedynczymi oczkami albo listwy liniowe. Dostępne są w różnych długościach, więc można je dopasować do rozmiarów kuchni.

W światło punktowe warto doposażyć także kuchenkę i zlewozmywak. Przy tych sprzętach spędzamy dużo czasu, więc oświetlenie powinno być dobre. Nad zlewozmywakiem można zamontować lampę wiszącą albo jedno światło punktowe.

Najczęściej główne oświetlenie w kuchni lokalizowane jest na środku sufitu. Można jednak postawić na ciekawsze rozwiązanie i zawiesić kilka mniejszych lamp nad blatem stołu czy barku. Wybierając oświetlenie do kuchni można z łatwością podzielić ją na strefę roboczą i jadalnianą.

Łazienkowe oświetlenie

Rozmieszczenie źródeł światła w łazience powinno być dostosowane do jej wielkości i do tego, czy ma dostęp do naturalnego światła. Przez to, że dużo czasu spędzamy przed lustrem, przy porannej toalecie, warto zadbać o odpowiednie doświetlenie tej strefy.

Główne światło, najczęściej sufitowe, to często plafon montowany na środku sufitu. Można zdecydować się też na żarówki halogenowe rozmieszczone symetrycznie w kilku punktach sufitu.

W łazienkach o prostym wykończeniu lepiej zastosować ozdobne lampy, natomiast w łazienkach bardziej strojnych warto postawić na klasyczne modele lamp.

Lampy do sypialni

Często w pokoju sypialnianym łączy się kinkiety ścienne z lampkami nocnymi i podłogowymi. To rozwiązanie coraz częściej zastępuje tradycyjne oświetlenie sufitowe. Warto zadbać o dobre oświetlenie strefy sypialnianej, bo to właśnie tutaj najczęściej czytamy. Można zdecydować się na stołowe lampki nocne albo na kinkiety tuż przy ramie łóżka.

W sypialni dobrze sprawdzi się regulacja natężenia światła. Pozwoli to dostosowywać oświetlenie do naszych potrzeb o każdej porze dnia.

Niezależnie od tego, które wnętrze aranżujesz, rodzaj lamp powinien być dostosowany do stylistyki pomieszczenia. Pozwoli to zadbać o efektywny wygląd każdego z wnętrz, przy zachowaniu funkcjonalności, jaką daje oświetlenie.

Zdjęcie główne: Brett Sayles/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*