Jak dbać o stan jamy ustnej psa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o stan jamy ustnej psa?

Artykuł sponsorowany

Każdy człowiek wie, jak ważna jest higiena jamy ustnej. NIestety wielu opiekunów zapomina o tym, że ich czworonogi również mają zęby, o które trzeba dbać tak, jak o swoje własne. Zobacz, jak dbać o zdrowie jamy ustnej swojego psa.

Gryzaki do usuwania osadu nazębnego

Jedną z najczęściej stosowanych metod dbania o psie zęby jest podawanie psu gryzaków. Chociaż reklamowane od lat pałeczki do gryzienia nie są najlepsze i mogą psu poważnie zaszkodzić, w reklamie jest ziarno prawdy – żucie i gryzienie twardych przedmiotów oczyszcza psie zęby. Dużo lepszym niż przetworzone i pełne zbóź oraz chemii pałeczki gryzakiem, będzie żwacz, penis lub tchawica wołowa. Gryzaki z podrobów są zdrowe, naturalne i skuteczne w oczyszczaniu zębów z płytki nazębnej, a dodatkowo są smaczne i atrakcyjne dla psów. Szerokim łukiem omijaj jednak gryzaki z plecionej lub prasowanej skóry, czyli białe kości, obręcze, buciki czy inne tego typu produkty. Są one wykonywane z bielonych chemicznie odpadów z garbarni. Krótko mówiąc – co nie stało się butem, torebką lub paskiem, jest traktowane chlorem i innymi wybielaczami i prasowane na psi przysmak. To strasznie niezdrowe i szkodliwe dla psiaków. 

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie

Nie, to nie żart, psie zęby również należy myć za pomocą szczoteczki dwa razy dziennie. Możesz użyć do tego zwykłej szczoteczki dla dzieci lub silikonowej nakładki na palec oraz pasty do zębów, najlepiej enzymatycznej od Geulincx Produkty tej marki mają doskonałe składy i są skuteczne w utrzymywaniu czystości w jamie ustnej Twojego psa. Zęby przednie należy zwyczajnie szorować, a powierzchnię kłów oraz zębów trzonowych myć okrężnymi ruchami. To absolutna podstawa, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie zębów psiaka. Szczotkowanie zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego oraz powstawaniu stanów zapalnych dziąseł. Jeżeli pies nie jest skory do współpracy przy szczotkowaniu, należy go stopniowo i powoli przyzwyczaić najpierw do dotykania pyska, później do szczoteczki, a następnie do szczotkowania. Nie rób nic na siłę i przemocą, bo w ten sposób zniechęcisz psa do zabiegów pielęgnacyjnych. 

Suplementy diety zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego

W utrzymywaniu czystości zębów psa mogą również wspomóc Cię suplementy diety. Specjalne płyny na bazie naturalnych ekstraktów ziołowych, dolewane do wody mogą zapobiec osadzaniu się płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień. Niestety nie każdemu psu spodoba się zapach i smak takiego preparatu, przez co zwierzak może przestać pić lub przyjmować za mało płynów. Innym skutecznym sposobem jest dodawanie do karmy psa suchego preparatu na bazie alg morskich. Gamedog suplementy ma w swojej ofercie między innymi spirulinę, która tak, jak inne algi zmieniają z czasem pH psiej śliny. Dzięki temu płytka nazębna nie utwardza się i nie zmienia się w kamień, a Ty możesz z łatwością ją usunąć za pomocą szczoteczki, podczas codziennego mycia zębów psiaka. 

Jako opiekun psa, zobowiązujesz się do tego, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki życia oraz dbać o jego zdrowie. Choć jeszcze kilkanaście lat temu nikomu do głowy nie przyszłoby, żeby szczotkować psu zęby, badania wykazały, że mycie zębów szczoteczką i specjalną pastą zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych dziąseł, które prowadzą do paradontozy i przedwczesnego wypadania zębów. Nie lekceważ tego i zadbaj o higienę jamy ustnej swojego psiaka.

Zdjęcie główne: Meli1670/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*