Jak dbać o higienę kota?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o higienę kota?

Artykuł sponsorowany

Posiadanie zwierzaka wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Musisz zadbać o jego odpowiednie żywienie, opiekę weterynaryjną, ale także o higienę. Zobacz, o czym musisz pamiętać, gdy jesteś właścicielem kota. 

Podstawowe zasady higieny, czyli pielęgnacja kota

Koty bardzo dbają o swoją higienę. Wręcz maniakalnie wylizują swoje futro, a samej czynności w ciągu dnia poświęcają wiele godzin. Czasami bywa jednak tak, że można, a wręcz trzeba wykąpać zwierzaka. Powodem może być na przykład:

  • skołtuniona sierść;
  • inwazja zewnętrznych pasożytów; 
  • wiek lub choroby, które uniemożliwiają dbanie kotu o higienę;
  • przygotowanie kota do wystawy; 
  • zabrudzenie sierści substancjami, z którymi sam sobie nie poradzi. 

Poza kąpielami warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu sierści — szczególnie jeśli posiadasz kota rasy długowłosej. Kolejną niezbędną czynnością jest wyczesywanie lub wycinanie kołtunów, oraz regularna kontrola stanu zdrowia uszu i oczu. Jeśli zauważysz, że oczy twojego kota są załzawione, możesz oczyścić je delikatnie wacikiem zwilżonym letnią wodą, zaś jeśli ropieją, udaj się z nim natychmiast do weterynarza. W razie potrzeby kocie uszy wycieraj bawełnianym i suchym wacikiem, jednak nie wkładaj nic w jego głąb. Czyść tylko te obszary, które możesz zobaczyć.

Zęby także wymagają regularnej kontroli. Muszą być czyste, bez osadów. Zwracaj uwagę również na dziąsła — zdrowe mają różowy odcień. Zadbaj, aby w twoim domu znalazł swoje miejsce dobry i solidny drapak. To na nim kot będzie piłować swoje pazury, aby nie był za długie.

Do całej pielęgnacji stosuj tylko takie preparaty, które są przeznaczone dla zwierząt. Oferuje je np. sklep zoologiczny Animalo.   

Kuweta i żwirek dla kota

Kuweta to podstawowa rzecz, do której powinien mieć dostęp każdy kot. Jeśli mieszkasz w dużym domu postaw ich kilka. Nie możesz zapominać również o regularnym jej czyszczeniu i wymianie żwirku. 

Kuweta dla  twojego zwierzaka nie może być z mała. Jej rozmiary musisz dopasować do jego wielkości. Przy jej wyborze musisz pamiętać o tym, aby pupil mieścił się swobodnie na żwirku, nie był niczym ograniczony i mógł trafiać do jej wnętrza, a nie poza nią. 

W sklepach znajdziesz wiele ich rodzajów — od tych otwartych, po zabudowane, aż do tych z drzwiczkami. Postawić możesz również na kuwetę przesiewową, która na swoim spodzie zawiera specjalne sitko. Bardzo ułatwi to czyszczenie i wymianę żwirku.

Ważne jest miejsce, w którym postawisz kuwetę. Najlepszym wyborem będzie miejsce rzadko uczęszczane, jednak z dobrą widocznością. Nie może ona być zbyt schowana czy umieszczona z zamykanym pomieszczeniu, a także znajdować się zbyt blisko misek z wodą i karmą.

Pamiętaj o dobrym dobraniu żwirku. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów jak na przykład drewniane, zbrylające, silikonowe czy betonowe. W jego wyborze powinien pomóc ci weterynarz, behawiorysta lub hodowca.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*